Звіт про результати роботи Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області з питань запобігання та виявлення корупції за три квартали 2020 року
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі – Головне управління) в межах повноважень, передбачених законами України «Про запобігання корупції», «Про державну службу» та Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України та його органів на 2019-2020 роки (далі – Антикорупційна програма), забезпечується здійснення заходів щодо запобігання та виявлення корупції, контроль за їх виконанням.
Наказом Головного управління від 06.08.2019 № 299 затверджено «Заходи з реалізації відомчої політики щодо запобігання та протидії корупції у Головному управлінні ПФУ в Івано-Франківській області» та План заходів щодо усунення (мінімізації) корупційних ризиків у діяльності Головного управління. Інформація по їх виконанню постійно систематизується і щоквартально доповідається керівникам Головного управління і Сектору ПФУ з питань запобігання та виявлення корупції.
Виявлення, усунення та мінімізація корупційних ризиків, запобігання корупції, виявлення та врегулювання конфліктів інтересів є одним із важливих напрямків діяльності Головного управління. Протягом звітного періоду здійснювався комплекс заходів, спрямованих на неухильне дотримання державними службовцями вимог законів «Про запобігання корупції», «Про державну службу» та інших нормативних актів.
Так, в поточному році на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції проведено перевірки фактів подання 842 декларацій різних типів. З них, забезпечено своєчасне подання 715 декларацій типу «Щорічна» (що становить 100% від належних) та 97 декларацій типу «Після звільнення» (що становить 99,63% від належних). Про виявлені 3 випадки фінансових порушень (не подано 3 декларації типу «після звільнення») було своєчасно повідомлено НАЗК. Станом на даний час факти притягнення державних службовців до адміністративної чи кримінальної відповідальності за неподання/несвоєчасне подання декларацій відсутні.
Серед працівників, які припиняють діяльність, проводиться належна роз’яснювальна робота щодо необхідності подання ними декларацій типу «Перед звільненням» та «Після звільнення» шляхом вручення їм під особистий підпис відповідної пам’ятки щодо дотримання вимог законів України «Про державну службу» та «Про запобігання корупції».
Взято участь в проведенні 10 перевірок, за результатами яких правоохоронними органами області вже розпочато та розслідуються 4 кримінальні провадження. В тому числі, проведено перевірку анонімного повідомлення викривача (що поступило на спеціальну телефонну лінію), за результатами якого прийнято рішення про припинення виплати пенсії, а зібрані матеріали передано правоохоронним органам для прийняття у них рішення про початок кримінального провадження. Разом з тим, у звітному періоді працівники Головного управління до кримінальної чи адміністративної відповідальності за порушення вимог антикорупційного законодавства не притягувались.
Одним із пріоритетних напрямків роботи Головного управління є роз’яснювальна робота серед працівників щодо попередження можливих правопорушень та додаткове опрацювання з ними основних положень антикорупційного законодавства для забезпечення належного рівня знань та єдиної практики застосування антикорупційного законодавства. Так, протягом звітного періоду для 155 державних службовців проведено 7 дистанційних навчань/лекцій на антикорупційну тематику. Крім того, з даної тематики за допомогою системи Zoom проведено 3 тренінги, після чого 275 слухачів успішно пройшли відповідне електронне тестування. Також підготовлено та направлено керівникам підрозділів для виконання 12 службових записок про проведення відповідних тематичних навчань в колективах.
Забезпечено можливість повідомлення про випадки корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень працівниками Головного управління шляхом застосування спеціальних комунікаційних каналів, в т.ч. через інформаційну сторінку вебпорталу Головного управління, спеціальну телефонну лінію та електронну поштову адресу.
З метою формування негативного ставлення до корупції на інформаційній сторінці вебпорталу Головного управління розміщено 13 коментарів/роз’яснень та 11 нормативних актів .
Особлива увага приділяється питанням запобігання виникненню та врегулюванню конфліктів інтересів, в т.ч. при прийнятті рішень щодо пенсійного забезпечення працівників Головного управління та їх близьких осіб. З метою уникнення відповідних корупційних ризиків, спільно з управлінням застосування пенсійного законодавства систематично здійснюється моніторинг таких рішень. Протягом звітного періоду здійснено перевірку 49 таких пенсійних справ, порушень не виявлено.
В загальному, проведення організаційно-управлінських заходів щодо дотримання вимог антикорупційного законодавства в Головному управлінні дозволило забезпечити дотримання державними службовцями вимог чинних нормативних актів.
Головний спеціаліст з питань запобігання
та виявлення корупції Василь СЕМЕНЮК