Пропустити навігацію

Вільне володіння українською мовою – неодмінна умова для зайняття посади державного службовця

tsts 300x169 - Вільне володіння українською мовою – неодмінна умова для зайняття посади державного службовцяСьогодення вимагає від державного службовця високого професіоналізму, компетентності, здатності оперативно і якісно виконувати визначені повноваженнями завдання з реалізації державних завдань,  ефективно впроваджувати реформи та постійно підтримувати комунікації з громадськістю. Одним з визначальних чинників формування позитивного іміджу державної служби є високий рівень культури мовлення  її представників, що  сприяє зміцненню шанобливого ставлення громадян до держави і державної мови та утвердженню національної самосвідомості.

Українське законодавство дбає про забезпечення повномірного функціонування державної мови та високого рівня володіння громадянами культурою мовлення, і в першу чергу  представниками державних структур. Для цього впроваджуються відповідні зміни до порядку проведення конкурсів на зайняття вакансій держслужби.  Закон України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” зобов’ׄязує претендентів на посади держслужби засвідчувати володіння державною мовою відповідними документами. Для того, щоб отримати право на участь у конкурсі на зайняття вакансій державної служби,  разом з іншими документами необхідно подати документ, який підтверджує вільне володіння державною мовою – державний сертифікат, виданий Національною комісією зі стандартів державної мови.  Така вимога поширюється на проведення конкурсів, оголошених після 16 липня 2021 року, і стосується лише претендентів на участь у них, а    держслужбовців, призначених на посаду до зазначеної дати, складати іспит і надавати сертифікат не зобов’язує. В тому числі переможцям конкурсу, щодо яких видано акт про призначення на посаду до 16 липня 2021 року, надавати державний сертифікат про рівень володіння державною мовою не потрібно. Також у випадку підтвердження переможцем конкурсу наміру вступити на державну службу, а саме після подання  ним до 16 липня 2021 року заяви про призначення на відповідну посаду та письмової згоди на проведення спеціальної перевірки, що є свідченням початку процедури призначення, державний сертифікат про рівень володіння українською мовою також не подається.

Відповідні роз’яснення «Щодо порядку підтвердження вільного володіння державною мовою під час проведення конкурсів на посади державної служби та призначення переможців» від 01.07.2021 № 134-р/з опублікувало Національне агентство з питань державної служби на своєму сайті.

НАДС рекомендує суб’єктам призначення встановлювати максимальні строки подання інформації, щоб   надати можливість до початку конкурсу скласти іспит на рівень володіння державною мовою та отримати  відповідний сертифікат якомога більшій кількості претендентів.

background Layer 1