Запитували? Відповідаємо! Головне за місяць
Пропонуємо вашій увазі актуальні запитання, що надійшли до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в листопаді, і відповіді спеціалістів на них.
Я — колишній учитель, отримую пенсію за вислугу років. Зараз влаштувалася на роботу в загальноосвітню школу на посаду асистента вчителя інклюзивного класу. Чи маю я право в період роботи на виплату пенсії?
Так, маєте.
Пенсія за вислугу років призначається при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію. У разі працевлаштування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, її виплата припиняється та поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
Водночас у Вашому випадку робота на посаді асистента вчителя в загальноосвітньому навчальному закладі не дає права на призначення пенсії за вислугу років. Отже, у період роботи на зазначеній посаді призначена пенсія за вислугу років виплачується.
Зверніть увагу! Закон визначає обов’язок пенсіонера повідомляти про факт свого працевлаштування або звільнення з роботи (стаття 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»), оскільки право на виплату пенсії/визначення її розміру в багатьох випадках пов’язано зі статусом пенсіонера — «працюючий/непрацюючий».
Під час проходження випробувального строку на підприємстві я захворіла. Чи буде мені виплачено лікарняні?
Так, буде виплачено.
Відповідно до Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» право на страхові виплати за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи, в тому числі, включаючи час випробування.
Тобто, тимчасова непрацездатність, що настала під час випробувального строку, оплачується.
На нашому підприємстві запроваджено неповний робочий день. Чи буде в такому випадку працівнику призначена допомога по тимчасовій непрацездатності?
Так, допомога по тимчасовій непрацездатності буде призначена.
Згідно зі статтею 56 Кодексу законів про працю України робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою обмежень обсягу трудових прав працівника .
У випадках запровадження на підприємстві неповного робочого дня або неповного робочого тижня допомога по тимчасовій непрацездатності за період тимчасової непрацездатності працівника, календарні дні якої припали на зазначений період, надається йому на загальних підставах за календарні дні тимчасової непрацездатності.
Я втратив трудову книжку, але маю нотаріально завірену копію всіх сторінок документа. Чи буде здійснено призначення пенсії за копією?
Ні, не буде. Документи про стаж (зокрема, трудова книжка), вік та заробітну плату для призначення пенсії подаються тільки в оригіналах (пункт 2.23. Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
У випадку відсутності оригіналів документів варто звернутися до суду для підтвердження періодів стажу трудової діяльності.
Для усунення можливих ризиків і негативних наслідків втрати паперової трудової книжки та документів про трудову діяльність — завантажуйте їх скан-копії на вебпортал Пенсійного фонду України.
Чи буде зарахований сплачений добровільний пенсійний внесок, якщо при укладенні договору людина помилилася в написанні прізвища?
Якщо при укладенні договору приєднання людина зробила помилку в прізвищі, але при цьому правильно вказала інші реквізити, які дозволяють ідентифікувати особу, за яку проводиться платіж: реєстраційний номер облікової картки платника податків, серію і номер паспорта, такий платіж буде враховано при розрахунку майбутньої пенсії.
Важливо! Для того, щоб уникнути непорозумінь при укладенні договору на добровільну участь, необхідно уважно вносити дані про особу, на користь якої здійснюється платіж, використовувати можливості запропонованої на порталі форми щодо автоматичного заповнення обов’язкових полів за даними з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.