Офіційне працевлаштування – не лише вимога законодавства, а й гарантія захищеності працівників та успішного бізнесу роботодавця
Хотілося б, щоб важливість питання легалізації оплати праці знайшло розуміння як серед населення області, так і серед тих роботодавців, які не поспішають офіційно декларувати трудові відносини з найманими працівниками та підвищувати рівень заробітної плати своїх працівників. Адже офіційне працевлаштування – це не лише вимога законодавства, а й, перш за все, – гарантія прав найманого працівника на стабільну роботу, заробіток, соціальне та пенсійне забезпечення, для роботодавців – запорука процвітання бізнесу.
Офіційне оформлення трудових відносин для працівника – це стабільна заробітна плата, яка дає впевненість у завтрашньому дні; сплачений із заробітної плати страховий (єдиний) внесок є запорукою гідної пенсії в майбутньому та гарантією отримання виплат у зв’язку із тимчасовою непрацездатністю, настанням нещасного випадку на виробництві, у випадку безробіття тощо. Принагідно нагадаємо, що розмір соціальних і пенсійних виплат напряму залежать від набутого страхового стажу та розміру офіційно задекларованої заробітної плати. Відповідно до чинного законодавства, для зарахування працівнику повного місяця до страхового стажу роботодавець повинен сплатити єдиний внесок в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок, що визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати (на сьогоднішній день – 3723 грн.) та розміру внеску (22%).
Легальне працевлаштування також забезпечує працівникові гарантії з боку роботодавця з дотримання норм трудового законодавства; дає можливість реалізувати свої здібності до продуктивної та творчої праці, закріпити за собою позитивну репутацію та отримати перспективи кар’єрного росту.
Для роботодавців перевагами використання легальної праці є можливість встановлення матеріальної відповідальності працівника при прийнятті його на роботу; забезпечення у колективі трудової дисципліни; можливість відстоювання у судовому порядку порушених прав. А раціональне вкладання коштів у трудовий ресурс, проведення періодичних навчань і підвищення кваліфікації працівників – запорука поліпшення якості виробничого процесу. Водночас офіційно працевлаштовані працівники формують дружній колектив, у якому панує сприятливий мікроклімат взаєморозуміння, взаємної підтримки та злагодженої співпраці, що сприяє закріпленню за таким роботодавцем позитивної репутації надійного партнера.
Отже, тільки офіційна зайнятість є гарантією соціального захисту найманих працівників та успішного бізнесу роботодавця.