Оптимізація заробітної плати і її вплив на розмір пенсії
Розмір пенсії в солідарній системі залежить від страхового стажу особи та заробітної плати (доходу), яку вона одержувала протягом трудової діяльності і з якої було сплачено внески до Пенсійного фонду України. Обчислення пенсій у солідарній системі здійснюється відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058).
Пенсія за віком визначається за формулою:
П = Зп x Кс, де:
П – розмір пенсії, у гривнях;
Зп – заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс – коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 Закону № 1058.
Коефіцієнт страхового стажу визначається за формулою, встановленої в статті 25 Закону № 1058.
Наприклад, страховий стаж особи становить 33 роки 5 місяців. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року стажу 1,35 % – 0,45113 = (33 × 12 + 5) × 1,35)/1200.21
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.
Мають місце випадки, коли особа, яка звертається за призначенням пенсії, не завжди мала високий заробіток, тобто в деяких місцях коефіцієнти заробітку будуть невисокими.
Наприклад, після липня 2000 року людина в певні періоди перебувала на обліку в центрі зайнятості. Оскільки період отримання допомоги по безробіттю зараховується до страхового стажу, в заробіток для обчислення пенсії враховується мінімальна заробітна плата. В цей час коефіцієнт заробітку зазвичай буде низький. На такий випадок Закон № 1058 передбачає можливість проведення оптимізації заробітку.
Відповідно до статті 40 Закону № 1058 за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Наприклад, страховий стаж особи становить 34 роки 8 місяців. Загалом, з періоду, за який враховується заробітна плата, можна буде вилучити 41 місяць ((34 × 12 місяців + 8 місяців) ×10 %)).
Крім того, додатково понад 10 % страхового стажу за період з 01.07.2000 до 01.01.2005 можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При цьому у всіх випадках, крім випадку, коли страховий стаж становить менший період, час, за який враховується заробітна плата, не може бути менше 60 календарних місяців.
Таким чином з розрахунку вилучаються тільки показники, а стаж за ці місяці людина не втрачає.
Отже застосування механізму оптимізації заробітку – є правовою нормою, що мінімізує негативні наслідки від коливань заробітної плати людини впродовж періоду її трудової діяльності.
31