Легалізація трудових відносин – запорука наповнення бюджетів усіх рівнів, соціального захисту працівників та гідного пенсійного забезпечення
Головне управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області провадить активну інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення та співпрацює з органами влади, соціальними й виконавчими службами, консолідуючи зусилля у сфері захисту конституційних прав застрахованих осіб на гідний заробіток, соціальне та пенсійне забезпечення.
Питання легалізації зайнятості обговорили учасники робочої наради при голові Хотинської райдержадміністрації, в якій взяв участь Заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Василь Мельник.
Учасники засідання зауважили на актуальності питання трудових відносин для кожного громадянина зокрема та для економіки держави загалом, адже воно справляє вплив не тільки на рівень пенсійного забезпечення громадян, а й на наповнення бюджетів усіх рівнів. Наслідки тіньової зайнятості є вкрай негативними – нелегально зайняті працівники або ті, хто частково отримує заробітну плату «в конверті», обкрадають самі себе і виявляються цілковито незахищеними, позбавленими належних соціальних виплат і державних гарантій; недоотримання коштів бюджетом може спричинити затримку виплат і заробітних плат, і пенсій.
– Незадекларована, прихована зайнятість спричиняє суттєві втрати доходів для бюджетів усіх рівнів, а працівники, які погоджуються на таку працю, цілковито позбавлені соціального захисту, – зауважив Василь Мельник.
Разом з органами влади та місцевого самоврядування, соціальними та виконавчою службами ми повинні ще активніше боротись з порушниками законодавства про працю і виводити найману працю з тіні, забезпечивши їй соціальні гарантії й гідну оплату, – наголосив представник Пенсійного фонду.
А головне – ми мусимо донести до свідомості громадян, що тільки офіційна зайнятість, відкритість роботодавців у стосунках з державою здатні забезпечити добробут громадян і розвиток країни.
Задля донесення інформації про важливість офіційно оформлених трудових відносин для отримання працівниками і самими роботодавцями соціальних гарантій та гідних пенсійних перспектив, а також забезпечення стабільних надходжень до бюджетів усіх рівнів фахівці пенсійної служби проводять зустрічі з представниками малого й середнього бізнесу, трудовими колективами установ і організацій, особами, які перебувають на обліку в центрах зайнятості, проводять флешмоб-акції для привернення уваги громадян до актуальної проблеми трудових відносин.
З метою надання корисної інформації та роз’яснень актуальних питань пенсійного забезпечення, привернення уваги громадян до питання легалізації трудових відносин очільник сервісного центру Заставнівщини Віктор Стасюк провів зустріч з мешканцями району, які перебувають на обліку в районному центрі зайнятості.
Представник Фонду розповів про безпосередню залежність пенсійних перспектив від нинішніх умов працевлаштування і оплати праці. Наголосив, що тільки офіційно працевлаштована людина може розраховувати на соціальний захист, гарантований державою, та бути впевненою у забезпеченій старості. Адже страховий стаж, необхідний для реалізації права на пенсійне забезпечення, зараховується лише за умови належної сплати відрахувань із заробітку до бюджету Пенсійного фонду. Посадовець нагадав, що вимоги до тривалості страхового стажу,
необхідного для призначення пенсії, з 1 січня нинішнього року зросли і впродовж ближчого десятиліття поступово, щороку на рік надалі збільшуватимуться, тож у 2028 році для виходу на пенсію за віком потрібно буде мати 35 років стажу.
Розповівши про негативні наслідки тіньової зайнятості як для самих найманих працівників і роботодавців, так і суспільства в цілому, Віктор Стасюк наголосив, що для отримання гідної пенсії в майбутньому потрібно мати добрий заробіток сьогодні. Представник Фонду закликав людей, які шукають роботу, працевлаштовуватися у порядних роботодавців, які належно оплачують працю та сплачують страхові внески, й неодмінно оформляти трудові відносини офіційно.
З метою привернення уваги громадськості до актуального питання сьогодення спеціалісти Кельменецького відділу обслуговування громадян провели черговий флешмоб з промовистим гаслом «Зарплата “в конверті”- втрачена пенсія».
Спілкуючись з учасниками акції, які долучилися до її проведення, працівники пенсійної служби надали детальні роз’яснення негативного впливу тіньової зайнятості на сферу трудових віносин та наповнення бюджету Фонду. Зокрема, акцентували увагу на тому, що отримання зарплат «у конвертах» є свідомим обкраданням самих себе, адже мізерна зарплата передбачає мізерну пенсію. Зазначили, що несплата роботодавцем страхових внесків спричиняє незарахування відповідного періоду роботи до страхового стажу, а вимоги до необхідної кількості років для реалізації права виходу на пенсію за віком суттєво зросли з початку нинішнього року та продовжуватимуть зростати впродовж ближчих 10 років. Отож закликали найманих працівників до офіційного оформлення трудових відносин і легальних заробітків, а роботодавців – до відповідальності за найманих працівників і платіжної дисципліни.
Заступник начальника Кельменецького відділу обслуговування громадян Наталя Бабин провела зустріч з працівниками районного архіву.
Представник Фонду обговорила з колективом установи питання співпраці з якісного обслуговування населення у справі підготовки архівною установою необхідних підтверджуючих документів про стаж роботи та заробітну плату громадян, які працювали на нині ліквідованих підприємствах.
Наталя Бабин зазначила, що проведення зустрічних перевірок спеціалістами Пенсійного фонду дають можливість скоротити терміни підготовки документів задля дотримання строків призначення і перерахунку пенсій.
Після обговорення робочих моментів щоденної співпраці фахівець пенсійної служби поінформувала працівників архіву про вплив трудових відносин на пенсійне забезпечення і розповіла про зручні електронні сервіси Пенсійного фонду, пояснила як зареєструватись на Веб-порталі й налаштувати послугу СМС-інформування.
Роз’яснювальну роботу з приватними підприємцями Хотинщини провела провідний спеціаліст районного відділу обслуговування громадян Ксенія Должич.
Роз’яснивши порядок призначення пенсій, представник Фонду зауважила, що їх розмір залежить від величини заробітку, сплачених внесків і тривалості страхового стажу. Повідомила, що стаж зараховується лише за умови сплати внесків, а вимоги до його необхідної тривалості для виходу на пенсію за віком суттєво зросли і збільшуватимуться ближчого десятиліття щороку на рік. Наголосила, що недотримання норм законодавства про оплату праці, нелегальна зайнятість із використанням праці без укладення трудових угод справляють негативний вплив на стан наповнення бюджету Пенсійного фонду і не забезпечують соціального захисту працівників.
Представник Фонду закликала працівників приватного бізнесу не порушувати законодавство та відмовитися від зарплати в “конвертах”.
Спеціаліст Новодністровського сервісного центру Марія Дзик провела інформаційно-роз’яснювальну зустріч з працівниками міського територіального центру.
Фахівець пенсійної служби розповіла про вимоги до тривалості страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, та пояснила як відбувається її нарахування. Назвала основні фактори, які справляють вплив на обчислення пенсій, і в цьому зв’язку наголосила на важливості офіційного оформлення трудових відносин. Марія Дзик закликала працівників терцентру долучитися до справи інформування населення щодо негативних наслідків тіньової зайнятості та зарплат «у конвертах» для майбутнього пенсійного забезпечення громадян та наповнення бюджету Фонду, який фінансує виплату пенсій громадянам.
Особливу увагу працівників терцентру представник Фонду звернула на електронні послуги пенсійної служби, створені на основі інформаційних технологій. Тепер можна не тільки прочитати потрібну інформацію на Веб-сайті Пенсійного фонду, а й отримати довідку чи інший потрібний документ, не виходячи з дому. Також спеціаліст Фонду поінформувала присутніх зі зручною послугою СМС-інформування для пенсіонерів і застрахованих осіб, роздала інформаційні буклети з пенсійної тематики.