Пропустити навігацію

Відповіді на актуальні запитання в ході брифінгу Начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

27 листопада 2024 року під час брифінгу начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Наталія Рад надала відповіді на запитання журналістів.

1. Я планую подати заяву на призначення субсидії на квартиру, яку я винаймаю як ВПО. Чи потрібно при цьому надавати відомості про господаря квартири?

Ні, не потрібно. При заповненні декларації зазначати необхідно лише членів родини, які проживають із заявником в орендованій квартирі.

2. Наша родина отримує субсидію на житлово-комунальні послуги. З грудня до нас переїжджає жити онука, яка отримує стипендію як дитина, позбавлена батьківського піклування. Чи вплине її стипендія на розмір субсидії?

Ні, не вплине.

При обчисленні сукупного доходу домогосподарства при призначенні житлово-комунальної субсидії соціальна стипендія, яка надається дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, не враховується за умови надання документального підтвердження цього факту.

3. Мій батько вчитель-пенсіонер, мешкає в селі, користується пільгою на оплату житлово-комунальних послуг. Планує переїхати до міста. Чи збережеться за ним право на зазначену пільгу?

Ні, не збережеться.

Пільга надається, зокрема, пенсіонерам-вчителям, які працювали в сільській місцевості. Важливою умовою для отримання цієї пільги є факт проживання пенсіонера в сільській місцевості після виходу на пенсію. Пільга надаватиметься, якщо людина проживатиме в селі.

 4. У жовтні я подав заяву на призначення субсидії, але мені відмовлено через борг за світло. Якщо я сплачу борг у листопаді, коли я зможу звернутися повторно за призначенням субсидії?

Повторно подати заяву на призначення субсидії можливо в тому ж місяці, коли буде сплачена заборгованість, тобто в листопаді.

5. Чи може ВПО одночасно оформити і житлову субсидію, і субсидію на оренду?

Так, зможе. Якщо родина ВПО або окрема людина має низький дохід і потребує фінансової підтримки від держави, то можна одночасно отримувати обидві субсидії. Але нагадуємо, що призначення субсидії на оренду житла для ВПО розпочнеться з середини січня 2025 року. Ми додатково повідомимо про початок прийому заяв на призначення цього виду підтримки.

6. Наш батько має право і на субсидію, і на пільгу з оплати житлово-комунальних послуг. Чи може наша родина отримувати обидві виплати?

Ні, не може. Якщо до складу домогосподарства входить особа, яка має одночасно право на отримання пільг з оплати житлово-комунальних послуг та житлової субсидії, за її вибором проводиться одна з виплат — пільга або житлова субсидія.

Одночасне нарахування пільги та житлової субсидії законодавством не передбачено.

Якщо особа, яка отримує житлову субсидію, виявила бажання отримувати пільгу, вона нараховується з місяця подання заяви, але не раніше місяця, у якому нарахована житлова субсидія.

7. Банк нарахував мені відсотки від розміщеного депозиту. Чи будуть вони зараховані мені до середньомісячного сукупного доходу для призначення субсидії?

Ні, не будуть.

Доходи від розміщення депозитів не враховуються до середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Водночас варто зазначити: якщо будь-хто зі складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, – житлова субсидія у такому випадку не призначається.

8. Я мати-одиначка з чотирирічним сином, не працюю, переїхала до батьків-пенсіонерів, які зареєстрували мене у своєму будинку. Чи буде їм продовжено субсидію?

Так, але за певних умов.

У разі зміни складу членів домогосподарства, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів потрібно повідомити про це орган Пенсійного фонду України. Домогосподарству, у складі якого є, зокрема, працездатна особа без доходів, яка одноосібно виховує дитину віком до шести років, може бути призначено/продовжено житлову субсидію. Щоб одержувати житлову субсидію на чотирьох осіб, до органу Фонду необхідно надати нові заяву і декларацію, у яких у складі членів домогосподарства зазначити, у тому числі, доньку та внука. У вашому випадку до заяви потрібно додати документ, який підтверджує, що ви є одинокою матір’ю.

9. Я зареєстрований в квартирі сам. Чи призначать мені субсидію, якщо особові рахунки зі сплати житлово-комунальних послуг відкрито на людину, яка наразі за цією адресою не проживає?

Так, призначать, оскільки субсидія призначається одному із членів домогосподарства, зокрема з тих, хто зареєстрований (задекларований) в житловому приміщенні (будинку).
При цьому не має значення, на кого відкрито особовий рахунок по сплаті за житлово-комунальні послуги.

10. При виході на пенсію отримав грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій. Чи буде включена ця виплата до середньомісячного сукупного доходу домогосподарства при призначенні субсидії?

Ні, не буде.

До сукупного доходу при призначенні субсидії не включається допомога, компенсація, яка є одноразовою та отримана протягом одного календарного року.

11. Я маю два автомобілі, один — зовсім старий, другий — 2009 року випуску. Чи можу я оформити житлову субсидію?

Так, але з січня 2025 року, коли з часу випуску автомобіля буде більш ніж 15 років.

Якщо на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства має у власності більше ніж один транспортний засіб, що підлягає реєстрації в установленому законодавством порядку, з року випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа), субсидія у такому випадку не призначається.

Зверніть увагу! Відповідно до Цивільного кодексу України строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку.

12. Член домогосподарства перебуває за кордоном понад 60 днів. Чи буде призначено такому домогосподарству житлову субсидію?

При зверненні за призначенням житлової субсидії заявник повинен зазначити, що один з членів домогосподарства на час подання заяви перебуває за кордоном понад 60 днів. Така особа для обрахунку субсидії до складу домогосподарства не включається. Тож соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування на нього не розраховуються і доходи під час призначення житлової субсидії не враховуються.

Таким чином, житлова субсидія призначається домогосподарству без врахування особи, яка перебуває за кордоном понад 60 днів.

Водночас якщо особи, які звернулися за призначенням субсидії, не повідомили орган Пенсійного фонду України про перебування будь-кого з членів домогосподарства за кордоном понад 60 днів, а субсидію обчислено з урахуванням цієї людини (і норми та нормативи розраховано, і доходи враховано), то виплата житлової субсидії припиняється, а надміру виплачені кошти повертаються одержувачем.

 

background Layer 1