Актуальні роз’яснення освітянам
Працівники освіти належать до представників тих професій, які мають право на пенсію за вислугу років. Така пенсія за повними своїми ознаками схожа на пенсію за віком, оскільки призначається довічно і її розмір залежить від отримуваного особою заробітку та страхового стажу. Незважаючи на вдавану простоту питання, воно часто визначається неправильними тлумаченнями і неточними формулюваннями.
З 01 січня 2016 року відбулися зміни в законодавстві стосовно пенсій за вислугу років працівникам освіти. Якщо раніше ця категорія працівників могла розраховувати на пенсію при наявності необхідного стажу незалежно від віку, то тепер більшість з них зможуть вийти на пенсію лише в 55 років. Запроваджується поетапне встановлення пенсійного віку в залежності від наявності педагогічного стажу та дати народження (від 50 до 55 років).
Розглянемо найактуальніші питання, які надходять до управлінь Пенсійного фонду області.
1. Чи існують будь-які виключення для педагогів, які не використали право на призначення пенсії за вислугою років до зазначених змін?
Так, до досягнення 55-річного віку право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, які станом на 01 квітня 2015 року мають стаж на відповідних посадах не менше 25 років, або 25 років і 6 місяців – станом на 01 січня 2016 року.
2. Чи має право працівник освіти на призначення та виплату пенсії за вислугою років, якщо продовжує працювати на посаді, що дає право на пільгову пенсію?
Ні, пенсія за вислугу років призначається лише при звільненні з роботи, що дає право на цей вид пенсії. Зазначена норма, передбачена статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788–XII, залишилась незмінною.
3. Якщо особа, якій вже призначено пенсію за вислугу років, бажає знову повернутися до педагогічної роботи, що їй необхідно робити?
Така особа повинна повідомити про працевлаштування органи Пенсійного фонду, надавши відповідну заяву та довідку з місця роботи. В цьому випадку виплата пенсії припиняється на період роботи особи.
4. Чи має право особа, якій призначено пенсію за вислугою років працювати на інших посадах та отримувати пенсію за вислугою років?
Так, але пенсіонер обов’язково має повідомити про працевлаштування територіальне управління Пенсійного фонду. В цьому разі виплата пенсії не припиняється, а виплачується у розмірі 85 відсотків призначеної суми.
5. Якщо особа не має педагогічного стажу, необхідного для призначення пенсії за вислугу років, як регулюється пенсійне забезпечення такої категорії?
Таким особам призначається пенсія за віком на загальних підставах. Так саме регулюється й пенсійне забезпечення осіб, які мали право на призначення пенсії за вислугою років, але не скористались ним.
6. Чи існують для громадян, які не скористались правом раніше вийти на пенсію за відпрацьований педагогічний стаж будь – які «привілеї»?
Згідно з законодавством особам, які на день досягнення пенсійного віку, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років , і мають страховий стаж (для чоловіків – 35 років, для жінок – 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
7. Чи існують відмінності у розрахунку пенсії за вислугою років та пенсії за віком?
Ні, обидва види пенсій розраховуються однаково.
8. Якщо особа, якій призначено пенсію відпрацювала 24 календарних місяці, чи має вона право на проведення перерахунку пенсії по стажу?
Право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу 24 календарних місяці мають особи, яким призначено пенсію за віком. Зазначена норма не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років та які не досягли пенсійного віку.
9. Якщо особі призначена пенсія за вислугу років, чи має вона право на призначення пенсії за віком після досягнення пенсійного віку?
Після досягнення пенсійного віку пенсіонер має право звернутися за переведенням на пенсію за віком. Але при цьому середня заробітна плата по Україні для обчислення заробітку застосовується та, із якої був обчислений попередній вид пенсії.