Попереджуємо, застерігаємо, інформуємо
22 листопада п.р. представники Управління контрольно-перевірочної роботи – начальник відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Сергій Рязан та начальник відділу перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності Алла Чайковська, разом з начальником відділу призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Ларисою Артеменко провели вебконференцію для представників трудових колективів, роботодавців, організацій області.
Сергій Рязан поінформував слухачів щодо змін в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві відповідно до нової редакції Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, змін у Порядку розслідування нещасних випадків на виробництві, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2023 №59. Фахівець Фонду закликав роботодавців відповідально ставитись до збереження життя і здоров’я працівників, створювати умови для безпечної праці.
Алла Чайковська ознайомила присутніх з порядком проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності. Також звернула увагу на зміни, внесені наказом Міністерства охорони здоров’я від 18.10.2023 №1810 до Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в категорії «Вагітність та пологи» Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я. Відповідно до прийнятих змін, скоригувати дату початку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами може сама вагітна у разі відсутності медичних протипоказань. Тобто, якщо пацієнтка вирішила продовжити працювати після 30-го тижня вагітності та перенести початок допологової відпустки на пізніший термін (до дня пологів включно), вона повинна подати заяву встановленого зразка керівнику лікувального закладу із зазначенням дати початку відпустки, на підставі якої і буде сформовано медичний висновок категорії «Вагітність та пологи». Аналогічні зміни стосуються і вагітних жінок, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Медичний висновок для них формується з визначеної дати у період від початку 27 тижня вагітності до дня пологів включно.
Лариса Артеменко повідомила про особливості здійснення страхових виплат з відшкодування шкоди, заподіяної потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2023 року № 438 «Деякі питання організації забезпечення соціальними послугами з догляду та медичними послугами потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які їх потребують» (зі змінами, внесеними постановою від 14 липня 2023 року № 775) встановлено розміри щомісячної грошової компенсації за надання соціальної послуги догляду вдома потерпілому, якому медичним висновком визначено потребу у:
- спеціальному медичному догляді – становить розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на день її виплати;
- постійному сторонньому догляді – становить 1/2 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на день її виплати;
- побутовому обслуговуванні – становить 1/4 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на день її виплати.
Крім того, цією ж постановою передбачено надання соціальної послуги натуральної допомоги шляхом надання щомісячної грошової компенсації потерпілому вартості заходів, необхідних для надання такої допомоги.
Довідково:
Протягом листопада 2023 року фахівцями відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно-перевірочної роботи проведено 8 робочих зустрічей в трудових колективах області та вебінар в Чернігівському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського, під час яких обговорювалися питання щодо змін в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві.