Пропустити навігацію

Пенсійне забезпечення українців, які працювали за кордоном

a2 300x169 - Пенсійне забезпечення українців, які працювали за кордономУкраїнська держава дбає про співвітчизників, які обрали для себе роботу за межами України. Зокрема, законодавство передбачає зарахування періодів праці до страхового стажу для громадян, які  офіційно працюють чи раніше працювали за кордоном. Для забезпечення такого права Україна має договори з понад 20 країнами світу, в яких українці, працюючи, можуть розраховувати на пенсію. Існує два види таких договорів: за територіальним та пропорційним принципами.
Пенсійне забезпечення за територіальним принципом полягає у виплаті пенсії тією державою, на території якої проживає отримувач. Робота за кордоном зараховується як страховий стаж в Україні. За територіальним принципом договори укладено з країнами Білорусь, Вірменія, Російська Федерація, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан, Угорщина, Молдова, Грузія, Азербайджан, Монголія, Румунія.
Договори про пенсійне забезпечення за пропорційним принципом передбачають виплату пенсій кожною стороною відповідно до відпрацьованого на її території періоду. Тобто суть пропорційного принципу, за яким Україна співпрацює з іншими державами, полягає в тому, що наша держава окремо нараховує людині пенсію за «український» стаж згідно зі своїм законодавством, а інша країна нараховує пенсію за частину «свого» стажу за своїми законами. Для визначення права на пенсію береться до уваги стаж іншої держави. І якщо пенсіонер проживає в Україні, інша держава пересилає йому свою частину коштів в Україну, й навпаки, – якщо пенсіонер живе в іншій країні, то Україна переказує йому кошти за місцем проживання.

До країн, з якими Україна має договори щодо пенсійного забезпечення за пропорційним принципом, належать  Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Іспанія, Чехія, Словаччина, Португалія, Польща. Потрібно поцікавитися, чи існує угода з тією країною, де маєте намір працевлаштуватися, і якщо так, то за яким принципом її укладено, – територіальним чи пропорційним. Крім того, потрібно з’ясувати умови зарахування стажу та призначення пенсії у цій країні і дізнатися, як можна це перевірити й контролювати свого роботодавця.

Щоб оцінити свої пенсійні перспективи, тривалість набутого в Україні страхового стажу доцільно перевіряти на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua

Отож фундамент майбутньої пенсії – це страховий стаж, набутий упродовж трудового життя як в Україні, так і за кордоном. З настанням пенсійного віку українські заробітчани мають право оформити пенсію в Україні з урахуванням стажу за періоди роботи за кордоном або ж за кордоном з урахуванням стажу, набутого в Україні. У разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від’їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України.

 

background Layer 1