У Путильській та Герцаївській райдержадміністраціях розглянули питання стану легалізації зайнятості
Зважаючи на те, що мінімізація заробітної плати та тінізація зайнятості має негативний вплив як на соціальну захищеність громадян краю, так і на стабільні поповнення бюджетів усіх рівнів області, органи місцевої влади підтримали ініціативу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та запланували проведення у липні-серпні колегій та нарад райдержадміністрацій, до порядку денного яких включили питання про стан дотримання законодавства про працю страхувальниками краю.
Заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Василь Мельник взяв участь у засіданні колегії Путильської райдержадміністрації за участі представників відділу з питань дотримання законодавства про працю, зайнятості та інших нормативно-правових актів, Путильського відділення Вижницької ОДПІ, районної ради.
Звертаючись до присутніх, представник пенсійної служби краю зазначив, що лише за умови бажання органів місцевого самоврядування на місцях поповнити власний бюджет громади та не залишити своїх громадян без джерела існування при досягненні пенсійного віку або настання випадку, пов’язаного з інвалідністю або втратою годувальника, ми спільними зусиллями у боротьбі з порушниками законодавства про працю, досягнемо легалізації заробітної плати та трудових відносин.
«З плачевними наслідками тіньової зайнятості для громадян стикаються органи Пенсійного фонду, коли ці ж громадяни приходять до нас для призначення пенсійних виплат при досягненні пенсійного віку або інших випадках відповідно до чинного законодавства», – зауважив Василь Мельник. Наголосив, що наявність заборгованості з єдиного соціального внеску негативно впливає на набуття страхового стажу: ні найманим працівникам, які працюють у боржників, ні фізичним особам-підприємцям не зараховується до страхового стажу період роботи допоки не відбудеться повне погашення заборгованості з ЄСВ. Зазначив, що станом на 1 липня 2018 року борг зі сплати єдиного внеску по юридичних та фізичних особах-підприємцях району становив 0,74 млн.грн., з якого 0,67 млн.грн. – по 271 фізичній особі-підприємцю та 0,07 млн.грн. – по 16 юридичних особах, заборгованість з платежів до бюджету Пенсійного фонду становила 0,1 млн.грн.
Заступник начальника фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Майя Філіпець та начальник Герцаївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Лариса Капра взяли участь у нараді, яка відбулася в Герцаївській районній державній адміністрації, з питання проведеної в районі роботи у напрямку легалізації заробітної плати та зайнятості населення за участі Управління Держпраці у Чернівецькій області, Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області, структурних підрозділів райдержадміністрації, органів місцевого самоврядування та представників бізнесу.
Під час виступу Майя Філіпець акцентувала увагу присутніх на показниках, які впливають не лише на надходження доходів до бюджетів усіх рівнів та Пенсійного фонду, а найголовніше, в подальшому на пенсійне забезпечення громадян району. У 26,4% роботодавців району середня зарплата легально працюючих працівників становить менше мінімального розміру, у 11,0% – на рівні мінімального розміру, у 52,9% – більше мінімального розміру до двох мінімальних зарплат і у 9,7% – більше двох мінімальних зарплат. Найнижча середня заробітна плата у працівників, які зайняті у роботодавців, що здійснюють діяльність у сфері транспорту – 3352 грн., інформації та телекомунікації – 3435 грн., тимчасового розміщування й організації харчування – 3634 грн., сільському господарстві – 4553 грн., будівництві – 4938 грн. Зазначила, що подальшу соціальну загрозу несе факт легальної зайнятості, яка виражається у переведенні працівників на неповний робочий день (тиждень) та укладанні цивільно-правових договорів замість трудових.
«Велику тривогу викликає неофіційна, не задекларована, прихована зайнятість, від якої зазнають суттєвих втрат не лише бюджети усіх рівнів, а працівники, які погоджуються на таку працю та є повністю соціально незахищеними. Сьогодні органи влади, місцевого самоврядування та контролюючі органи повинні зробити все для того, щоб громадяни зрозуміли, що мінімізуючи зарплату або виплачуючи «у конверті» роботодавець «краде» у них страховий стаж та майбутню пенсію», – наголосила посадовець.
Представники Головного управління підкреслили, що дії органів влади, місцевого самоврядування та контролюючих органів до роботодавців, які порушують законодавство про працю, та конституційні права працівників, мають бути злагодженими і рішучими. Внесли низку пропозицій, направлених на підвищення рівня зайнятості та оплати праці працівників району, подолання негативних факторів, що впливають на добробут громадян району та набуття ними страхового стажу, що в подальшому вплине на визначення права на пенсію за віком та її розмір, а також надходження доходів до бюджетів усіх рівнів.