Пропустити навігацію

Підсумки роботи у 2016 році щодо виконання бюджету та завдань, покладених на органи Пенсійного фонду України

У 2016 році органами Пенсійного фонду повністю та своєчасно забезпечено всі пенсійні виплати майже 12 млн. громадян.

Двічі протягом минулого року відбулось збільшення розмірів пенсій у 85 мільйонів пенсіонерів у зв’язку  із зростанням прожиткового мінімуму.

Мінімальна пенсійна виплата протягом року збільшилась на 16,1% (з 1074 до 1247 грн.), а середня на 7,6% (з 1699,51 до 1828,33 грн.).

Загалом, на минулорічні пенсійні виплати спрямовано 249,9 млрд. грн., з яких 111,7 млрд. грн., або 44%  – власні кошти Фонду, решта – кошти Державного бюджету.

Чисельність пенсіонерів у 2016 році зменшилась на 357,7 тис. осіб, або на 2,9%. Це, насамперед, пов’язано із ситуацією на Сході країни. З 1,2 млн. пенсіонерів, які станом на серпень 2014 року проживали на непідконтрольній зараз Україні території Донецької та Луганської областей, станом на грудень 2016 року отримували пенсійні виплати на підконтрольній території 548,9 тис.

У минулому році органами Пенсійного Фонду призначено 397,5 тис. нових пенсій. Водночас, виплачено 494,4 тис. допомог на поховання пенсіонерів.

У 2016 році Міністерством фінансів та Держаудитслужбою проведена верифікація пенсійних виплат, як засвідчила відсутність масових та системних порушень  витрачання пенсійних коштів.

По майже 12 млн. пенсійних справ встановлено порушення, що призвели до неправомірного використання коштів лише у 59 випадках.

У 2016 році на 55,2 тис., або на 12,7% зменшилась кількість скарг та звернень громадян до органів Фонду.

Виконання бюджету Пенсійного фонду у 2016 році:

Загальні доходи бюджету минулого року склали 255,8 млрд. грн., в тому числі власні кошти 111,7 млрд. грн. і кошти Держбюджету – 142,6 млрд. грн.

Загальні минулорічні видатки Фонду склали 253,5 млрд. грн.

План з власних надходжень перевиконано на 1,7 млрд. грн.

Забезпечено економію коштів Пенсійного фонду на суму 13,5 млрд. грн. Ця економія – кошти, які внаслідок спільних дій органів Фонду та правоохоронців не потрапили у вигляді безпідставних пенсійних виплат до терористів з так званих «ДРН/ЛНР».

За рахунок перевиконання та економії минулого року у Пенсійному фонді сформувався додатковий ресурс коштів у сумі 15,2 млрд. грн. Зокрема:

  • вперше за 9 останніх років не залучалися позики з Єдиного казначейського рахунку;
  • на 2,4 млрд. грн. погашено залишок позики попередніх років;
  • ще на 2,4 млрд. грн. зменшено плановий дефіцит Пенсійного фонду і відповідні видатки Держбюджету на його покриття;
  • без залучення додаткових ресурсів Держбюджету забезпечено авансове фінансування пенсій січня 2017 року у сумі 10,4 млрд. грн.

Іншою характерною особливістю бюджету Пенсійного фонду у 2016 році є значна втрата власних доходів внаслідок зниження ставки єдиного соціального внеску.

Ці втрати склали минулого року 96,4 млрд. грн.

Якби Фонд отримав ці кошти, він мав би зараз профіцит бюджету у сумі 14,7 млрд. грн.

Нажаль, зниження ставки ЄСВ не призвело ні до значної легалізації «тіньової» зайнятості, ні до скорочення заборгованості із платежів до Фонду.

Незважаючи на те, що зусиллями органів Пенсійного фонду та фіскальної служби у 2016 році було погашено боргів перед Фондом на суму 900 млн. грн., в цілому вони зросли на 1,6 млрд. грн. і станом на 1 січня 2017 року становили 18,9 млрд. грн.

За різними оцінками до 25% працівників не оформили належним чином свої трудові відносини.

У 2016 році регулярно сплачувало єдиний внесок лише 10,1 млн. працівників з понад 20 млн. працездатного населення.

Водночас слід відмітити і певні позитивні зрушення.

У минулому році органамиФонду у співпраці з Державною службою з питань праці, Державною фіскальною службою, соціальними партнерами легалізовано майже 194 тисячі робочих місць.

Порівняно із попередніми роками припинила зменшуватися і зросла майже на 450 тис. осіб кількість найманих працівників – платників ЄСВ.

Минулоріч, у загальних видатках бюджету не збільшилась питома вага адміністративних витрат.

Внаслідок оптимізації структури та чисельності органів Фонду забезпечено економію адміністративних видатків, яка спрямована на збільшення заробітної плати працівників та оновлення  парку комп’ютерної техніки його органів.

За останні два роки зазначена економія оцінюється у майже 480 млн. грн., а у 2017 році – у 585,5 млн. грн.

Знаковою подією 2016 року для Пенсійного фонду України стало вперше в його історії ухвалення Урядом Стратегії модернізації та розвитку Фонду на період до 2020 року.

Стратегія – чіткий план завдань органів Фонду на найближчі чотири роки. І вже у 2016 році розпочато його реалізацію.

Насамперед, це стосується докорінної зміни підходів і технологій обслуговування громадян, а також впровадження сучасних інформаційних технологій у всі функціональні процеси, що відбуваються у системі Пенсійного фонду.

З 2016 року у Фонді впроваджується принципово нова централізована електронна система призначення та виплати пенсій. Завдяки цій системі:

 – запроваджено обслуговування громадян в органах Пенсійного фонду незалежно від місця реєстрації та фактичного проживання;

– зменшується тривалість надання послуг в органах Фонду;

– забезпечено централізований облік пенсіонерів, що запобігає, зокрема, подвійним пенсійним виплатам;

  • розпочато створення електронних пенсійних справ (торік 170 тис.), які мають замінити мільйони величезних паперових томів, що займають тисячі квадратних метрів архівних площ.

Електронна пенсійна справа фактично не може бути сфальсифікована, у будь-якій час доступна не лише працівнику Пенсійного фонду, але й пенсіонеру, підлягає швидкому і прозорому контролю;

У 2016 році у новому форматі запрацював ВЕБ-портал послуг Пенсійного фонду.

Відтепер, за наявності Електронного цифрового підпису, у громадян з’явилась можливість за допомогою ВЕБ-порталу отримувати чималу кількість послуг від Пенсійного фонду дистанційно, фактично не виходячи з дому.

Перелік цих послуг буде постійно розширюватись, щоб із часом ВЕБ-портал став основною точкою обслуговування громадян.

Минулого року Пенсійним фондом у співпраці із «Ощадбанком» розпочато видачу електронних пенсійних посвідчень, які є одночасно банківською карткою (вже видано майже 250 тис. таких посвідчень пенсіонерам – внутрішнім переселенцям).

Нова централізована система призначення та виплати пенсій відкрила можливість для максимального наближення «пенсійних» послуг до місця проживання громадян, зокрема, можливість їх обслуговування на рівні територіальних громад. У 2016 році цей процес розпочався у перших кількох громадах.

Також Пенсійним фондом модернізовано Реєстр застрахованих осіб, в якому відтепер накопичується інформація не лише про пенсійні, а й про інші соціальні права громадян, їх трудову діяльність.

У 2016 році в органах Пенсійного фонду на всіх рівнях створено атестовану комплексну систему захисту інформації, що забезпечує, насамперед, надійний захист персональних даних громадян.

Основні пріоритети та завдання, над якими працюватимуть органи Пенсійного фонду України у 2017 році

Головним завданням залишається стале фінансування пенсійних виплат.

У бюджеті Пенсійного фонду, який в січні затверджено Урядом, передбачено для цього всі необхідні видатки, в тому числі, і з Державного бюджету. Загальний обсяг цьогорічних пенсійних видатків складатиме 283,2 млрд. грн., або на 29,8 млрд. (11,8%) більше, ніж торік.

У цих видатках враховано дворазове збільшення мінімального розміру пенсій у зв’язку із зростанням прожиткового мінімуму із травня та грудня поточного року.

Якщо у минулому році питома вага коштів Державного бюджету у бюджеті Фонду складала 56,3%, то цього року 49,7%. На 1,3 млрд. грн. зменшується і абсолютна сума трансферів з Держбюджету.

Це відбувається, насамперед, завдяки збільшенню власних доходів Фонду, які мають зрости порівняно із попереднім роком на 30,1 млрд.грн., або 27%.

Одним із головних джерел такого зростання є двократне збільшення розміру мінімальної заробітної плати з початку цього року.

Так, в січні фактичні власні доходи Фонду на 1,1млрд.грн., або на 13,9% перевищили планові.

Наростаючим підсумком з початку року  на поточну дату понадпланові доходи складають 3,5млрд.грн., або22,7%.

Ще одним з приорітетів роботи і джерелом збільшення доходної частини бюджету є подальші кроки щодо легалізації зайнятості.

Зараз йде налагодження взаємодії із місцевими органами влади, які цього року отримали широкі повноваження щодо контролю за додержанням законодавства про працю.

Традиційним резервом збільшення надходжень Фонду є погашення боргів перед Фондом. Цьогоріч планується їх зменшення на суму 3,2 млрд. грн.

Їх виконанню має сприяти і звільнення з цього року органів Фонду від сплати судового збору. Вже в січні-лютому органами Фонду подано відповідних позовів на суму 1,6 млрд. грн.

У 2017 році продовжиться робота із реалізації Урядової Стратегії модернізації і розвитку Пенсійного фонду.

Пріоритетом тут залишається зміна якості обслуговування громадян, зокрема:

– широке вправадження обслуговування громадян на рівні територіальних громад;

– розширення можливостей ВЕБ-порталу послуг Фонду;

– завершення впровадження централізованої системи призначення та виплати пенсій, зокрема, формування електронних пенсійних справ по всіх пенсіонерах;

– розширення кола користувачів електронного пенсійного посвідчення, впровадження електронного свідоцтвасоціального страхування.

У рамках зазначеної Стратегії цього року продовжується вдосконалення організаційної структури, зміцнення кадрового потенціалу Фонду, скорочення його адміністративних витрат.

З квітня поточного року в системі Фонду функціонуватиме 357 об’єднаних територіальних управлінь протии 525 райміськуправлінь станом на січень 2015 року. При цьому збережено всі підрозділи обслуговування громадян у кожному районі та місті. Скорочено, насамперед, зайвий управлінський склад. Гранична чисельність органів Фонду становитиме 30,1 тис. працівників проти 36,6 тис. у 2015 році. Фактична чисельність і в подальшому буде зменшуватись, зокрема, одночасно із впровадженням сучасних інформаційних технологій.

Активною буде участь органів Фонду в реалізації заходів із пенсійної реформи після їх громадського обговорення та законодавчого затвердження. Із цього та всіх інших питань роботи буде поглиблюватись діалог із громадськістю. Цьому має сприяти і формування нового складу Громадської ради при Пенсійному фонді.

Найближчим часом на оновленому сайті Фонду планується запустити низку «он-лайн» сервісів, які дозволяють оперативно реагувати на порушення в роботі органів Фонду та об’єктивно і неупереджено оцінювати їх діяльність.

background Layer 1