Пропустити навігацію

Начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Юрій Юрченко про березневі перерахунки пенсій в інтерв’ю журналістам  газети «Чернігівські новини: сім днів»

Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 1 березня ц. р. Головним управлінням Пенсійного фонду України  в області проведено індексацію пенсій. Усі перерахунки здійснено в автоматичному режимі за матеріалами пенсійних справ без додаткових звернень до органів ПФУ. Виплати перерахованих пенсій відбулися у виплатний період березня (з 4-го по 25-те число у визначену кожному пенсіонеру дату).

Індексація чи перерахунок пенсій – у чому різниця?

Індексація (іншими словами – перерахунок) пенсій – механізм підвищення розміру виплат від держави, який дає можливість частково відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг за останній рік.

Під час перерахунку пенсій використовується коефіцієнт індексації, який щороку визначається Кабінетом Міністрів України та враховує показники зростання споживчих цін та середньої заробітної плати. Цьогоріч коефіцієнт індексації становить 1,0796.

Інший масовий перерахунок пенсійних виплат проведено з початку березня у зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 2093 грн до 2361. Таке підвищення є підставою для збільшення розмірів мінімальної пенсії за віком, доплати за понаднормовий стаж (непрацюючим пенсіонерам), надбавок та підвищень.

Що варто мати на увазі:

  • індексації підлягали пенсії, призначені до 31 грудня 2023 включно;
  • на коефіцієнт 1,0796 збільшено не загальний розмір пенсії, як це вважає більшість пенсіонерів, а показник середньої заробітної плати/доходу (з якої сплачено страхові внески) в Україні, що враховують для обчислення пенсії;
  • підвищення для кожного пенсіонера є індивідуальним, оскільки визначається з урахуванням індивідуальних показників (коефіцієнтів страхового стажу і заробітку) та доплат до встановлених законодавством мінімальних розмірів, які є складовими пенсійної виплати.

Кому проіндексували виплати?

Постанова від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» передбачає проведення індексації та підвищення пенсій:

· пенсіонерам, яким пенсію призначено на загальних підставах; пенсіонерам силових відомств; особам, які отримують пенсію по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи;

· особам, яким пенсію призначено відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата», «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Що варто мати на увазі?

  • До пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли по 31.12.2023, які не підвищуються з 1 березня 2024 року, встановлюється щомісячна доплата в розмірі 100 грн у межах максимального розміру пенсії (23 610 грн).
  • Розмір збільшення пенсії в результаті вищезазначених перерахунків не може бути меншим за 100 грн та більшим за 1500 грн.

Чи передбачає березнева індексація додаткові гарантії мінімальних пенсійних виплат?

  • Для непрацюючих пенсіонерів, що досягли віку 65 років, страховий стаж яких становить не менше 35 років у чоловіків та 30 років у жінок та в яких розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», не досягає 3370 грн, встановлюється доплата до зазначеного розміру;
  • у пенсіонерів (яким виповнилося 80 років), страховий стаж яких становить не менше 25 років у чоловіків і 20 років у жінок, розмір пенсійної виплати не може бути нижчим за 3370 грн;
  • у пенсіонерів віком від 70 до 80 років, які мають страховий стаж не менше ніж 35 років у чоловіків та 30 років у жінок, розмір пенсії не може бути нижчим за 3240 грн.
  • пенсіонерам, яким виповнилося 70 років, але їхній страховий стаж становить менше ніж 35 років у чоловіків та 30 років у жінок, доплата до пенсії встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з розміру 3240 грн;
  • розмір пенсійної виплати за наявності страхового стажу не менше ніж 25 років у чоловіків і не менше ніж 20 років у жінок із числа осіб у віці від 75 до 80 років не може бути меншим за 3240 грн;
  • у пенсіонерів віком до 70 років, страховий стаж яких становить не менше 35 років у чоловіків та 30 років у жінок, та в осіб з інвалідністю І групи незалежно від віку й тривалості страхового стажу розмір пенсійної виплати не може бути нижчим за 2980 грн;
  • в інших осіб, які не працюють, розмір пенсійної виплати не може бути нижчим за 2725 грн;
  • отримувачам пенсій, які продовжують працювати, щомісячну доплату до пенсії (якщо є підстава для цього) буде встановлено з дня, наступного після дати звільнення з роботи.

Мовою цифр

Для пенсіонерів віком старше 70 років щомісячні компенсаційні виплати, які встановлюються, якщо розмір пенсії таких осіб не досягає 10 340,35 грн, такі:

  • до 570 грн – особам старше 80 років,
  • до 456 грн – особам віком 75–80 років,
  • до 300 грн – особам віком 70–75 років.

Чи підлягають перерахунку з 1 березня мінімальні розміри пенсій по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»?

Підвищенню на коефіцієнт 1,0796 підлягають мінімальні розміри пенсій по інвалідності, передбачені абзацами 2–3 частини 1 статті 22 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які були встановлені:

1) Особам з інвалідністю внаслідок війни з числа рекрутів, солдатів і матросів строкової служби:

І групи – до 6493,72 грн,
ІІ групи – до 5957,42 грн,
ІІІ групи – до 5680,87 грн.

2) Іншим особам з інвалідністю з числа рекрутів, солдатів і матросів строкової служби:

І групи – до 5950,96 грн,
ІІ групи – до 5680,87 грн,
ІІІ групи – до 5409,49 грн.

Чи є ще якісь особливості в індексації пенсій пенсіонерам силових структур і відомств?

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 з 1 березня 2024 року проведено перерахунок пенсій особам силових відомств шляхом підвищення розміру пенсії на коефіцієнт 1,0796 (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, пенсій за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством).

Підвищення пенсії встановлюється додатково до щомісячної доплати, встановленої з 1 липня 2021 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом (23 610 грн).

Чи передбачені зміни для осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій?

З 1 березня 2024 року щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законом, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) має становити не менше:

15 347 грн – для осіб з інвалідністю внаслідок війни І групи,
12 396 грн – для осіб з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи,
8500 грн – для осіб з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи,
4958 грн – для учасників бойових дій.

Підвищені пенсії в області отримали 264,6 тис. пенсіонерів, пенсію яким призначено на загальних підставах, та особи, які отримують пенсію по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи. Середній розмір підвищення становить 286 грн.

31,7 тис. осіб до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, які надійшли по 31.12.2023, які не підвищуються з 1 березня 2024 року, установлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн у межах максимального розміру пенсії (23 610 грн).

17,4 тис. пенсіонерам силових структур проіндексовано пенсійні виплати. Середній розмір підвищення становить 791 грн.

Перерахунок пенсійних виплат у зв’язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 2093 грн до 2361 грн також було проведено для:

  • 245 тис. пенсіонерів Чернігівщини (підвищення отримали 244 тис. громадян, середній розмір становить 329 грн);
  • 9,8 тис. пенсіонерів силових структур (підвищення отримали 8,8 тис. громадян, середній розмір становить 463 грн).

1115 особам на коефіцієнт збільшення 1,0796 перераховано розміри пенсій, які були призначені відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата», «Про наукову і науково-технічну діяльність».

 

background Layer 1