Трудові права жінок та просування гендерної рівності у трудових відносинах обговорили за круглим столом
19 лютого фахівці головного управління Пенсійного фонду України в області взяли участь у фаховій дискусії Регіональної інформаційно-просвітницької акції: «Жінки, знайте свої права», яка відбулась у «Навчально-методичному центрі» Федерації профспілкових організацій Чернігівської області.
Як зазначалося під час заходу, питання гендерної рівності у сфері трудових відносин сьогодні є досить актуальним і має включати такі принципи: рівність можливостей і однакове ставлення до чоловіків і жінок у сфері зайнятості; рівну оплату праці рівної цінності; поліпшення балансу між роботою і сім’єю для працівників; рівні підходи для пропозицій у разі зайняття вакантних посад.
Учасники дискусії обговорили питання щодо захисту прав працюючих жінок, розширення можливостей їх зайнятості, працевлаштування та забезпечення рівного доступу до професійного навчання, безпечних і гідних умов праці, дотримання трудових прав засуджених жінок в місцях неволі тощо.
Як готуватися на пенсію працюючим жінкам проінформувала завідувач сектору методології та організації роботи з обслуговування громадян управління пенсійного забезпечення Людмила Васильченко.
– На жаль, гендерна дискримінація та гендерна нерівність у світі праці залишаються, причиною тому – стійкі гендерні стереотипи, відсутність рівних можливостей та сильніша вразливість жінок до численних форм дискримінації, котрі спостерігаються здебільшого у доступі до зайнятості, професійному зростанні та оплаті праці, – відзначалося під час дискусії. – Ці питання необхідно вирішувати.
Ознаки дискримінації жінок на ринку праці та форми, яких вона може набувати:
* Вищі від середнього рівня безробіття серед жінок.
* Недостатнє представництво жінок в окремих (перспективних) сферах діяльності.
* Жінок надто багато на робочих місцях або сферах з незадовільними умовами праці.
* Жінки отримують меншу винагороду за працю, ніж чоловіки, які виконували таку ж роботу.
* Звільнення жінок з роботи не пов’язане з показниками їхньої праці.
* Жінки при звільненні отримують меншу компенсацію, ніж чоловіки.
* Коли економічні умови вимагають звільняти робочу силу, першими звільняють жінок, незважаючи на їх трудовий стаж тощо.
(За матеріалами «Витримки з Настанов до «Огляду становища щодо ліквідації дискримінації», підготовленого в рамках Пакту стабільності для Південно-Східної Європи Генеральним директоратом прав людини та Секретаріатом Рамкової конвенції про захист національних меншин Ради Європи).
