Нелегальна зарплата – соціальна незахищеність сьогодні та відсутність засобів для існування у майбутньому
Сприяння легалізації трудових відносин і заробітної плати та ліквідації прихованої зайнятості є найважливішим напрямом роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
Заробітна плата «в конверті» – це, перш за все, удар по пенсійному забезпеченню громадян, оскільки прихована оплата найманої праці позбавляє можливості набуття працівниками страхового стажу, необхідного для призначення пенсії. Для того, щоб періоди роботи зарахувалися до стажу, роботодавець повинен сплатити внески на обов’язкове державне пенсійне (соціальне) страхування, а такі відрахування здійснюються лише з офіційно задекларованих заробітків.
У випадку ж вивільнення з роботи за скороченням чисельності або штату працівників, а також при виникненні проблем зі здоров’ям працівник не отримає компенсаційних виплат і оплати лікарняного листа або отримає мізер з мінімальної офіційної заробітної плати.
Серед негативних наслідків “тіньової” зайнятості є й такі, що стосуються суспільної небезпеки, адже всі ми є споживачами послуг у сфері громадського харчування, торгівлі, транспорту, будівництва та потребуємо високої їх якості. Нелегальна зайнятість спричиняє ризик виникнення та поширення захворювань, підвищення рівня аварійності на дорогах, зростання кількості нещасних випадків на виробництві, адже з не оформленими офіційно працівниками не проводять належного інструктажу з техніки безпеки, охорони праці та не вимагають проходження передбаченого нормативними документами медичного огляду.
Отож важливо розуміти, що існує заробітна плата “в конверті”, але пенсії “в конверті” не існує. Той, хто отримує нелегальну заробітну плату чи має інше неоформлене джерело доходу, вдовольняється забезпеченим сьогоденням і не дбає про своє майбутнє, ризикує опинитися у злиднях на старості років.