Як зараховується страховий стаж в умовах карантину
Сплата страхових внесків та зарахування страхового стажу в умовах карантину – одне з найактуальніших запитань жителів Черкащини під час телефонних гарячих ліній з керівництвом головного управління.
Зважаючи на це, звертаємо увагу платників єдиного соціального внеску на зміни в законодавстві, спрямовані на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).
Законом України від 17 березня 2020 року № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесено зміни до Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) та Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Зокрема, тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску:
– фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
– особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
– члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах,
в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року за себе.
При цьому положення абзацу другого пункту 2 частини першої статті 7 цього Закону № 2464 щодо цих періодів для таких осіб не застосовуються.
Такі особи можуть прийняти рішення про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року в розмірах та порядку, визначених Законом № 2464. Тоді інформація про сплачені суми зазначається у звітності про нарахування єдиного внеску за звітний період, визначений для таких осіб Законом № 2464.
Для осіб, які не сплачували страхові внески за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року, такі періоди включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів.
Нагадуємо, що мінімальний страховий внесок у 2020 році становить 1039,06 грн за місяць.
Тобто фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, мають право не сплачувати єдиний внесок «за себе» за березень та квітень 2020 року. При цьому ці періоди будуть включені до страхового стажу.
Водночас звертаємо увагу і на те, що на 01.04.2020 заборгованість 10 777 фізичних осіб-підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, членів фермерських господарств зі сплати єдиного соціального внеску становить 140,7 млн грн.
Рекомендуємо платникам єдиного внеску використати надану можливістю та спрямувати кошти на погашення заборгованості з єдиного внеску попередніх періодів, що дасть можливість врахувати їх до страхового стажу.