Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб
ЗАПИТУЄТЕ – ВІДПОВІДАЄМО
Чи можуть військовослужбовці отримувати пенсію одночасно з одержанням грошового забезпечення?
Умови пенсійного забезпечення даної категорії осіб унормовані Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІI (далі – Закон 2262).
Відповідно до статті 2 Закону 2262 пенсії військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.
Пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за Законом 2262, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється.
Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
Які умови призначення пенсії за вислугу років?
Умови призначення пенсій за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за Законом 2262, визначені статтею 12 цього Закону.
Пенсія за вислугу років призначається військовослужбовцям за умови звільнення із військової служби:
- незалежно від віку, якщо на день звільнення вони мають вислугу 25 календарних років і більше;
- в разі досягнення на день звільнення зі служби 45-річного віку за наявності страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить служба.
Розміри пенсій за вислугу років пенсіонерам силових структур визначаються згідно зі статтею 13 Закону.
Які строки призначення пенсії у разі втрати годувальника
Згідно зі статтею 50 Закону 2262 пенсії у разі втрати годувальника членам сімей військовослужбовців призначаються з таких термінів:
Членам сімей осіб з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом, та пенсіонерів з їх числа, які набули право на пенсію після смерті годувальника, – з дня виникнення права на пенсію, а батькам або дружині (чоловікові), які набули право на пенсію у разі втрати годувальника, – з дня звернення за пенсією.
Пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.