Тіньова зайнятість – соціальна незахищеність сьогодні й матеріальна скрута у майбутньому
Найбільшою проблемою сфери трудових відносин є тіньова зайнятість – використання роботодавцями найманої праці без офіційного оформлення трудових договорів з працівниками та виплата зарплат «у конвертах». Це негативне явище, породжене корисливими інтересами керівників, котрі прагнуть уникнути передбаченої законом сплати фінансових зобов’язань, позбавляє працівників соціального захисту, гарантованого державою, стабільності й упевненості в сьогоднішньому і завтрашньому дні. Погоджуючись на нелегальні умови праці, людина про це не замислюється, але невдовзі розуміє, що прирекла себе на безправність і відсутність перспектив гідного пенсійного забезпечення. Під час трудової діяльності вона не має жодних інструментів захисту своїх законних прав та гарантованих державою соціальних виплат – лікарняних, відпускних, декретних тощо. А внаслідок несплати роботодавцем єдиного соціального внеску втрачає страховий стаж, необхідний для призначення пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області докладає чимало зусиль, щоб донести до свідомості громадян розуміння всіх масштабів негативних наслідків тіньової зайнятості й важливості легального оформлення трудових відносин. Тільки офіційно нарахована заробітна плата в розмірі, не меншому за мінімальний, своєчасна і в повному обсязі сплата страхових (єдиного) внесків здатні забезпечити зарахування періоду роботи до страхового стажу, тривалість якого відіграє визначальну роль при призначенні й нарахуванні пенсії. Необхідно пам’ятати, що до страхового стажу зараховуються лише ті періоди роботи, за які працедавець нараховував офіційну зарплату та сплачував з неї страхові внески в сумі, не меншій 918,06 грн. (станом на сьогодні розмір мінімального страхового внеску, що становить 22% мінімальної зарплати по Україні). Оскільки формування розміру пенсійної виплати напряму залежить від величини нарахованої зарплати, яка визначає суму єдиного соціального внеску, за мінімальних внесків та мінімальних заробітків на вищу пенсію, ніж мінімальна, годі й розраховувати. Отож про отримання на старості літ доброго пенсійного забезпечення потрібно дбати у працездатному віці, високо оцінюючи свою працю.
У Чернівецькій області, на жаль, понад 27 тисячам працівників роботодавці нараховують зарплату на рівні або менше мінімального розміру, вдаючись до використання тіньових схем на кшталт оформлення неповної зайнятості при повному завантаженні робочого дня, договорів цивільно-правового характеру замість трудових тощо.
Шановні буковинці! Пам’ятайте, що тільки легальна робота, гідна її оплата і своєчасна сплата страхових внесків спроможні дати впевненість у стабільності й захищеності сьогодення та доброму матеріальному забезпеченні у старості. Приховані «в конвертах» заробітки й тіньова зайнятість позбавляють такої впевненості. То чи варто ризикувати, живучи лише сьогоднішнім днем?