ЕЛЕКТРОННА ТРУДОВА КНИЖКА – СУЧАСНИЙ ФОРМАТ ДОКУМЕНТА З ЧИСЛЕННИМИ ПЕРЕВАГАМИ
Перехід до електронного формату документації, як складова загального процесу цифровізації країни, передбачає оцифрування і паперових трудових книжок. Це здійснюється з метою вдосконалення обліку трудової діяльності українців, мінімізації ризику втрати чи пошкодження документів, зручності та оперативності отримання громадянами державних послуг у режимі онлайн – без черг та зайвих паперів.
Електронна трудова книжка – це цифровий аналог паперової трудової книжки. Оцифрування трудових книжок передбачає накопичення, зберігання та використання інформації про набуті працівником стаж роботи, освіту, кваліфікацію для підтвердження наявного трудового стажу під час укладання трудових договорів, призначення пенсій тощо.
Також сучасна система дозволяє працівникам контролювати свій страховий стаж, а в майбутньому – автоматично вийти на пенсію без візиту до Пенсійного фонду.
Відомості про трудову діяльність до Пенсійного фонду можуть подавати:
– працівник, страхувальник або представник страхувальника, якому керівником страхувальника делеговані відповідні повноваження, через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України в електронній формі з обов’язковим накладанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Через вебпортал потрібно завантажити скановані кольорові копії усіх заповнених сторінок трудової книжки в хронологічному порядку та/або інших документів, що підтверджують стаж;
– працівник особисто (в сервісному центрі Пенсійного фонду України).
За Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі” від 05.02.2021 р. № 1217-IX, працівникам та роботодавцям на оцифрування трудових книжок відведено час до 10 червня 2026 року.