Запитували? Відповідаємо! Головне за місяць.
Внаслідок нещасного випадку два тижні тому я отримав травму на виробництві. З якого моменту мені почнуть нараховувати щомісячні страхові виплати?
Щомісячні страхові виплати встановлюються з дати, коли експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування офіційно визначає ступінь втрати професійної працездатності в результаті нещасного випадку чи профзахворювання. Докладніше — дивіться за посиланням.
Моя мама вже більше ніж 2 роки не отримує пенсію у зв’язку з війною й евакуацією за кордон. Чи зможе вона отримати всю свою пенсію, починаючи з березня 2023-го, після поновлення пенсії?
Так, але за певних умов.
Виплата пенсії за минулий час виплачується пенсіонеру, який не отримав пенсію своєчасно з власної вини, не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. При цьому частина неотриманої пенсії, але не більше як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії (відповідно до ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»). Докладніше — дивіться за посиланням.
Я внутрішньо переміщена особа, отримую житлову субсидію за місцем фактичного проживання. Чи потрібно мені звернутися за субсидією на неопалювальний період до Пенсійного фонду?
Так, потрібно.
Житлові субсидії на неопалювальний період (з 1 травня до 30 вересня) для більшості отримувачів будуть призначені автоматично. Докладніше — дивіться за посиланням.
Мені 55 років, я учасник бойових дій, маю 27 років страхового стажу. Чи можу я вийти на пенсію достроково?
Так, але за певних умов.
Право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, та особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 та 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (частина 4 ст. 115 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»). Докладніше — дивіться за посиланням.
Я отримав травму на підприємстві. За який період обчислюється середня заробітна плата у зв’язку з нещасним випадком на виробництві?
Розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата для страхових виплат, є 12 календарних місяців роботи перед місяцем, у якому стався нещасний випадок, за тим місцем роботи, де нещасний випадок мав місце. Докладніше — дивіться за посиланням.
Я внутрішньо переміщена особа, разом з родиною орендую житло. Чи можна подати документи для призначення субсидії на найм житла, якщо наймодавець перебуває за кордоном?
Так, можна.
Якщо внутрішньо переміщена особа, яка хоче оформити субсидію на найм житла, та власник приміщення, який надає свої послуги для тимчасового проживання, фізично перебувають у різних населених пунктах, тоді документи щодо призначення виплат можна подати дистанційно в електронному форматі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (постанова КМУ від 25.10.2024 № 1225). Докладніше — дивіться за посиланням.
Моїй мамі виповнюється в серпні 60 років, вона має стаж 31 рік 8 місяців, працювати надалі не має можливості. Чи можу я докупити їй страховий стаж, якого не вистачає?
Так, можете, але за певних умов.
Згідно з Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» вік виходу на пенсію (60, 63 або 65 років) визначає набутий особою страховий стаж. Враховуючи ці показники, для кожного віку передбачена відповідна тривалість страхового стажу, яка дає право на призначення пенсії. Докладніше — дивіться за посиланням.
Я працюю лікарем-рентгенологом, під час виконання роботи отримав професійне захворювання. Чи маю я право на призначення страхових виплат?
Так, маєте, але за певних умов.
Законом України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачено такі види страхових виплат внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання:
- одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності — призначається на підставі рішення експертної комісії; розмір допомоги визначається відповідно до ступеня втрати професійної працездатності з розрахунку 7 мінімальних заробітних плат, встановлених законом на день настання права потерпілого на страхову виплату;
- допомога по тимчасовій непрацездатності — виплачується в розмірі 100 % середньої заробітної плати;
- щомісячні страхові виплати — встановлюються відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати потерпілого перед настанням страхового випадку.
Докладніше — дивіться за посиланням.
Я внутрішньо переміщена особа, проживаю разом з чоловіком, але офіційний шлюб між нами не укладено. Чи буде його враховано до складу домогосподарства для призначення субсидії на оренду житла ВПО?
Так, буде враховано.
До складу домогосподарства внутрішньо переміщеної особи, яка наймає житло, належать усі особи, які проживають у найманому приміщенні та з яким наймач пов’язаний родинними зв’язками, у тому числі жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім’єю, та/або особи, які встановили в судовому порядку факт проживання однією сім’єю або не пов’язані родинними зв’язками (постанова Кабінету Міністрів України від 25.10.2024 № 1225. Докладніше — дивіться за посиланням.
Більше новин та актуальної інформації дивіться на вебресурсах Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області: Facebook-сторінці, Telegram-каналі, Youtube-каналі, Instagram, TikTok.