Думай сьогодні про своє завтра
Найбільшими проблемами сфери трудових відносин є тіньова зайнятість та приховані «в конвертах» заробітки, що позбавляють працівників належних соціальних виплат і гідних пенсійних перспектив. Несумлінні роботодавці, керуючись корисливим прагненням приховати прибутки й уникнути обов’язкових платежів чи зменшити їх розмір, вдаються до застосування різноманітних схем мінімізації робочого часу й виплачують працівникам дві заробітні плати: офіційну, яка у більшості випадків є меншою або на рівні мінімальної, і неофіційну – «в конверті». На жаль, у пошуках заробітків багато хто погоджується на тіньові умови праці, не замислюючись про наслідки, які вони спричиняють. А це, першою чергою, відсутність інструментів захисту законних прав та інтересів, належних соціальних виплат у вигляді оплачуваних відпусток, періодів тимчасової непрацездатності тощо. Важливо розуміти, що це негативне явище трудових відносин набуло поширення саме внаслідок мовчазної згоди людей, які пристають на пропозиції несумлінних роботодавців щодо тіньової оплати праці.
Сьогодні в області роботодавці нараховують заробітну плату менше або на рівні мінімального розміру понад 30 тисячам найманих працівників, більше 18 тисяч зайняті на умовах неповного робочого дня.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у співпраці з органами влади й контролюючими службами провадить активну діяльність, спрямовану на легалізацію зайнятості населення краю. Здійснюючи аналіз звітності, поданої до реєстру застрахованих осіб, пенсійники виявляють випадки порушень страхувальниками вимог трудового законодавства з оплати праці та передають інформацію до Управління Держпраці, Державної фіскальної служби, органів місцевого самоврядування, беруть участь у засіданнях обласної, районних та міських робочих груп з питань легалізації заробітної плати і зайнятості населення, у проведенні відповідних заходів з роботодавцями щодо дотримання ними законодавства про працю та здійснюють моніторинг їхнього реагування на отримані рекомендації. Завдяки проведеній роботі з початку року підвищено рівень оплати праці майже 5 тисячам застрахованих осіб, котрим роботодавці виплачували мінімальні або меншого розміру заробітки. У значної кількості роботодавців збільшилась чисельність працівників та середній розмір їхньої заробітної плати.
Отож, докладаючи зусиль до вирішення питання легалізації зайнятості, пенсійна служба закликає громадян до розуміння важливості цієї серйозної проблеми та сподівається на підтримку кожного. Працівникам та людям, які шукають роботу, рекомендуємо рішуче відмовлятись від пропозицій недобросовісних працедавців, які прагнуть нажитися за рахунок дешевої робочої сили, позбавляючи людей соціального захисту, належних виплат і гідного пенсійного майбутнього. Закликаємо роботодавців до чесності й ділової порядності в побудові трудових відносин, без яких неможливий успіх будь-якої справи, та усвідомлення відповідальності за долю найманих працівників.
Шановні буковинці! Дбайте про своє майбутнє вже сьогодні, не позбавляйте себе прав, гарантованих Конституцією, та забезпеченої старості. Не приставайте на пропозиції роботодавців-тіньовиків, бо оманливе враження сьогоднішнього фінансового благополуччя наражає на ризик опинитися на старості літ у злиднях. Пам’ятайте, що тільки легальна зайнятість і справедлива оплата праці здатні забезпечити вам соціальний захист і впевненість у завтрашньому дні. Цивілізовані трудові відносини – запорука стабільності й справедливого матеріального забезпечення кожного зокрема і усіх разом у європейській процвітаючій Україні.