Пропустити навігацію

Інформація Пенсійного фонду для фізичних осіб-підприємців

1489311094 1130 - Інформація Пенсійного фонду для фізичних осіб-підприємцівГоловне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в межах компетенції інформує.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі – Закон № 2464) фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності, є платниками єдиного соціального внеску.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII внесені зміни до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 щодо бази нарахування єдиного внеску для фізичних осіб – підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме – єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. Зміни в законодавстві набули чинності з 01 січня 2017 року.

У разі якщо у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу не отримано дохід (прибуток), платник зобов’язаний самостійно визначити базу нарахування єдиного внеску, але не більше максимальної величини бази нарахування внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (у 2019 році – 918,06 грн на місяць).

Звертаємо увагу, що обов’язок щодо сплати єдиного внеску зберігається за фізичними особами-підприємцями до моменту державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі – Закон № 755) фізична особа – підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Перелік документів, що подаються для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця визначений ч. 4 ст. 18 Закону № 755.

За даними Головного управління Державної фіскальної служби України у Черкаській області на 01.03.2019 заборгованість фізичних осіб-підприємців зі сплати єдиного соціального внеску становить 117 032,7 тис. грн. Заборгованість не сплачена у 12 369 фізичних осіб-підприємців.

Несплата єдиного внеску позбавляє права на зарахування періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу. Відповідно до закону, сума недоїмки не підлягає списанню. Крім того, суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Вимога органу доходів і зборів про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.

Відповідно до вимог ст. 27 Закону України від 02.06.2016 року№ 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі – Закон) у разі пред’явлення виконавчого документа (вимоги) для примусового стягнення в органи державної виконавчої служби, державним виконавцем стягується з боржника виконавчий збір у розмірі 10% суми, що підлягає примусовому стягненню. Крім того, відповідно до ст. 42 Закону передбачено стягнення з боржника коштів на витрати виконавчого провадження. Витрати виконавчого провадження пов’язані з організацією та проведенням виконавчих дій, розмір яких залежить від вжитих заходів державним виконавцем при примусовому стягненні заборгованості.

Враховуючи викладене, рекомендуємо фізичним особам-підприємцям якомога швидше погасити заборгованість зі сплати єдиного внеску та своєчасно сплачувати належні суми єдиного внеску в подальшому, а у разі припинення здійснення підприємницької діяльності – подати необхідні документи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.

background Layer 1