Пропустити навігацію

Непрацюючим пенсіонерам гроші будуть повернуто

Останнім часом до пенсійного законодавства вносились певні зміни, а саме з 1 квітня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року, яким, зокрема, змінено порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, яких нині в Донецькій області 213,7 тисяч осіб, що складає 23,6 відсотків від загальної чисельності пенсіонерів.

Відповідно до цього Закону пенсія працюючого пенсіонера, розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму (на теперішній час 1423,5 гривні), встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру. Винятком є інваліди I та II групи, інваліди війни III групи, учасники бойових дій, учасники АТО та члени їх сімей.
Статус пенсіонера – працюючий або непрацюючий і, відповідно, розмір пенсії до виплати, органи Пенсійного фонду України визначають за матеріалами пенсійних справ і даними системи персоніфікованого обліку.
Відповідно до п. 2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 (далі Порядок 22-1) документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи – підприємця.
Правильність виплати пенсій, з врахуванням вказаних змін, залежить від актуальності наявної інформації в Пенсійному фонді України щодо працевлаштування (чи звільнення) по кожному отримувачу .
Водночас особи, які переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, не завжди мають можливість надати трудову книжку з записами про звільнення з роботи у період проведення антитерористичної операції.
Для зазначених осіб статус «непрацюючий» можливо визначити на підставі особистої заяви довільної форми із зазначенням дати, з якої особа не працює, та пояснення обставин, у зв’язку з якими не може внести запис в трудову книжку чи надати оригінал трудової книжки. Орган Пенсійного фонду України перевіряє індивідуальні відомості про застраховану особу щодо наявності інформації про сплату страхових внесків, відсутність в Державному єдиному реєстрі інформації про державну реєстрацію фізичної особи – підприємця. Після аналізу отриманої інформації проставляє відповідний статус в пенсійній справі.
Отже, пенсіонерам, які своєчасно не надавали відомості про працевлаштування/звільнення, необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду України з уточнюючими документами для перевірки правильності виплати пенсії та можливого перерахунку.
Звертаємо увагу, що в подальшому, для уникнення непорозумінь у разі працевлаштування/звільнення, пенсіонер повинен протягом 10 днів надати в територіальний Пенсійний фонд довідку про прийняття/звільнення згідно п.2.5 Порядку 22-1. Це допоможе запобігти недоплат або переплат, які згодом доведеться повертати.

b101fa9bdd0c35b4319fa7cdeb1495ae S - Непрацюючим пенсіонерам гроші будуть повернуто

background Layer 1