Шила у мішку не приховати: отримав зайві пенсійні кошти – доведеться повертати
Щоб не довелось повертати переплату пенсії, необхідно подавати до Пенсійного фонду достовірні відомості
Надміру виплачені суми пенсій, нараховані внаслідок подання пенсіонерами чи страхувальниками недостовірних даних, обов`язково доведеться повертати. Відповідно до законодавства, стягнення переплат здійснюється на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку.
Відрахування з пенсій внаслідок утворення переплат, що здійснюються на підставі рішень органів Пенсійного фонду, – це суми, виплачені з різних причин понад розмір, визначений Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV. Фонд ухвалює рішення про утримання з пенсії, якщо переплата виникла з вини пенсіонера в результаті ненадання чи надання ним недостовірних відомостей, або внаслідок подання роботодавцем неправильних даних про працівника, на основі яких була призначена пенсія.
Повернення переплачених коштів людина може здійснити добровільно. У випадку, якщо така ситуація виникла в результаті подання недостовірних даних страхувальником, то погашення надмірної виплати коштів можна вимагати з нього. Страхувальник може добровільно сплатити суми переплати пенсії, визнавши свою помилку в поданні неправильної інформації, в тому числі після надходження претензії від Фонду. Водночас переплачені пенсійні кошти можуть бути стягнуті зі страхувальника в примусовому порядку за рішенням суду. Відповідно до норм статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання недостовірних документів, і відшкодовують її.
Дієвим прикладом вирішення такої ситуації стала претензія Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про повернення переплати пенсії в розмірі 13,9 тис. грн, пред’явлена одній з організацій, яка провадить діяльність на території області. В результаті проведеної перевірки виявлено невідповідність дійсності даних, вказаних у виданій організацією довідці про заробітну плату, та складено відповідний акт. Зокрема, зазначені в довідці суми зарплати не збігалися із зафіксованими в особових рахунках сумами заробітків за відповідні періоди. Завищення розміру зарплати у наданій роботодавцем довідці спричинило некоректне нарахування пенсії при її призначенні та переплату коштів, яку організації довелося повернути у повному обсязі.
Отже, щоб уникнути переплат пенсій та наступного їх повернення пенсіонери повинні пам`ятати про необхідність подання достовірних відомостей для призначення чи перерахунку пенсійних виплат, а страхувальники – відповідально ставитися до виконання своїх посадових обов’язків та не допускати надання неправдивих даних про своїх працівників. Повернення надміру виплачених коштів в таких випадках не уникнути, як неможливо приховати шило у мішку.