Пропустити навігацію

Страховий стаж і пенсія: чому вигідно мати легальну зарплату

«Працюй офіційно!» – схожі заклики середньостатистичні працівники неодноразово чують по телевізору, читають тематичні пости в соціальних мережах і на сайтах, але йти на роботу офіційно не поспішають. Причини «тіньової» та переваги легальної зайнятості пояснюють фахівці Головного управління Пенсійного фонду на Черкащині.

 

На екрані комп’ютера завантажується сторінка https://www.portal.pfu.gov.ua/. Це – вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, який може стати в нагоді застрахованим особам. Їх, за статистикою, на 01.11.2020 в Черкаській області понад 253 тисячі. Для цієї категорії людей вебпортал є джерелом актуальної інформації про свій страховий стаж, розмір сплачених роботодавцем страхових внесків, зарахування періоду роботи до страхового стажу. Усе прозоро, чітко і зрозуміло. Перейти на «світлий» бік не так складно, як здається: слід лише офіційно працевлаштуватися.

 

Погодитися не можна відмовитися

 

Найбільш вдалий момент поговорити про легальну зайнятість – під час влаштування на роботу, акцентують фахівці Пенсійного фонду. «Оформлення працівника офіційно вимагає від роботодавця швидкого оформлення відповідних документів і зобов’язання щомісяця сплачувати єдиний соціальний внесок за вас у розмірі 22 % від нарахованої заробітної плати», – пояснює заступник начальника Головного управління Віталій Таран. Не всі роботодавці беруть на себе таку відповідальність, тож людина має обирати, чи готова до втрати страхового стажу, який в майбутньому разом із зарплатою стане основою для нарахування пенсії.

 

Страховий стаж – період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені внески на суму не меншу, ніж мінімальний страховий внесок. Якщо працівник приходить на роботу, щомісяця отримує зарплату, має запис у трудовій книжці – це зовсім не означає, що він набуває страхового стажу. Зарахування періоду роботи до стажу відбувається пропорційно до розміру сплаченого внеску. Тобто місяць роботи працівникові буде зараховано за умови сплати єдиного соціального внеску з заробітної плати розміром не менше мінімального.

 

– Мінімальна заробітна плата на жовтень 2020 року становить п’ять тисяч гривень, а мінімальний страховий внесок – 1 100 грн. Роботодавцям зручно економити ці кошти, не заповнювати необхідні документи, приховувати реальну кількість своїх працівників та реальну зарплату, яку вони отримують, – зазначає заступник начальника управління – начальник відділу забезпечення наповнення бюджету фінансово-економічного управління Олена Богдан.

 

Відповідальність за сплату страхових внесків та єдиного соціального внеску покладено на роботодавців, тому вони повинні дбати про соціальний захист своїх найманих працівників. Однак залишатися осторонь не можуть й застраховані особи, оскільки саме їхні права порушуються. Відповідно до ст. 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», найманим працівникам надано можливість отримувати від страхувальника підтвердження сплати внесків і вимагати їх сплати, у тому числі в судовому порядку.

 

Два боки однієї роботи

 

Нерідко працівники за власним бажанням відмовляються від легальної зайнятості. Їм здається, що до пенсії ще далеко, а кошти, отримані «в конверті», не бувають зайвими. Але страховий стаж – не тільки для пенсії в майбутньому. Він необхідний сьогодні і зараз тим, хто втратив роботу або став тимчасово непрацездатним. Обираючи додаткову неофіційну виплату, люди позбавляють себе соціального захисту. Вони фактично відмовляються від зарахування періодів роботи до страхового стажу. Ці періоди роботи не будуть враховані під час призначення пенсії. Тож вона буде призначена або в меншому розмірі (у кращому випадку), або не призначена взагалі.

 

– Офіційне працевлаштування дає змогу користуватися такими соціальними гарантіями, як право на відпустку, оплату листа непрацездатності, отримання допомоги по вагітності та пологах, допомогу у зв’язку з безробіттям, соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Періоди роботи зараховуються до страхового стажу під час призначення пенсії, враховується розмір заробітної плати, із якої сплачено єдиний соціальний внесок. Пенсія буде призначення з урахуванням усіх цих показників, і роки роботи не пройдуть даремно, – зазначає Віталій Таран.

 

Фахівець неспроста акцентує увагу саме на роках роботи, адже в 2028 році право на призначення пенсії за віком матимуть особи за наявності страхового стажу не менше, ніж 35 років. Із огляду на це, молоді люди не мають часу на роздуми і відкладання офіційного працевлаштування «на потім». «Потім» пролетять роки, настане час виходити на пенсію, права на яку вони не матимуть через недостатню кількість страхового стажу.

 

Краще пізно, ніж ніколи

 

Держава передбачила можливість добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування для тих, хто не зміг працевлаштуватись офіційно, але хоче набути страхового стажу. Це означає, що єдиний соціальний внесок за себе громадянин сплачує самостійно. За такої умови періоди роботи також зараховуються до страхового стажу, що є запорукою майбутньої пенсії.

 

Для участі в добровільному соціальному страхуванні потрібно укласти відповідний договір у Державній податковій службі і не менше ніж один рік сплачувати щомісяця мінімальний страховий внесок. «За попередні періоди роботи можна одноразово сплатити єдиний соціальний внесок. Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2, каже Олена Богдан. Якщо мінімальний страховий внесок на 01.10.2020 становить 1 100 грн, то сума сплати за попередні періоди не може бути меншою ніж 2 200 грн за один місяць».

 

Із огляду на це, значно вигідніше одного разу обрати офіційне працевлаштування, яке стане інвестицією в майбутнє, аніж через кілька десятиліть думати, звідки взяти роки страхового стажу. Не все те золото, що сьогодні має вагу «в конверті», завтра блищатиме гідними перспективами.

 

Довідково. Офіційно працевлаштованим жителям Черкащини у вересні 2020 року нараховано понад 2,2 млрд грн заробітної плати.

 

Серед таких працівників понад 5,4 тисячі отримали заробітну плату в розмірі менше мінімальної.

 

1229 керівників підприємств області нарахували собі зарплату в розмірі мінімальної (5 000 грн).

 

#ПенсійномуфондуУкраїни30років

background Layer 1