Страховий стаж: відповіді на найбільш поширені питання
Яка різниця між поняттями «страховий» та «трудовий» стаж?
З введенням поняття страхового стажу з 1 січня 2004 року стало не важливо, скільки людина фактично працювала — значення має протягом якого періоду і скільки сплачував роботодавець за неї страхових внесків.
Термін «страховий» стаж введене Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набув чинності з 1 січня 2004 року. Це той період (строк), протягом особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менший, ніж мінімальний страховий внесок
До 01.01.2004 стаж називали трудовим. Трудовий стаж — це той період роботи, який підтверджують записи у трудовій книжці або інші документи. Основним документом, який підтверджує стаж, набутий до 2004 року, є трудова книжка.
Періоди трудового стажу, набутого до 2004 року, зараховуються до страхового стажу. Після 2004 року набути страховий стаж можна в єдиний спосіб — сплачуючи страхові внески.
Усі дані про сплачені внески, починаючи з 2004 року, внесено до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Тому за періоди трудової діяльності з 1 січня 2004 року для підтвердження стажу трудова книжка не потрібна, оскільки вся інформація про працівника є у Реєстрі.
Чи зараховується навчання за денною формою навчання у вищих і середніх навчальних закладах, на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі до страхового стажу?
Навчання зараховується до трудового стажу лише до 1 січня 2004 року. Після 2004 року період навчання до страхового стажу зараховується, але виключно за умови сплати страхових внесків.
Чи зараховується декретна відпустка до страхового стажу?
Час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу.
Як розраховується пенсійний стаж при нарахуванні пенсії?
Страховий стаж в Україні обчислюється в місяцях. При цьому, неповний місяць роботи може бути зарахований до страхового стажу в повному обсязі, якщо сума сплачених за цей місяць внесків є не меншою за мінімальний страховий внесок. Якщо з яких-небудь причин страховий внесок був сплачений в меншому розмірі, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення відповідної доплати (розрахунок доплати проводиться співробітниками ПФУ за зверненням працівника). Без здійснення доплати, страховий стаж визначається пропорційно сплаченим внескам (за встановленою законодавством формулою).
Що робити, якщо не вистачає мінімального страхового стажу для призначення пенсії?
Згідно до ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» наявність у людини необхідного страхового стажу дає їй право на оформлення пенсії після досягнення встановленого віку. При відсутності потрібного страхового стажу для призначення пенсії, можна укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Це дасть можливість докупити страховий стаж.
Більш докладно за посиланням: https://www.pfu.gov.ua/cn/405245-yak-zbilshyty-strahovyj-stazh-dlya-pensiyi