Електронний листок непрацездатності: пам’ятка для застрахованої особи та страхувальника
Електронний листок непрацездатності – документ сучасного формату, який засвідчує тимчасову втрату громадянином працездатності. Формується та зберігається в Електронному реєстрі листків непрацездатності, який веде Пенсійний фонд України.
Наразі здійснюється пілотне тестування Реєстру, розпочате у червні 2021 року. Воно триватиме до кінця серпня нинішнього року і з 1 вересня відбудеться остаточний перехід на електронний формат лікарняного листка.
У перехідний період лікар може оформити пацієнтові або звичайний паперовий лікарняний листок, або створити електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність – залежно від технічного оснащення закладу охорони здоров’я.
Як формується електронний листок непрацездатності
- За виникнення ознак того чи іншого захворювання застрахована особа звертається для медичного огляду до лікаря, який встановлює факт непрацездатності та формує електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність у центральній базі даних електронної системи охорони здоров’я. При внесенні інформації до Реєстру лікар повинен зазначити в системі найменування та податковий номер/код ЄДРПОУ страхувальника, у якого працює пацієнт. Таку інформацію роботодавці мають заздалегідь надати всім своїм працівникам.
- Інформація про тимчасову втрату працездатності на підставі медичного висновку автоматично вноситься до Реєстру та отримує унікальний (єдиний реєстраційний) номер, що фактично і є створенням електронного листка непрацездатності.
- З дня створення електронний лікарняний стає доступним і працівнику, і його роботодавцю в їхніх особистих кабінетах на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України(portal.pfu.gov.ua). Роботодавець має змогу з моменту оформлення працівником лікарняного дізнатися про факт його захворювання, прізвище сімейного лікаря, який сформував медичний висновок про хворобу, відомості про те, в якому медичному закладі людина відновлює своє здоров’я. Водночас уся інформація про діагноз чи здійснені медичні обстеження й маніпуляції для нього залишається недоступною, оскільки такі персональні дані є конфіденційними.
- Роздруковувати електронний лікарняний не потрібно. Роботодавець самостійно відстежує дату закриття документа про втрату працівником працездатності в “Електронному кабінеті страхувальника”, автоматично отримує необхідну інформацію для нарахування коштів, зокрема, щодо тривалості страхового стажу найманого працівника тощо.
- За необхідності і працівник, і роботодавець можуть отримати інформацію з Реєстру у вигляді електронного витягу, авторизувавшись на вебпорталі Пенсійного фонду за допомогою кваліфікованого електронного підпису та увійшовши у відповідний пункт меню в Особистому кабінеті.