Гарантії захисту викривачів корупції
Міжнародний день викривачів корупції світ відзначає 23 червня. Викривачі є важливою ланкою у боротьбі з корупційними правопорушеннями, тож вони потребують правового захисту. Які гарантії безпеки від держави передбачені для цих людей – інформують представники відділу з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління Фонду в області.
Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон), викривачі мають гарантії щодо:
1) захисту трудових прав (викривачів не може бути звільнено чи примушено до звільнення, притягнуто до дисциплінарної відповідальності чи піддано з боку керівника або роботодавця іншим негативним заходам впливу (переведення, атестація, зміна умов праці, відмова у призначенні на вищу посаду, зменшення заробітної плати тощо) або загрозі таких заходів впливу у зв’язку з повідомленням);
2) виплати заробітку за час вимушеного прогулу та грошових компенсацій за порушення трудових прав;
3) поновлення порушених прав, передбачених ст. 53-4 Закону.
Заборонено розкривати інформацію про викривачів, їхніх близьких осіб або інші дані, які можуть ідентифікувати викривачів, їхніх близьких осіб, третім особам, які не залучаються до розгляду, перевірки та/або розслідування повідомлених ними фактів, а також особам, дій або бездіяльності яких стосуються повідомлені ними факти, крім випадків, установлених законом.
Викривачі не несуть юридичної відповідальності за повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону, поширення зазначеної у повідомленні інформації, незважаючи на можливе порушення таким повідомленням їхніх службових, цивільних, трудових чи інших обов’язків або зобов’язань.
Повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону не може розглядатися як порушення умов конфіденційності, передбачених цивільним, трудовим або іншим договором (контрактом).
Викривачі звільняються від цивільно-правової відповідальності за майнову та/або моральну шкоду, завдану внаслідок здійснення повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону, крім випадку здійснення завідомо неправдивого повідомлення. У разі неумисного повідомлення викривачами недостовірної інформації вона підлягає спростуванню у порядку, визначеному Цивільним кодексом України.