Запитували? Відповідаємо! Головне за місяць
Чи зараховується період навчання в аспірантурі до страхового стажу?
Так, але за певної умови.
Страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
Чи враховується до сукупного доходу сім’ї для призначення субсидії нарахування за програмами «Національний кешбек» та «Зимова єПідтримка» ?
Ні, не враховується.
Під час розрахунку житлових субсидій не враховуються до середньомісячного сукупного доходу сім’ї одноразова державна грошова допомога «Зимова єПідтримка» та державна грошова допомога, яка нараховується у відсотковому співвідношенні від вартості придбаного безготівковим розрахунком з використанням платіжної картки товару українського виробництва «Національний кешбек» (у межах Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні») (відповідно до змін, внесених до п. 7 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для всіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою КМУ від 22.07.2020 № 632).
Перед оцифруванням трудової книжки звернула увагу на те, що в 2008 році відсутній запис про переведення мене на іншу посаду на підприємстві, з якого я звільнилася в 2015 році. Чи потрібно мені додавати для оцифрування документи, які підтверджують факт переведення?
Ні, не потрібно, якщо цей період роботи не дає право на пільгову пенсію.
Моя донька, мати дворічної дитини, потрапила до лікарні. Чи можу я як застрахована особа розраховувати на допомогу по тимчасовій непрацездатності, здійснюючи догляд за онукою на час хвороби її матері?
Так, можете.
Допомога по тимчасовій непрацездатності в разі захворювання матері або іншої особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною до 3-х років або за дитиною-інвалідом віком до 18-ти років, надається застрахованій особі, яка здійснює догляд за дитиною, з першого дня періоду захворювання, за умови, що ця особа не знаходиться у відпустці (п.п. 5, 6 ст. 15 Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Я ветеран військової служби. Чи враховуватимуться мої доходи при оформленні пільги на оплату житлово-комунальних послуг?
Так, враховуватимуться.
Змінами, внесеними до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389 (https://t1p.de/to3lh), встановлено, що у 2025 році пільги, передбачені пунктом 6 частини першої статті 6 Закону України від 24.03.1998 № 203/98-ВР «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», надаються ветеранам військової служби за умови, що розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (4240 грн).
Мій батько інвалід І групи. Чи можу я отримувати пенсію свого батька за довіреністю?
Так, можете.
Пенсія може виплачуватися за довіреністю, порядок оформлення й строк дії якої визначаються законом. Виплата пенсії за довіреністю здійснюється протягом усього періоду дії довіреності (стаття 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
Я працюю, у мене 7 років страхового стажу. Чи маю я право на оплату лікарняного в розмірі 100 %, якщо я є вдовою загиблого на війні чоловіка?
Так, маєте.
Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам у розмірі 100 % середньої заробітної плати (доходу) в разі наявності в них понад вісім років страхового стажу (Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Наша родина до квітня 2024 року мешкала в будинку з пічним опаленням, отримували житлову субсидію на послугу з теплопостачання. У травні 2024 року переїхали, житлове приміщення за новою адресою опалюється вугіллям і дровами. Чи маємо ми право на отримання додаткової підтримки на придбання твердого палива?
Так, маєте, але за певних умов.
Громадяни, які мають право на житлову субсидію та пільгу на придбання твердого й пічного побутового палива на опалення житлового приміщення виключно твердим паливом (не мають централізованого опалення, не використовують для опалення природний газ чи електричну енергію), можуть також отримати додаткову підтримку (постанова Кабінету Міністрів України від 15.10.2024 № 1169 «Про затвердження Порядку надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива в опалювальний сезон»).
Моя мама з 1993 до 2000 року працювала в реанімаційному відділенні міської інфекційної лікарні. Чи зарахують цей період до її стажу в подвійному розмірі під час призначення пенсії?
Так, зарахують.
Обчислення страхового стажу, що дає право на призначення пенсії, здійснюється відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинність 01.01.2004.