ЄДИНИЙ СОЦІАЛЬНИЙ ВНЕСОК: ВАЖЛИВО ЗНАТИ
Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) на загальнообов’язкове державне соціальне страхування – це консолідований страховий внесок в Україні, збір якого здійснюється в системі загальнообов’язкового державного страхування в обов’язковому порядку та на регулярній основі.
Загальні положення, що визначають порядок збору ЄСВ, встановлені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 (далі – Закон України).
Законом України встановлено розмір мінімального страхового внеску, який підлягає сплаті щомісяця.
Мінімальний страховий внесок – сума єдиного внеску, що визначається розрахунково, як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід). З 1 квітня 2024 року мінімальний страховий внесок становить 1760 грн (мінімальна заробітна плата 8000 грн × 22% єдиний внесок).
Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску – максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює п’ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом, на яку нараховується єдиний внесок. З 1 квітня 2024 року максимальний страховий внесок становить 26 400 грн (15 мінімальних заробітних плат 120 000 грн × 22% єдиний внесок).
Відповідно до Закону України платниками єдиного внеску є:
- роботодавці;
- фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
- особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
- члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах;
- особи, які беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування;
Терміни для сплати ЄСВ:
- роботодавці зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця;
- фізичні особи, які сплачують самі за себе, – до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ;
- особи, які беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, – у терміни, визначені відповідно до укладеного договору.
Важливо відзначити, що сплата ЄСВ – це одна з умов зарахування періодів роботи до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком та інших соціальних виплат.
Місяць страхового стажу зараховується за умови сплати мінімального страхового внеску.
Своєчасна і в повному обсязі сплата податків та зборів – гарантія позитивного іміджу та репутації надійного бізнес-партнера!