Відповіді на актуальні запитання в ході брифінгу начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
29 травня 2024 року під час брифінгу начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Наталія Рад надала відповіді на запитання журналістів:
Наша родина до 24 лютого 2022 року проживала на території, де зараз ведуться активні бойові дії, отримували субсидію на житлово-комунальні послуги. З того часу за перепризначенням субсидії не зверталися. Що ми повинні зробити для продовження отримання виплат?
Якщо ви одночасно відповідаєте всім зазначеним критеріям:
- є отримувачем житлово-комунальної субсидії або пільги,
- були отримувачем субсидії або пільги станом на початок повномасштабної агресії російської федерації 24 лютого 2022 року,
- проживали (чи проживаєте) на тимчасово окупованій території чи в зоні активних бойових дій;
- з початку повномасштабної агресії не звертались до органів соціального захисту населення чи Пенсійного фонду України за перепризначенням субсидії або пільги,
то вам необхідно до 1 липня 2024 року подати заяву та необхідні документи до органу Фонду в один із способів:
- особисто – через сервісні центри Пенсійного фонду України, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, центри надання адміністративних послуг;
- поштою – на адресу органу Фонду;
- онлайн – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний застосунок «Пенсійний фонд» або через портал «Дія».
Наша неповнолітня онука отримує пенсію у зв’язку із втратою годувальника в Ощадбанку. Має статус переселенця з 2020 року. Чи потрібно їй проходити ідентифікацію?
У разі коли одержувачем пенсії (особою, якій призначена пенсія) є малолітня, неповнолітня або недієздатна особа з числа внутрішньо переміщених осіб, виплата пенсії з 01.04.2024 здійснюється після проходження ними фізичної ідентифікації в будь-який зручний спосіб:
- особисто, звернувшись до відділення АТ «Ощадбанк» або до сервісного центру Пенсійного фонду України з документом, що посвідчує особу;
- через авторизацію в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг ПФУ portal.pfu.gov.ua за допомогою віддаленого КЕП Дія.Підпис (Дія ID), створеного у мобільному додатку Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
- за допомогою відеоконференцзв’язку;
- у закордонній дипломатичній установі (для отримувачів пенсії з числа ВПО, які знаходяться за кордоном).
Важливо! Ідентифікацію повинні пройти як отримувачі пенсії, так і малолітні, неповнолітні особи, яким призначено пенсію.
Фізична ідентифікація внутрішньо переміщеної особи, яка отримує пенсію в АТ «Ощадбанк», проводиться кожні 6 місяців з дня проведення попередньої ідентифікації.
Наша родичка, інвалід І групи, має статус ВПО, який отримала до 24.02.2022. Отримує пенсію шляхом доставки через АТ «Укрпошта». Чи потрібно їй проходити ідентифікацію для продовження виплат і яким чином?
Ні, не потрібно.
Фізична ідентифікація здійснюється для пенсіонерів, які отримали статус внутрішньо переміщених осіб і взяті на облік до 24 лютого 2022 року та отримують пенсії в АТ «Ощадбанк».
Наш батько — учасник бойових дій. Чи потрібно йому звертатися до органів Пенсійного фонду для отримання разової грошової виплати до Дня Незалежності України?
Дана виплата особам, які отримують пенсію/щомісячне довічне грошове утримання, призначатиметься в автоматичному режимі, без особистого звернення до органів Пенсійного фонду України.
Іншим громадянам, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України як отримувачі пенсії/щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці або на службі в силових міністерствах та відомствах, в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, — грошова допомога виплачується за їхніми зверненнями до територіальних органів Пенсійного фонду України (сервісних центрів) із відповідною заявою та документами, що підтверджують особу, її статус, номером поточного рахунку уповноваженого банку тощо.
Порядок здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», затверджено постановою КМУ від 27.12.2023 № 1396 «Деякі питання соціального захисту осіб, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, ветеранів війни та осіб, що працюють в спеціальних умовах».
З 24.02.2022 ми з дружиною тимчасово переїхали до м. Черкаси, орендуємо квартиру. Отримали довідки внутрішньо переміщеної особи за новою адресою, де зараз мешкаємо. Планую подати заяву на призначення субсидії за цією ж адресою.
Чи потрібно мені долучати договір оренди житла до заяви на призначення субсидії?
Ні, не потрібно.
До заяви Достатньо долучити довідки внутрішньо переміщеної особи — Вашу та дружини.
Додатково повідомляємо, що для заповнення заяви необхідно мати інформацію про номери особових рахунків, на які ви сплачуєте за споживання житлово-комунальних послуг за квартиру в м. Черкаси, та назву підприємств — надавачів відповідних послуг (така інформація міститься в квитанціях на сплату житлово-комунальних послуг тощо).
Наша мама, мешканка міста Авдіївка, має житлову пільгу, яка була призначена до 22 лютого 2022 року. Зараз тимчасово проживає за кордоном. Чи може вона подати заяву на продовження виплати і яким чином?
До 1 липня 2024 року за продовженням житлової субсидії або пільги необхідно звернутися особі, яка одночасно є отримувачем житлово-комунальної субсидії або пільги; була отримувачем субсидії або пільги станом на 24 лютого 2022 року; проживала (чи проживає) на тимчасово окупованій території чи в зоні активних бойових дій; з початку повномасштабної агресії не зверталася до органів соціального захисту населення чи Пенсійного фонду України за перепризначенням субсидії або пільги.
Подати заяву та необхідні документи до органу Пенсійного фонду України можна в один із способів: онлайн — через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний застосунок «Пенсійний фонд» або портал Дія; поштою — на адресу Головного управління (тимчасова адреса для листування: 49008, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Надії Алєксєєнко, 106).
Я пенсіонер з 2017 року, працюю, але планую звільнитися в червні. У який термін я маю повідомити органи Пенсійного фонду про це та чи можу я зробити це онлайн?
Про зміни, які впливають на розміри та виплату пенсії, отримувач виплати повинен повідомити органи Пенсійного фонду України в 10-денний термін.Повідомити про зміни можливо дистанційно – на вебпорталі електронних послуг ПФУ portal.pfu.gov.ua. Після авторизації оберіть розділ «Щодо пенсійного забезпечення» у лівому боковому меню і знайдіть пункт «Заява на перерахунок пенсії». Оберіть вид перерахунку з розкривного списку і заповніть атрибути заяви. Результат опрацювання заяви можна переглянути в розділі «Мої звернення».
У грудні мені виповнюється 60 років, але для призначення пенсії мені не вистачає дев’ять місяців страхового стажу. Що робити в такому випадку?
Особи, яким не вистачає страхового стажу для пенсії, можуть:
Допрацювати необхідну кількість місяців/років.
Докупити страховий стаж, якого не вистачає для призначення пенсії.
Договір добровільної сплати єдиного внеску за поточні періоди укладається в електронній формі через вебпортал е-послуг Пенсійного фонду. Людина самостійно визначає, скільки часу бажає сплачувати внески після укладання Договору, періодичність сплати страхових внесків та їхній розмір.
Добровільна сплата єдиного внеску за попередні періоди укладається за місцем проживання особи. Для цього необхідно звернутися до податкового органу з необхідним пакетом документів та надати:
- заяву відповідної форми;
- копію трудової книжки (за наявності);
- виписку з системи персоніфікованого обліку (довідку ОК-5);
- копію документа, що посвідчує особу.
Доплатити до мінімального страхового внеску за неповні місяці. Доплата здійснюється в такий спосіб, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою за мінімальний страховий внесок (з 01.04.2024 — 1760 грн за місяць).
Доплата не здійснюється за місяці, у яких відсутні нарахування та сплата внесків.
Більше новин та актуальної інформації дивіться на вебресурсах Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області:
Facebook-сторінці, Telegram-каналі, Youtube-каналі, Instagram, TikTok.