На Буковині проводиться активна робота з легалізації найманої праці
Соціальний захист людини праці – одне з найважливіших завдань пенсійної служби. Представники Фонду на Буковині проводять активну роботу в цьому напрямку, акцентуючи увагу на питаннях легалізації трудових відносин та оплати праці. На жаль, чимало роботодавців ігнорують гарантований державою рівень мінімальної заробітної плати і змушують найманих робітників працювати за невелику зарплату, прирікаючи їх на мізерну пенсію в майбутньому та позбавляючи належних соціальних пільг. Дбаючи про гідний матеріальний достаток людини праці після виходу на заслужений відпочинок, буковинські пенсійники докладають максимум зусиль до вирішення проблеми тіньової зайнятості.
На безпосередній залежності майбутнього пенсійного забезпечення від нинішнього рівня оплати праці наголосив начальник Путильського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Іван Каптарь на засіданні районної робочої групи з питань легалізації зайнятості населення, проведеному в Путильській районній державній адміністрації. В ході обговорення цієї важливої теми учасники засідання розглянули питання рівня оплати праці та підбили підсумки вжитих заходів щодо його підвищення й подальшого контролю за дотриманням чинного законодавства з оплати праці.
Іван Каптарь поінформувала присутніх, що за результатами опрацювання реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування в районі виявлено 10 роботодавців, які нараховують заробітну плату менше мінімального розміру 34 найманим працівникам. Також зазначив, що незважаючи на законодавче зниження майже удвічі ставки ЄСВ, окремі роботодавці, з метою уникнення сплати податків та інших платежів, мінімізують зарплату працівникам, використовуючи такі схеми мінімізації зарплати, як неповна зайнятість працівників; укладання договорів цивільно-правового характеру замість трудових; надання відпусток без збереження заробітної плати та ін.
Учасники засідання узгодили план подальших заходів з вирішення проблемних питань легалізації заробітної плати та зайнятості.
Засідання районної робочої групи з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення відбулося у Хотинській районній державній адміністрації за участі начальника місцевого сервісного центру Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Світлани Шкуренко.
В районі нараховується значна кількість громадян, які працюють нелегально. Виникає питання, як їм в подальшому бути з пенсійним забезпеченням. Адже саме від страхового стажу залежить можливість оформлення пенсії та призначення пільг, передбачених законодавством. Тому необхідно виробити стратегію зі стимулювання легалізації працівників на підприємствах і роз’яснити громадянам, що саме вони зацікавлені в офіційному працевлаштуванні, – зазначив перший заступник голови районної державної адміністрації В. Марцинкевич.
Учасники засідання заслухали двох керівників фермерських господарств району та ТЗОВ «ОККО РІТЕЙЛ» щодо фактів використання праці неоформлених працівників та зобов’язали їх невідкладно усунути порушення і оформити трудові відносини офіційно, відповідно до вимог законодавства.
За результатами проведеного засідання затверджено графік рейдових перевірок в районі.
На засіданні колегії Кіцманської райдержадміністрації, у якому взяла участь начальник Кіцманського відділу обслуговування громадян Тетяна Шемчук, розглядалось питання стану погашення боргів до бюджету Пенсійного фонду України. Представник пенсійної служби поінформувала про численні заходи, які вживає Кіцманський сервісний центр задля повної ліквідації заборгованості до Пенсійного фонду України.
У своєму виступі Тетяна Шемчук зауважила, що окремі працівники підприємств-боржників уже відчули на собі негативний вплив несплати підприємством страхових внесків на формування пенсійного забезпечення, зокрема, неврахування певних періодів роботи до страхового стажу. Це працівники ВАТ «Райагрохім», яке має 5 тис. грн. заборгованості зі страхових внесків, ТОВ «Суховерхівське» з боргом близько 15 тис. грн., ДП «Лужанський експериментальний завод», яке недоплатило державі 6 тис. грн., та ПП Мазур, загальна сума боргу якого перевищує 12 тис. грн. Тому пенсійна служба спільно з іншими організаціями і соціальними установами докладає максимум зусиль до виявлення недобросовісних роботодавців, які вдаються до порушень трудового законодавства, та притягнення їх до відповідальності. Окрім того, зазначила фахівець Фонду, на Кіцманщині провадиться серед населення масштабна роз’яснювальна кампанія з донесення до свідомості громадян важливості офіційного працевлаштування, яке дає право на соціальні гарантії й гідне пенсійне забезпечення.
Активно поводяться заходи з
виявлення фактів нелегальної зайнятості та недопущення виплати зарплат “у конвертах” на Кельменеччині.
Проблема тінізації зайнятості й оплати праці стала предметом обговорення засідання робочої групи з питань легалізації праці під головуванням заступника голови районної державної адміністрації Ігоря Урсуляка із суб’єктами господарювання, які орендують на території району водні об’єкти. Захід відбувся з ініціативи Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
Представник пенсійної служби пояснила присутнім на засіданні фізичним особам-підприємцям важливість легальної зайнятості та необхідність оформлення трудових договорів для забезпечення гідного пенсійного майбутнього працівників. Наголосила на обов’язковості відображення факту роботи працівника у трудовій книжці та сплати єдиного соціального внеску, який є суттєвою статтею поповнення бюджету Пенсійного фонду України та, відповідно, фінансовою базою для виплати і подальшого підвищення пенсій.