Відсутність законного оформлення трудових відносин – ризик соціальної незахищеності працюючих осіб
Застосування окремими керівниками підприємств та приватними підприємцями різноманітних схем мінімізації заробітної плати найманих працівників, на жаль, досі залишається серйозною проблемою, яка не тільки негативно впливає на матеріальне забезпечення й пенсійні перспективи працюючого населення, а й призводить до скорочення надходжень до бюджету Пенсійного фонду, необхідних для фінансування пенсійних виплат нинішнім пенсіонерам.
За результатами аналізу поданої страхувальниками звітності, у понад 3 тисяч роботодавців області близько 19 тисяч найманих працівників працювали на умовах неповної зайнятості (майже 14% загальної середньооблікової чисельності працівників області). 383 керівники використовували працю 2562 буковинців на умовах оформлення договорів цивільно-правового характеру, в тому числі 283 господарюючі суб’єкти – 1986 працівників, з них 18,4% або 52 суб’єкти – це фізичні особи-підприємці. Загалом по області співвідношення таких працівників до середньооблікової чисельності штатних працівників сягає 2%, у тому числі у господарюючих суб’єктів – 2,7%.
Необхідно пам’ятати, що оформлення трудових відносин шляхом укладання цивільно-правових договорів замість трудових позбавляє гарантованої виплати заробітної плати двічі на місяць, права на щорічну відпустку, соціальну відпустку у зв’язку із вагітністю та пологами, оплату тимчасової непрацездатності чи соціальних виплат у разі нещасних випадків на виробництві.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області вкотре наголошує: той, хто погоджується на нелегальні умови праці та закриває очі на схеми мінімізації заробітної плати, добровільно позбавляє себе можливості накопичити необхідний для призначення пенсії страховий стаж, відповідно, і гідного пенсійного забезпечення.
Пенсійна служба області наполегливо закликає роботодавців будувати трудові відносини на засадах ділової порядності, оформляючи з найманими працівниками трудові договори, справедливо оплачуючи їхню працю та щомісячно сплачуючи єдиний внесок у розмірі, не меншому за мінімальний. Будьте свідомими відповідальності за людей, працю яких використовуєте, дбайте про їхню соціальну захищеність сьогодні та гідне пенсійне забезпечення в майбутньому.