Пропустити навігацію

Пенсійний фонд нагадує: сплата страхових внесків – обов’язок підприємців

Відповідно до Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», фізичні особи-підприємці сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

За інформацією Головного управління ДФС України в області, на 01.11.2018 налічується понад 15 тис. фізичних осіб-підприємців, які заборгували 119 млн грн єдиного внеску. Не просто заборгували, а стоять на межі втрати страхового стажу.

Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Фізичні особи-підприємці визначені платниками єдиного соціального внеску. Проте період здійснення підприємницької діяльності буде зарахований до страхового стажу лише за умови сплати страхових внесків.

Наявність страхового стажу є основою при визначенні права на призначення пенсії. Починаючи з 01.01.2018 вимоги до страхового стажу щороку збільшуються і, у 2028 році, щоб здобути право на пенсію за віком, потрібно буде мати не менше, ніж 35 років страхового стажу.

Несплата внесків, неподання обов’язкової звітності – гарантована втрата страхового стажу.

Із кожним роком збільшується кількість звернень за призначенням пенсії осіб, які у 2004-2010 роках займалися підприємницькою діяльністю. У той час сплата мінімального внеску не була обов’язковою, а відрахування від єдиного та фіксованого податків до Пенсійного фонду були значно меншими, ніж мінімальний страховий внесок, і пропрацювавши рік, такі фізичні особи-підприємці до свого стажу додавали лише кілька місяців.

На сьогодні сплата єдиного соціального внеску є обов’язковою. Сума заборгованості не підлягає списанню та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сумзаборгованості, штрафів та нарахованої пені не застосовується. Тому при працевлаштуванні або виході на пенсію заборгованість неминуче буде стягнута. Це лише питання часу.

Слід зауважити, що в листопаді 2018 року Урядом схвалено проект Закону для стабілізації пенсійної системи та забезпечення соціальної справедливості, яким пропонується посилити відповідальність за несплату обов’язкових платежів на соціальне страхування, а саме: виключити із реєстрації підприємців-боржників за несплату єдиного соціального внеску; для боржників із сплати єдиного внеску до погашення боргу встановити тимчасові обмеження у праві: виїзду за межі України, керування транспортними засобами, полювання.

Наголошуємо фізичним особам-підприємцям, які мають заборгованість із єдиного соціального внеску: необхідно в найкоротші терміни погасити борг та своєчасно сплачувати належні суми єдиного внеску. Сплачені внески сьогодні – запорука державного пенсійного забезпечення в майбутньому.

Для отримання детальної консультації просимо звертатися до органів Державної фіскальної служби та Пенсійного фонду України за місцем реєстрації.

Відділ забезпечення наповнення бюджету фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області

background Layer 1