Пропустити навігацію

Доплата страхового внеску забезпечує зарахування страхового стажу

01 300x227 - Доплата страхового внеску забезпечує зарахування страхового стажуПитання набуття страхового стажу важливе для кожної людини, адже саме воно є головним фактором при визначенні права на пенсію та її розміру.

Нагадаємо, що обов’язковою умовою зарахування періоду роботи до страхового стажу є сплата щомісячного страхового внеску в розмірі, не меншому за встановлений законом мінімальний, який наразі становить 1100 гривень.

З огляду на актуальність проблеми легалізації трудових доходів та підвищення вимог до тривалості страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, законодавство передбачило можливість здійснення доплати до страхових внесків, щомісячний розмір яких не сягає мінімального.  Таким чином можна вирішити питання зарахування до страхового стажу неповного місяця роботи як повного –  головне, щоб розмір сплаченого за цей місяць страхового внеску був не меншим за мінімальний.

Порядок здійснення доплати до щомісячних страхових внесків визначений у розділі 15 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 №21-1 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663.

Фізичним особам-підприємцям до страхового стажу включаються періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також фіксованого податку з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від їх розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску). У період з 2004 до липня 2010 року, відповідно до Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла до 08.07.2010 р.), фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований податок), на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування повинні сплачувати страхові внески за себе у фіксованому розмірі.

Згідно з Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва», органи Державного казначейства України перераховували до Пенсійного фонду 42% сум єдиного податку. Фіксований розмір страхового внеску для зазначених платників було встановлено лише у І кварталі 2005 року в розмірі мінімального страхового внеску. У разі, якщо частина єдиного (42%) або фіксованого (10%) податку, що спрямовувалась до Пенсійного фонду України, не сягала розміру мінімального страхового внеску, фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності можуть здійснити доплату страхового внеску до розміру мінімального для зарахування відповідного періоду роботи до страхового стажу. Здійснити таку доплату фізичні особи-підприємці можуть незалежно від того, чи вийшли вони на пенсію. Перерахунок пенсій у зв’язку з внесенням зазначених доплат здійснюється у термін, визначений статтею 45 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

 

background Layer 1