Порядок виплати пенсії за довіреністю
Статтею 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачена виплата пенсії за довіреністю, порядок оформлення і строк дії якої визначаються Законом. Виплата пенсії за довіреністю здійснюється упродовж всього періоду її дії за умови щорічного поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії в такий спосіб.
Довіреність на одержання пенсії засвідчується нотаріально, організацією, в якій довіритель працює або навчається, житлово-експлуатаційною організацією за місцем його проживання або ж адміністрацією стаціонарної лікувально-профілактичної установи, в якій він перебуває на лікуванні. Довіреності осіб, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі, засвідчуються начальниками відповідних установ. Довіреності мешканців населених пунктів, у яких немає нотаріусів, може бути посвідчена уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування.
В довіреності обов’язково має бути зазначений строк її дії, інакше цей документ вважатиметься недійсним.
За довіреностями, засвідченими стаціонарними, лікувально-профілактичними закладами, виплата пенсії здійснюється один раз, після чого довіреність підлягає переоформленню.
При здійсненні виплати пенсії за довіреністю перевіряється правильність її оформлення, після чого кошти видаються особі, на яку оформлена довіреність.
Виплата пенсії за довіреністю через поштові відділення зв’язку врегульована «Інструкцією про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв’язку», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 02.07.2009 за №592/16608. Відповідно до цього документа, виплата пенсії за довіреністю здійснюється упродовж всього періоду її дії за умови щорічного поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії в такий спосіб. Сама ж довіреність або її копія зберігається на виплатному об’єкті поштового зв’язку.
При виповненні одного року від моменту оформлення довіреності орган Пенсійного фонду вносить відповідну інформацію до електронної пенсійної справи, що відображається у паперових відомостях на виплату пенсії позначенням навпроти прізвища одержувача літери “Д”. У разі відсутності такої позначки виплата пенсії за довіреністю, з дати вчинення якої минуло більше одного року, не допускається.
Згідно з пунктом 16 «Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 р. № 1596, якщо суми пенсій одержуються за довіреністю упродовж більше одного року або протягом такого ж терміну з поточного рахунку не одержуються, уповноважений банк зобов’язаний повідомити про це відповідний орган Пенсійного фонду, а одержувач пенсії – подати до пенсійної служби нову заяву. Банківські установи щомісячно надають органам Пенсійного фонду інформацію, відповідно до якої пенсійна служба надсилає пенсіонерам запрошення з проханням з’явитися для вирішення питання подальшої виплати пенсії. За умови подання пенсіонером відповідної заяви виплата пенсії надалі здійснюється на його рахунок в банківській установі. У разі неподання заяви Пенсійний фонд припиняє перерахування пенсії на поточний рахунок у визначену одержувачем установу банку і здійснює виплату через підприємство поштового зв’язку за місцем проживання одержувача в установленому порядку.