Пропустити навігацію

Позитивний досвід щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці в АТ “Прикарпаттяобленерго”

         Фахівці відділу профілактики та розслідування нещасних випадків управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відвідали АТ “Прикарпаттяобленерго” з метою  вивчення позитивного досвіду роботи з охорони праці та профілактики виробничого травматизму задля запобігання нещасним випадкам, усунення загрози здоров’ю працівників, спричиненої умовами виробництва, де виконання виробничих показників не ставиться в пріоритет по відношенню до питань охорони праці.

         АТ “Прикарпаттяобленерго” здійснює розподіл електроенергії споживачам електромережами на території Івано-Франківської області. Електромережі складають 26,3 тис. км повітряних та кабельних ліній, понад 6,7 тис. трансформаторних підстанцій. За рік через електромережі АТ “Прикарпаттяобленерго” передається близько 2,7 млрд. кіловат-годин електроенергії, територія ліцензованої діяльності складає 13,9 тис. км2.

         Керівництвом підприємства, службою охорони праці приділяється значна увага створенню безпечних та нешкідливих умов праці для своїх працівників, що є запорукою досягнення високих показників у виробництві та наданні послуг підприємством.

         Основне завдання, яке ставили перед собою спеціалісти відділу – це вивчення позитивного досвіду функціонування системи управління охороною праці, роботи щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці, що дасть можливість порівняти рівень організації роботи з охорони праці на різних підприємствах, з метою поширення досвіду на інші підприємства, де організації роботи з охорони праці та профілактики виробничого травматизму приділяється значно менше уваги, про що свідчать статистичні дані про травматизм на виробництві.

         За результатами відвідування та вивчення стану справ, фахівці Головного управління зробили висновок, що управління охороною праці та екологічною безпекою в Товаристві здійснюється на всіх рівнях. Реалізується комплекс завдань з планування, організації, оперативного керівництва і координації, контролю, обліку, аналізу, оцінки і стимулювання, зокрема:

✅ наказом по Товариству від 09.06.2022 № 256 затверджено положення “Система управління охороною здоров’я і безпекою праці”, яке розроблене на основі типового Положення про Систему управління охороною праці на підприємствах енергетики, затверджене Наказом Міністерства енергетики України та вимог міжнародного стандарту ІSО 45001:2018. Згідно стандарту  в компанії розроблено Політику та Цілі у сфері охорони праці, які спрямовані на зменшення виробничого травматизму, підвищення рівня виконання законодавчих актів на робочих місцях, створення належних безпечних і здорових умов праці та зниження рівня травматизму сторонніх осіб на енергетичному обладнанні.        

         Компанія постійно вивчає і впроваджує передові методи роботи. В 2023 році з метою підвищення рівня охорони праці на підприємстві було організовано роботу з управління ризиками в програмному продукті. Перерахунок ризиків для працівників проводиться кожного кварталу. Особливу увагу підприємство приділяє навчанню персоналу безпечним методам праці, підвищенню кваліфікаційного рівня та інформаційно-роз’яснювальній роботі серед працівників з метою підвищення їхньої свідомості у ставленні до власної безпеки.

         Основними завданнями системи управління охороною праці є:

  • навчання працівників безпечним методам праці;
  • пропаганда питань охорони праці;
  • забезпечення безпечності технологічних процесів, виробничого устаткування, будівель і споруд;
  • нормалізація санітарно – гігієнічних умов праці;
  • забезпечення працівників засобами індивідуального захисту;
  • професійний добір працівників з окремих професій;

✅ у Товаристві функціонує служба охорони праці, яка складається з 12-ти працівників,  очолює службу директор з охорони праці. Розроблене та затверджене Положення про службу охорони праці АТ “Прикарпаттяобленерго”, згідно якого служба охорони праці виконує наступні завдання: опрацювання та впровадження ефективної системи управління охороною праці, проведення вступного інструктажу з охорони праці; організація навчання з питань охорони праці; планування та контроль виконання структурними підрозділами заходів з питань охорони праці та пожежної безпеки; забезпечення працівників Товариства нормативними документами з питань охорони праці та пожежної безпеки; забезпечення персоналу спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту у відповідності до переліку професій і посад працівників, яким згідно Колективного договору передбачена безплатна видача спецодягу, спецвзуття та засобів індивідуального захисту; проведення перевірок філій та виробничих служб щодо дотримання вимог нормативних актів з охорони праці, промислової санітарії та пожежної безпеки;  контроль за проведенням атестації робочих місць за умовами праці; розслідування нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; звітність підприємства з питань охорони праці, промислової санітарії і пожежної безпеки;

✅ на підприємстві функціонує навчально-курсовий комбінат (НКК), який оснащений сучасною матеріально-технічною базою: навчальні класи: кабінет трансформаторних підстанцій; майстерня по ремонту трансформаторів і розподільних пристроїв; кабінет релейного захисту; майстерня по ремонту апаратури релейного захисту; навчальний клас по регулюванню і експлуатації електролічильників; майстерня по ремонту електролічильників; майстерня по ремонту трансформаторів і електричних машин; майстерня по ремонту обладнання розподільних пристроїв і кабельних муфт; комп’ютерний клас; методичний кабінет; бібліотека; навчальний зварювальний пост зварника; навчальний полігон.      

         Одним з напрямків роботи з профілактики виробничого травматизму на підприємстві є навчання працівників. На основі державних і галузевих документів з питань охорони праці на підприємстві діє Положення ПЛ-ПЗ 14.6 “Навчання і перевірка знань працівників АТ “Прикарпаттяобленерго” з питань охорони праці, пожежної безпеки і технічної експлуатації”. З усіма працівниками товариства, які проходять навчання, підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації в НКК, проводяться практичні навчання з відпрацювання методів надання першої допомоги потерпілим від ураження електричним струмом на тренажері типу “Фантом”.

         Працівники перед допуском до самостійної роботи і у процесі трудової діяльності проходять такі види навчання:

  • попередня спеціальна підготовка з ТЕ і попереднє спеціальне навчання з ОП та ПБ (навчання працівників перед допуском до самостійної роботи);
  • щорічне спеціальне навчання на виробництві;
  • стажування;
  • дублювання;
  • протипожежні та протиаварійні тренування (у 2023 році проведено: 4 загальномережних, 68 районних, 166 диспетчерських, 152 підстанційні та 190 дільничих протиаварійних тренувань, в тому числі з елементами пожежогасіння);
  • інструктажі (вступний, первинний, повторний, позаплановий, цільовий);
  • професійне навчання;
  • тренажерна підготовка (проводиться у навчально-курсовому комбінаті АТ).

         Формою перевірки знань з охорони праці є іспит, який проводиться індивідуально за екзаменаційними білетами у вигляді усного опитування, крім того персонал проходить обов’язкове тестування в комп’ютерній програмі “АСПЕКТ 7.0”. 

         Постійнодіюча комісія підприємства з перевірки знань інженерно-технічних працівників та працівників робітничих професій провела перевірку знань з охорони праці, технічної експлуатації та пожежної безпеки у відповідності до затвердженого на 2023 рік графіку 2230 осіб.

         Усі працівники, які приймаються на постійну чи тимчасову роботу, працівники підрядних організацій проходять інструктажі з питань охорони праці, пожежної безпеки, технічної експлуатації, надання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також вивчення правил поведінки та дій у разі виникнення аварійних ситуацій, пожеж, стихійного лиха. На 2024 рік розроблено теми навчань з питань охорони праці, технічна дирекція готує лекції по технічній експлуатації;

✅ з метою попередження виробничого травматизму, покращення стану безпеки, виявлення недоліків і порушень вимог діючих нормативно-правових актів з питань охорони праці здійснюється оперативний контроль за станом охорони праці в структурних підрозділах компанії, порядок організації і проведення якого визначений “Положенням про порядок проведення оперативного контролю за станом охорони праці у АТ “Прикарпаттяобленерго”.

         На підприємстві проводяться щоденні перевірки робочих місць з виїздом у філії. З метою підвищення рівня ефективності проведення оперативного контролю ІІІ ступеня за станом охорони праці на робочих місцях, використовується система контролю транспорту. На сьогоднішній день навігатори встановлені у всіх філіях та виробничих службах на всіх автомобілях. При проведенні ІІІ ступеня оперативного контролю в 2023 році перевірено 3686 робочих місць і виявлено 75 порушень. Оперативний контроль ІІІ ступеня проводять перші керівники товариства.

         У філіях до ІІ ступеня оперативного контролю залучаються директори філій, головні інженери, начальники СЕЕМ, начальники відділень обліку електричної енергії, інженери з охорони праці, у виробничих службах перевірки робочих місць проводять начальники служб та їх заступники.

         Оперативний контроль І ступеня  проводять інженерно-технічні працівники, які безпосередньо очолюють робітничі колективи: майстри виробничих дільниць, інженери різних категорій, які щоденно перевіряють комплектацію бригад засобами колективного та індивідуального захисту, інструментом, пристроями, спецодягом і спецвзуттям, виконання підпорядкованими робітниками вимог нормативних актів на робочих місцях, інструкцій з охорони праці та вживають необхідних заходів щодо негайного їх усунення.

         Результати перевірок робочих місць ІІ-ІІІ ступенів оперативного контролю заносяться у програму “Оперативний контроль”. За результатами проведення ІІ-ІІІ ступеня оперативного контролю оформляються Акти перевірок робочих місць, розробляються відповідні заходи по усуненню виявлених порушень з термінами і відповідальними особами;   

✅ у Товаристві реалізовано ряд проектів, які спрямовані на введення новітніх технологій, автоматизації виробничого процесу, досягнення високої якості та надійності забезпечення населення електричною енергією, зменшення шкідливого впливу на навколишнє середовище, забезпечення безпечних і комфортних умов праці для працівників, а саме: впроваджено міжнародний інноваційний проєкт з кібербезпеки енергетичних систем – ELECTRON; участь у грантовому проєкті eFORT, що реалізовується в рамках науково-дослідної програми Horizon Europe, метою якого є розробка рішень для покращення рівня шифрування диспетчерських команд, що передаються у електромережах, та розроблення методологій та рішень в частині цифровізації високовольтних підстанцій; для захисту працівників служби підстанцій від ураження електричним струмом під час виконання робіт на КРУН та конструкціях роз’єднувачів на підстанціях розпочато впровадження проекту щодо розробки та виготовлення захисних щитів для КРУН і для роз’єднувачів;

✅ на підприємстві створені та постійно покращуються побутові умови. Спільно з профспілковим комітетом розроблено План заходів з промислової санітарії на             2023 рік, який включено в Колективний договір. Планом передбачено виконання ремонтних робіт у побутових приміщеннях виробничих дільниць: облаштування душових, умивальників, забезпечення гарячого водопостачання та водовідведення, заміна вікон, дверей тощо.

         Проведено ремонтні роботи санітарно-побутових приміщень на виробничих дільницях, закуплені нові меблі (шафи для переодягання, столи, стільці). Зокрема, в 2023 році проведено ряд робіт у філіях, а саме: виконано ремонт будівлі дільниці на Гвіздецькій ВДЕМ-6 філії “Коломийська”; облаштовано ремонт санітарно-побутових приміщень на Отинійській ВДЕМ-4 філії “Коломийська”, тощо;

✅ підприємство отримало дозволи і декларацію на виконання робіт з підвищеною небезпекою та експлуатацію (застосування) устаткування, машин, механізмів підвищеної небезпеки;

✅ у Товаристві наказом № 200 від 05.04.2021 затверджено процедуру “Організація експлуатації будівель та споруд”, в якій визначено відповідальних за ведення нагляду за експлуатацією, технічним станом і проведенням ремонтів будівель і споруд та результатом якої є ефективна організація експлуатації будівель та споруд АТ згідно норм і вимог регламентуючих документів;

✅ щорічно на підставі результатів проведення аналізу стану охорони та умов праці на підприємстві розробляються профілактичні заходи для підвищення безпеки виробництва та поліпшення умов праці. У 2023 році було заплановано 23 заходи, які виконані у повному обсязі;

✅ витрати на охорону праці, відповідно до статті 19 Закону України “Про охорону праці” розраховуються і закладаються при розробці комплексних заходів з охорони  праці не менше 0,5 відсотка від фонду оплати праці за попередній рік, що дозволяє фінансувати профілактичні заходи для підвищення безпеки виробництва та поліпшення умов праці, забезпечити працівників якісним спецодягом та взуттям і захисними засобами;

✅ компанія постійно дбає про забезпечення працівників якісним спецодягом та захисними засобами. На підприємстві створено програму, за допомогою якої автоматично ведеться облік і видача спецодягу та спецвзуття. В програмі передбачені індивідуальні дані працівників (розміри спецодягу, взуття, ріст), терміни видачі по кожному працівнику. Програма автоматично формує обсяги закупівлі необхідного спецодягу і спецвзуття на наступні місяці, що дає можливість вчасно проводити їх видачу.

         Обсяги забезпечення бригад засобами захисту визначені Нормами комплектування засобами захисту (Правила експлуатації захисних засобів). На основі цих Норм складено та затверджено для підпорядкованих дільниць і груп Списки необхідних захисних засобів. Всі структурні підрозділи укомплектовані захисними засобами відповідно до встановлених Норм. Зокрема, закуповуються шкіряні робочі чоботи для робітників, зручне шкіряне взуття для контролерів. Проводиться дострокове списання зношеного не з вини працівника спецодягу і спецвзуття та забезпечення його новим спецодягом;

✅ порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці прописано в Процедурі ПЗ 14.4 “Атестація робочих місць працівників за умовами праці”. У товаристві в 2023 році проведено атестацію робочих місць за умовами праці, яка проводиться 1 раз на 5 років. Проведено атестацію для 47 посад, працівникам яких підтверджено право на пільги та компенсації за шкідливі, небезпечні чи особливі умови праці;

✅ у 2023 році за результатами атестації робочих місць по підприємству видано наказ № 126 від 24.02.2023, яким затверджено “Перелік професій і посад працівників АТ “Прикарпаттяобленерго”, яким підтверджено право на пільги і компенсації, передбачені законодавством” та “Перелік робочих місць, робіт, професій і посад АТ “Прикарпаттяобленерго”, працівникам яких підтверджено право на пільги і компенсації, які передбачені законодавством, при проведенні атестації робочих місць за умовами праці в 2023 році”. Згідно умов Колективного договору працівникам, робота яких пов’язана із забрудненнями, безкоштовно видаються миючі засоби (мило, порошок пральний, рушник). Працівники, роботи яких пов’язані із шкідливими умовами праці, отримують безкоштовно молоко або інші рівноцінні продукти;

✅ з метою визначення кращих виробничих підрозділів на підприємстві службою охорони праці впроваджено мотивацію працівників на дотримання вимог охорони праці, яка регламентується документом “Умови та показники преміювання працівників філій і виробничих служб за дотримання вимог охорони праці”. Кожного півріччя визначаються по 6 кращих дільниць з охорони праці, працівники яких отримують премії;

✅ на підприємстві наявний кабінет з охорони праці, з відповідною нормативно – правовою літературою, агітаційними та інформаційними матеріалами. В кожній філії облаштовані стенди з наочної агітації з охорони праці, пожежної безпеки та електробезпеки, засоби для перегляду відеоматеріалів з питань охорони праці. На допомогу майстрам виробничих дільниць службою охорони праці розроблений і виданий посібник з питань охорони праці;

✅ у товаристві присутні агітаційні матеріали у вигляді лозунгів, плакатів і стендів. Щорічно передплачується науково-виробничий журнал “Охорона праці”;

✅ виробничі дільниці компанії забезпечені необхідною кількістю примірників державних і галузевих нормативних документів з охорони праці. Працівники товариства мають доступ до зовнішніх нормативних документів через “Систему Ліга-Закон”, до внутрішніх документів – через програмний продукт “Навігатор ресурсів АТ “Прикарпаттяобленерго”. Службою охорони праці для кожного підрозділу розроблено переліки необхідної документації зовнішнього походження (Правила, Положення, ДСТУ, Типові інструкції) та внутрішнього походження (інструкції з охорони праці і пожежної безпеки, положення, процедури, накази тощо);

✅ відповідно до розділу 5 Колективного договору між адміністрацією товариства та трудовим колективом прийнято комплексні заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення існуючого рівня охорони праці, запобігання випадкам виробничого травматизму, професійного захворювання, аваріям і пожежам, які виконуються в повному обсязі;

✅ у компанії за рахунок коштів підприємства організовано проведення періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. Порядок організації і проведення медичного огляду визначений “Положенням про порядок проведення медичних оглядів працівників АТ “Прикарпаттяобленерго”. У 2023 році проведено періодичний медичний огляд 764 працівникам зі шкідливими та небезпечними умовами праці. Випадків профзахворювань в минулих роках у товаристві не було. Також у товаристві функціонує медпункт із штатом медичних працівників;

✅ причини, що можуть призвести до нещасних випадків, аварій, професійних захворювань на виробництві, визначені працівниками служби охорони праці, ІТП підприємства чи представниками відповідних контролюючих органів, усуваються в максимально короткі терміни, для того щоб мінімізувати рівень ризику;

✅ відповідно до “Положення про порядок проведення Днів охорони праці” проводиться ознайомлення персоналу з наказами та інформаційними повідомленнями про нещасні випадки, нормативною документацією з охорони праці; обговорення порушень, виявлених під час перевірок робочих місць; демонстрування навчальних відеофільмів; проведення практичних занять з відпрацювання навиків безпечного виконання робіт та надання першої допомоги потерпілим;

✅ у 2023 році на підприємстві стались 4 нещасні випадки (1 – укус собаки, 1 – ураження електричною дугою на КРУН на підстанції, 1 – травмування бензокосою, 1- защемлення пальців руки). Заходи щодо запобігання подібним випадкам, які розроблені комісіями з розслідування нещасних випадків, виконані в повному обсязі.

         Робота, яка проведена протягом останніх років, щодо впровадження системи управління охороною праці, створення безпечних умов праці для працівників на кожному робочому місці в кожному структурному підрозділі дозволила значно знизити рівень виробничого травматизму в Товаристві в порівняні з минулими роками.

         Позитивний досвід профілактичної роботи щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці в АТ “Прикарпаттяобленерго”, за висновками спеціалістів Головного управління, універсальний і пропонується для поширення та запровадження на підприємствах різних галузей і видів економічної діяльності області. 

         Для більш детальнішого ознайомлення зі створеною на підприємстві ефективно функціонуючою системою управління охороною праці рекомендуємо звертатися до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за адресою вул. Січових Стрільців, 15 м. Івано-Франківськ, 76018; робочий телефон: (0342) 783613; електронна пошта — gu@if.pfu.gov.ua.

Znaky 300x225 - Позитивний досвід щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці в АТ “Прикарпаттяобленерго” navchalnyj klas 1 300x225 - Позитивний досвід щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці в АТ “Прикарпаттяобленерго” navchalnyj klas2 300x225 - Позитивний досвід щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці в АТ “Прикарпаттяобленерго” Nadannya domed dopomogy 225x300 - Позитивний досвід щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці в АТ “Прикарпаттяобленерго” stend 1 225x300 - Позитивний досвід щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці в АТ “Прикарпаттяобленерго” Foto zasoby zahystu 225x300 - Позитивний досвід щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці в АТ “Прикарпаттяобленерго” foto kimnata dlya yizhi 225x300 - Позитивний досвід щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці в АТ “Прикарпаттяобленерго” foto pobutovi umyvalnyk 169x300 - Позитивний досвід щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці в АТ “Прикарпаттяобленерго” foto pobutovi4 169x300 - Позитивний досвід щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці в АТ “Прикарпаттяобленерго”

background Layer 1