Робота в умовах неповної зайнятості та за мізерну зарплату – позбавлення належного соціального і пенсійного забезпечення
Основними факторами забезпечення соціальних гарантій сьогодні та гідних пенсійних перспектив є офіційно задекларована заробітна плата високого рівня та тривалий страховий стаж.
Однак окремі роботодавці з метою сплати якомога менших сум податків та платежів вдаються до застосування різних схем мінімізації заробітної плати найманим працівникам. Зокрема, декларують неповну зайнятість, укладають договори цивільно-правового характеру замість трудових, виплачують працівникам дві заробітні плати: офіційну, яка у більшості випадків є меншою або на рівні встановленого законодавством мінімуму, і неофіційну – “в конверті”.
В результаті таких дій рівень оплати праці на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб-підприємців області є одним із найнижчих серед регіонів України.
Зокрема, звітні дані страхувальників за січень 2020 року свідчать про незначне (всього на 12,5%) зростання порівняно з січнем 2019 року середньої заробітної плати найманих працівників, яка становить 7352 грн і, за даними статистики, на 31,5% нижча, ніж в цілому по Україні.
Найнижчий рівень оплати праці спостерігається у сферах тимчасового розміщування й організації харчування, де середня заробітна плата працівників, згідно зі звітами страхувальників, становить 4307 грн, гуртової і роздрібної торгівлі – 5155 грн, сільського, лісового та рибного господарства – 5933 грн.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області вкотре звертається до краян із закликом вимагати від своїх роботодавців нарахування і виплати заробітної плати відповідно до законодавства – прозоро, чесно, відповідно до кваліфікації, обсягу виконаних робіт (наданих послуг). Пам’ятайте, що мінімальні або виплачені «в конвертах» заробітки прирікають на матеріальну скруту на старості літ.