Пропустити навігацію

До уваги підприємців спрощеної процедури оподаткування

1485426151 18545 300x151 - До уваги підприємців спрощеної процедури оподаткуванняДля призначення пенсії та обчислення її розміру період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01.01.2004 підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків. Для всіх фізичних осіб-підприємців, незалежно від обраного ними способу оподаткування, страховий стаж до 01.01.2004 може бути зарахований на підставі довідки із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України. Починаючи з 01.01.2004 страховий стаж для обчислення пенсії враховується виключно виходячи із сплачених страхових внесків згідно даних, які містяться в системі персоніфікованого обліку.

Водночас, з 1 січня 2018 року набрали чинності зміни до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, викладені в пункті 3-1 розділу ХV  цього Закону. Внесені законодавчі новації певною мірою полегшили умови врахування страхового стажу для підприємців спрощеної процедури оподаткування для визначення права на пенсію за віком (в разі її призначення або переведення на даний вид пенсії). Зокрема, період здійснення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування чи фіксованого податку в період з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включається до страхового стажу для встановлення права на пенсію за віком на підставі довідки про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності.

Час здійснення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування чи фіксованого податку в період з 01.07.2000 по 31.12.2017 для набуття права на пенсію за віком зараховується до страхового стажу за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру. Така норма дозволяє включити до страхового стажу повні календарні місяці, в які страхові внески сплачено в сумі меншій мінімального страхового внеску. Це, в свою чергу, надає шанси підприємцям спрощеної системи оподаткування чи фіксованого податку реалізувати право на пенсійне забезпечення шляхом набуття необхідного страхового стажу.

Слід зауважити, що періоди здійснення такої діяльності не враховуються за вищевикладених умов при визначенні розміру пенсійної виплати, зазначений порядок обчислення страхового стажу застосовується виключно для визначення права на пенсію за віком згідно із статтю 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Отже, з метою своєчасної та в повному обсязі реалізації права на пенсійне забезпечення підприємцям важливо дбайливо ставитися до питання збереження документів, що підтверджують здійснення ними підприємницької діяльності, та подавати звіти для відображення індивідуальних відомостей про застраховану особу в системі персоніфікованого обліку. В свою чергу, інформуємо, що відомості про застрахованих осіб та звіти щодо сум нарахованих внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України за період до 1 січня 2011 року подаються лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою платника.

background Layer 1