Пропустити навігацію

Газета «Праця і зарплата», № 43 (1007): “Про пенсійне забезпечення осіб, які доглядають за дітьми загиблих (померлих) військовослужбовців”

Роз’яснює заступник директора Департаменту пенсійного забезпечення — начальник управління контролю та розгляду звернень громадян Пенсійного фонду України Олена ОХРІМЕНКО

З 13 листопада 2016 р. набрав чинності Закон України від 18.10.2016 р. № 1678-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо призначення пенсій дружинам (чоловікам) загиблих (померлих) військовослужбовців, які зайняті доглядом за дітьми годувальника до досягнення восьмирічного віку та проходять військову службу» (далі — Закон № 1678).

Законом № 1678 унесено зміни до ст. 12 та

ст. 30 Закону України від 09.04.92 р. № 2262—XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі — Закон № 2262), згідно з якими надано право на одержання пенсії в разі втрати годувальника, померлого внаслідок причин, зазначених п. «а» ст. 20 цього Закону, дружині (чоловікові) годувальника незалежно від факту його (її) роботи або проходження військової служби.

За пунктом «д» ст. 30 Закону № 2262 пенсія в разі втрати годувальника призначається дружині (чоловікові) або одному з батьків чи діду, бабусі, брату або сестрі, незалежно від віку і працездатності, якщо вона (він) доглядає за дітьми, братами, сестрами чи онуками померлого годувальника, які не досягли восьмирічного віку,

і не працює.

При цьому до внесення змін Законом № 1678 дружина або чоловік годувальника, померлого внаслідок причин, зазначених п. «а» ст. 20 Закону № 2262, користувалися правом на одержання пенсії в разі втрати годувальника незалежно від того, працюють вони чи ні.

Проте в період проходження військової служби дружина (чоловік) годувальника, яка доглядає за дітьми померлого годувальника до досягнення ними восьмирічного віку, права на одержання пенсії в разі втрати годувальника не мала.

Змінами, внесеними до Закону № 2262 Законом № 1678, надано з 13 листопада 2016 р. право на одержання пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловікові) годувальника, померлого внаслідок причин, зазначених п. «а» ст. 20 Закону № 2262, яка доглядає за дітьми померлого годувальника до досягнення ними восьмирічного віку, на одержання пенсії в разі втрати годувальника в період проходження військової служби.

Приклад. 28 лютого 2016 р. у зоні проведення антитерористичної операції загинув гр. С., який проходив військову службу за контрактом. За призначенням пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262 на двох неповнолітніх дітей (2005 і 2015 р. народження) звернулася дружина загиблого, яка перебуває в трудових відносинах.

Зважаючи на те, що згідно з висновком військово-лікарської комісії гр. С. загинув під час виконання обов’язків військової служби, пенсія в разі втрати годувальника призначатиметься на двох дітей і на дружину, яка доглядає за дітьми померлого годувальника до досягнення ними восьмирічного віку, тобто пенсія дружині призначається незалежно від факту роботи.

Приклад. 26 вересня 2016 р. у зоні проведення антитерористичної операції загинув гр. М., який проходив військову службу за контрактом. За призначенням пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262 на двох неповнолітніх дітей (2007 і 2013 р. народження) звернулася дружина загиблого військовослужбовця, яка проходить військову службу.

Згідно з висновком військово-лікарської комісії гр. М. загинув під час виконання обов’язків військової служби.

Пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262 з 1 жовтня 2016 р. (до 30 вересня 2016 р. виплачено грошове забезпечення) буде призначено на двох неповнолітніх дітей померлого годувальника. Зважаючи на те, що дружина померлого годувальника доглядає за неповнолітніми дітьми годувальника до досягнення ними восьмирічного віку та проходить військову службу, право на таку пенсію в неї з 1 жовтня 2016 р. відсутнє. Права на пенсію в разі втрати годувальника така дружина набуває після набрання чинності Законом № 1678, тобто з 13 листопада 2016 р.

Пунктом «а» ст. 20 Закону № 2262 визначено категорії осіб, які залежно від причини інвалідності належать до інвалідів війни.

Пенсія в разі втрати годувальника членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли), зокрема внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконання інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), призначається в розмірі 70% грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї. Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім’ї, пенсія призначається в розмірі 90% грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менш ніж 40% на кожного непрацездатного члена сім’ї. У таких самих розмірах незалежно від причини смерті годувальника обчислюються пенсії членам сімей померлих інвалідів війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.

Пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижчими від двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» (зі змінами) розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 грудня 2016 р. становитиме 1247 грн, відповідно розмір пенсії в разі втрати годувальника за Законом № 2262 із зазначеної дати не може бути нижчим від 2494 грн.

background Layer 1