Отримуючи зарплату в «конверті», пам’ятайте, що пенсію «в конверті» ніхто не принесе
Упродовж свого життєвого шляху від дитинства, юнацтва до зрілості кожна людина отримує освіту, утверджується в обраній професії, набуває певного соціального статусу та фахового досвіду. Завершуючи свою трудову діяльність з настанням пенсійного віку, кожен громадянин сподівається на заслужену пенсію, здатну забезпечити гідний матеріальний достаток у старості.
На жаль, нерідко трапляються випадки, коли при зверненні до Пенсійного фонду за призначенням пенсії людина, яка усе життя працювала, з’ясовує, що не має достатніх підстав для реалізації права на пенсійне забезпечення або ж отримує мінімальну пенсійну виплату. Найчастіше причиною такої ситуації є нелегальна зайнятість та отримання зарплати «у конверті».
Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному страхуванню та за який щомісяця сплачуються страхові внески в розмірі, не меншому за мінімальний.
Сьогодні основною умовою призначення пенсії є наявність визначеної законодавством тривалості страхового стажу. Цьогоріч громадянам, які досягли 60-ліття, для виходу на пенсію за віком потрібно мати не менше 27 років страхового стажу. Ця цифра продовжує щороку на рік зростати: наступного року вимога до тривалості стажу для реалізації права на пенсійне забезпечення вже сягатиме 28 років, 2022 року – 29, і так до 2028 року, коли претенденти на пенсію за віком повинні будуть підтвердити вже 35 років страхового стажу.
Важливо пам’ятати, що зарахування періоду роботи до страхового стажу відбувається тільки за умови своєчасної та в повному обсязі сплати страхових внесків з офіційно задекларованих заробітків. І чим вищою буде заробітна плата й сума сплачених з неї відрахувань та чим більшою кількість років набутого страхового стажу, тим вищою буде майбутня пенсія. Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша мінімального рівня, то страховий стаж обчислюватиметься пропорційно до сплачених внесків, тобто його тривалість буде меншою, ніж фактично відпрацьований час.
Коли ж роботодавець взагалі не сплачує внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за своїх найманих працівників, страховий стаж за такі періоди роботи не нараховується. З огляду на зазначене, про набуття стажу потрібно дбати задовго до настання пенсійного віку. Для цього необхідно офіційно оформляти трудові відносини, стараючись обирати роботодавця, здатного гідно оплачувати найману працю та сумлінно сплачувати внески.
На жаль, багато працівників-нелегалів, отримуючи «зарплату в конверті», не замислюються про негативні наслідки такої ситуації в майбутньому. Що ще більш прикро, найчастіше на тіньові умови праці погоджуються молоді люди, вважаючи, що пенсійний вік настане не скоро, отож і турбуватися про пенсію поки немає сенсу.
Проте передбачлива людина піклується про свої пенсійні перспективи задовго до настання літнього віку. Наразі створені зручні можливості для самостійного контролю за сплатою роботодавцем страхових внесків та зарахуванням страхового стажу. Така інформація доступна кожному зареєстрованому користувачу вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду: увійшовши до Особистого кабінету, можна переглянути персональні відомості щодо сум нарахованих заробітків, сплачених відрахувань і тривалості набутого страхового стажу. За умови завчасного виявлення несприятливих обставин їх ще можна виправити, поставивши відповідні вимоги перед роботодавцем.
Піклуйтеся про своє майбутнє вже сьогодні, щоб не втрапити у несподівану безвихідь завтра!