Пропустити навігацію

Позитивний досвід щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці в КП “Івано-Франківськводоекотехпром”

Спеціалісти відділу профілактики та розслідування нещасних випадків управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відвідали КП “Івано-Франківськводоекотехпром” з метою вивчення позитивного досвіду роботи з охорони праці та профілактики виробничого травматизму за для запобігання нещасним випадкам, усунення загрози здоров’ю працівників, спричиненої умовами виробництва, де виконання виробничих показників не ставиться в пріоритет по відношенню до питань охорони праці.

Основним завданням КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Івано-Франківської міської ради є безперебійне забезпечення мешканців та суб’єктів господарювання міста послугами з централізованого водопостачання та водовідведення. КП «Івано-Франківськводоекотехпром» є основним постачальником води для міст Івано-Франківська та Тисмениці i семи населених сільських пунктів в примiськiй зонi. Також КП «Iвано-Франкiвськводоекотехпром» надає послуги водовідведення для міста Івано-Франківська. Метою підприємства є забезпечення споживачів чистою якісною водою та надання послуг водовідведення, що є запорукою здоров’я та високого рівня життя мешканців міста і збереження навколишнього середовища та водних ресурсів нашого краю.

Основне завдання, яке ставили перед собою спеціалісти відділу це вивчення позитивного досвіду функціонування системи управління охороною праці, роботи щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці, що дасть можливість порівняти рівень організації роботи з охорони праці на різних підприємствах, з метою поширення досвіду на інші підприємства, де організації роботи з охорони праці та профілактики виробничого травматизму приділяється значно менше уваги, про що свідчать статистичні дані про травматизм на виробництві.

За результатами відвідування та вивчення стану справ, фахівці Головного управління зробили висновок, що управління охороною праці та екологічною безпекою на заводі здійснюється на всіх рівнях. Реалізується комплекс завдань з планування, організації, оперативного керівництва і координації, контролю, обліку, аналізу, оцінки і стимулювання, зокрема:

на підприємстві у відповідності до “Положення про систему управління охороною праці в КП “Івано-Франківськводоекотехпром” функціонує система управління охороною праці (далі –СУОП) відповідно до вимог чинного законодавства України, Закону України «Про охорону праці», Стандарту ДСТУ ОНSАS 18001:2010 Системи управління гігієною та безпекою праці». Положення затверджено і введено в дію наказом генерального директора підприємства від 23.03.2023р. №75-01/58. СУОП спрямована на вирішення наступних завдань: створення безпечних умов виробничих процесів, експлуатації устаткування, будівель і споруд; професійної підготовки і підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці; вибору оптимальних режимів праці і відпочинку працюючих; професійного добору виконавців для визначених видів робіт;

в комунальному підприємстві створена служба охорони праці у складі 3 працівників. Очолює службу начальник відділу охорони праці. У відповідності до вимог Положення про службу охорони праці на начальника служби охорони праці покладаються обов’язки контролю, щодо розроблення підрозділами підприємства комплексних заходів для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці, планів, програм покращення умов праці, запобігання виробничому травматизму, професійним захворюванням, надання організаційно – методичної допомоги у виконанні запланованих заходів. Служба охорони праці відповідальна за організацію роботи з охорони праці, вирішує завдання по забезпеченню безпеки виробничих процесів, устаткування, будівель і споруд, а також забезпечення працюючих засобами індивідуального та колективного захисту;

службою охорони праці щорічно складається графік перевірки знань з питань охорони праці працівників та посадових осіб. Генеральний директор та члени комісій з перевірки знань з питань охорони праці проходять навчання і перевірку знань з охорони праці в навчальних закладах один раз на три роки. Наказом директора № 75- 01/1 від 02.01.2025р. створена комісія з перевірки знань з питань охорони праці  працівників підприємства. Перевірка знань працівників з питань охорони праці проводиться за нормативно-правовими актами з охорони праці, додержання яких входить до їхніх функціональних обов’язків. Формою перевірки знань з питань охорони праці працівників є тестування, залік або іспит. Тестування проводиться  комісією за допомогою технічних засобів або іспит – за екзаменаційними білетами у вигляді усного або письмового опитування. Перелік питань для перевірки знань з  охорони праці працівників, з урахуванням специфіки виробництва, складається членами комісії та затверджується роботодавцем. Контроль за своєчасністю проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці працівників здійснюється начальником служби охорони праці;

на підприємстві функціонування системи управління охороною праці забезпечує контроль за додержанням працівниками технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва. З цією метою функціонує «Положення про оперативний контроль за станом охорони праці в цехах, дільницях і відділах КП «Івано-Франківськводоекотехпром», згідно якого діє трьохступеневий оперативний контроль за станом охорони праці. На першому ступені ведеться контроль на дільницях підприємства майстрами, на другому – у структурному підрозділі, проводить начальник структурного підрозділу з представником профспілкового комітету, на третьому ступені – на підприємстві в цілому проводить директор разом з постійно-діючою комісією підприємства та головою профспілки.

Виконання робіт аварійно-відновлювальними бригадами на мережах водопостачання та водовідведення міста виконуються з дотриманням «Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць» (НПАОП 41.0-1.01-79);

на даний час на балансі та обслуговуванні підприємства знаходяться: водоочисний комплекс в (ЧКВС) виробничою потужністю 90 тис. куб. м. на добу (джерелом водопостачання м. Івано-Франківська є поверхневі води двох гірських річок: Бистриці Солотвинської і Бистриці Надвірнянської), каналізаційні очисні споруди (ККОС-станції аерації) проектною потужністю 90 тис. куб. м. на добу, водопровідні мережі та водоводи протяжністю 586 км, каналізаційні мережі та колектори протяжністю 319 км, дощова каналізація протяжністю 188,16 км.

На підприємстві реалізовано ряд проектів, які були спрямовані на введення новітніх технологій, зменшення шкідливого впливу на навколишнє середовище, забезпечення безпечних і комфортних умов праці для працівників. В результаті проведеної реконструкції каналізаційних очисних споруд відбулось поліпшення умов праці працівників.

На Черніївському комплексі водоочисних споруд очистка питної води відбувається за допомогою електролізної установки, яка встановлена з метою знезараження води та її біологічної очистки та є економічно-доцільною. Очищення питної води проводиться за допомогою солі, яка розчиняється, проходить через генератори, де виробляється оксидант, опісля насоси подають його у воду. Для очищення води використовують не хлор, а гіпохлорит натрію, який є значно безпечнішим. Установки дозволяють виробляти гіпохлорит на потреби всього міста. Загалом на день очисні споруди подають місту 50-60 тисяч метрів кубічних води на добу. Тут також є своя лабораторія, де перевіряють якість питної води.

На виконання програми «Питна вода м. Івано-Франківська» з метою покращення роботи очисних споруд, підвищення якості очистки стічних вод та зниження споживання електроенергії, в рамках проекту «Розвиток міської інфраструктури», в КП «Івано-Франківськводоекотехпром» реалізовано першу частину проекту «Реконструкція каналізаційних очисних споруд та будівництво лінії обробки мулу» – пусковий комплекс №1 «Реконструкція каналізаційних очисних споруд м. Івано-Франківська».      

Встановлено обладнання (піскоуловлювач) для видалення мінеральних домішок із господарсько-побутових і промислових стічних вод, з метою очищення стічних вод від мінеральних домішок, запобігання формування відкладень у каналах і трубопроводах, захисту насосного та іншого обладнання від абразивного впливу мінеральних домішок запобігання акумуляції піску у відстійниках, аеротенках, накопичувальних резервуарах тощо. Після реконструкції покращилась якість очистки стічних вод одразу за кількома показниками, згідно із затвердженими граничнодопустимими концентраціями скиду забруднюючих речовин у р. Бистриця: азоту амонійного, нітритів, нітратів, фосфатів та ін.  

На ККОС-станції аерації відбулось зменшення споживання енергоносіїв на рівні 20-25%. Цього вдалося досягти завдяки заміні найбільш енергоємного обладнання – повітродувок з автоматичною системою регулювання подачі кількості повітря, заміна ерліфта подачі активного циркуляційного мулу на насосну станцію рециркульованого та надлишкового мулу лінії «Б», встановлення ПЧТ на насосних станціях ККОС – станції аерації та загальної автоматизації роботи обладнання.

За результатами лабораторних аналізів, виконаних відділом лабораторного контролю підприємства, біологічна очистка стічних вод на технологічних лініях «А» та «Б» після проведення реконструкції працює задовільно, концентрація забруднюючих речовин після очистки відповідає затвердженим допустимим нормам;

виробничі приміщення обладнано побутовими кімнатами, які включають в себе роздягальню, санвузол та душові кабіни;

          Для економії часу та для зручності споживачів КП«Івано-Франківськводоекотехпром» працює центр обслуговування клієнтів за принципом “єдиного вікна“.      Території дільниць обладнанні відпочинковими зонами:

підприємство отримало дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки: застосування шкідливих небезпечних речовин 1,2, і 3 класу небезпеки (за ГОСТ 12.1.007) та 1 декларацію на виконання 14 видів робіт з підвищеною небезпекою та експлуатацію (застосування) устаткування, машин, механізмів підвищеної небезпеки;

на підприємстві згідно п. 23 наказу № 75-01/1 від 02.01.2025р. створена комісія  для спостереження за будівлями, спорудами та інженерними мережами, якою  проводяться весняний та осінній огляди будівель та споруд з метою визначення та оцінки їх технічного стану. Результати загально-технічних оглядів будівель і споруд та інженерних мереж оформляються відповідним актом огляду, підписаним членами комісії, які призначені вищезазначеним наказом;

щорічно службою охорони праці разом з адміністрацією та профспілковим комітетом на підставі результатів проведення аналізу стану охорони праці та умов праці на підприємстві розробляються Комплексні заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення існуючого рівня охорони праці, запобігання випадкам виробничого травматизму, аваріям та пожежам. комплексні заходи для поліпшення умов праці працюючого персоналу на наступний рік. Виконання даних заходів в середньому становить 96% від запланованого об’єму. 

витрати на охорону праці, відповідно до статті 19 Закону України «Про охорону праці» розраховуються і закладаються при розробці комплексних заходів з охорони  праці не менше 0,5 відсотка від фонду оплати праці за попередній рік;

на підприємстві організовано своєчасне забезпечення працівників якісним спецодягом, спецвзуттям,  іншими засобами індивідуального захисту, мийними та знешкоджувальними засобами відповідно до вимог законодавства. Для цих потреб на центральному складі виділене окреме приміщення, в якому створено умови для їх належного зберігання.  При прийнятті працівників на роботу, після проведення з ними вступного інструктажу в структурних підрозділах їм виписується особиста картка обліку спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, де вказуються розміри спецодягу, спецвзуття, головного убору. Ця картка зберігається протягом всього періоду роботи працівника на підприємстві та ведеться згідно з встановленими вимогами. Працюючий персонал підприємства забезпечується спецодягом відповідно до «Норм безплатної видачі спеціального одягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам КП «Івано-Франківськводоекотехпром», розроблених на основі нормативних документів, погоджених головою профспілкової організації підприємства (протокол загальних зборів колективу (конференції) №3 від 30.12.2024р.) та затверджених генеральним директором 30.12.2024р. Керівники виробничих підрозділів слідкують за вчасною видачею працівникам спецодягу, контроль здійснюють фахівці служби охорони праці;

відповідно до результатів «Атестації робочих місць за умовами праці» затверджених наказом директора підприємства від 20 травня 2019 року № 75-01/128, передбачені пільги та компенсації за шкідливі умови праці. Затверджені «Перелік робочих місць з пільговим пенсійним забезпеченням за списком №2» (електрогазозварник, зайнятий на різанні та ручному зварюванні), «Доплати за шкідливі умови праці та перевищення гранично-допустимих концентрацій факторів виробничого середовища» та «Додаткові відпустки за шкідливі умови праці». Відповідно до наказу №75-01/82 від 16.04.2024р. результати дії атестації робочих місць за умовами праці продовжені та підлягають для використання в період воєнного стану та протягом шести місяців із дня його припинення чи скасування (Підстава: Постанова КМУ № 660 від 30.06.2023р.);

щорічно до Дня охорони праці на підприємстві організовуються конкурси на краще робоче місце, дільницю, цех з відповідною виплатою премії.

В рамках відзначення Всесвітнього дня охорони праці та з метою формування у майбутніх працівників різних професій розуміння про безпечну працю службою охорони праці та профспілковим комітетом КП «Івано-Франківськводоекотехпром» організовуються конкурси дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей». До участі в конкурсі запрошуються діти та онуки працівників підприємства віком від 6 до 16 років. За підсумками конкурсу учасники відзначаються заохочувальними винагородами за призові місця та за участь у конкурсі.

У 2018 році в конкурсі на краще підприємство з охорони праці Івано-Франківської області КП “Івано-Франківськводоекотехпром” здобуло ІІ місце в номінації “Житлово-комунальне та водопровідно-каналізаційне господарство, пошта та зв’язок”.

У 2019 році з нагоди відзначення Всесвітнього Дня охорони праці  «Безпечне та здорове майбутнє праці» начальнику служби охорони праці КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Олені ДОБРОВОЛЬСЬКІЙ за сумлінну працю, особистий внесок у впровадження та виконання заходів з охорони праці вручено ПОДЯКУ Управління Держпраці в Івано-Франківській області та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області;

на підприємстві працює 72 особи з інвалідністю, згідно ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю  в Україні» від 21.03.1991р. № 875-12. Особи з інвалідністю виконують тільки ту роботу, яка рекомендована висновками МСЕК. При зверненні працівників із пропозиціями чи зауваженнями щодо обладнання робочого місця, адміністрація завжди йде назустріч працівникам і якщо їхні вимоги є правомірними, тобто не суперечать певним нормам – створює все необхідне для продуктивної і комфортної праці;

на підприємстві наявний кабінет з охорони праці та навчальний клас, з відповідною нормативно – правовою літературою, агітаційними і консультативними матеріалами, засобами для перегляду відеоматеріалів з питань охорони праці. В наявності стенди з наочної агітації з охорони праці, пожежної безпеки та електробезпеки. Кабінет та клас для навчань з охорони праці обладнані оргтехнікою, телефонним зв’язком, швидкісним інтернетом, нормативно-правовими актами з питань охорони праці, наочними посібниками, комп’ютерними програмами для проведення навчання, інструктажів та перевірки знань з охорони праці;

у виробничих приміщеннях організовано куточки з охорони праці оснащені наочними посібниками, інструкціями з охорони праці та виробничими інструкціями. На підприємстві присутні агітаційні матеріали у вигляді плакатів і стендів. Служба охорони праці забезпечує керівників структурних підрозділів різного роду пізнавальною інформацією про дію тих чи інших факторів на людину і як правильно треба поводитися в різних ситуаціях. В свою чергу керівники структурних підрозділів ознайомлюють підлеглий персонал з даною інформацією;

працівники КП «Івано-Франківськводоекотехпром» забезпечені всіма необхідними інструкціями з охорони праці, а також при зверненні у службу охорони праці отримують всю необхідну нормативно – правову документацію безкоштовно;

відповідно до розділу IV Колективного договору між адміністрацією КП «Івано-  Франківськводоекотехпром» та профспілковим комітетом заходи з охорони праці виконуються в повному обсязі;

відповідно до законодавства працівники підприємства проходять попередні та періодичні медичні огляди в спеціалізованому медичному закладі за рахунок підприємства (заключний акт за результатами періодичного медичного огляду працівників від 18.11.2024р). Всі працівники придатні до роботи;

причини, що можуть призвести до нещасних випадків, аварій, професійних захворювань на виробництві, визначені працівниками служби охорони праці, ІТП підприємства чи представниками відповідних контролюючих органів, усуваються в максимально короткі терміни, для того щоб мінімізувати рівень ризику;

як наслідок за останні 5 років на підприємстві відсутні випадки виробничого травматизму чи професійних захворювань.

Позитивний досвід профілактичної роботи щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці в КП “Івано-Франківськводоекотехпром”, за висновками спеціалістів Головного управління, універсальний і пропонується для поширення та запровадження на підприємствах різних галузей і видів економічної діяльності області, в першу чергу житлово-комунального господарства області.

Для більш детальнішого ознайомлення зі створеною на підприємстві ефективно функціонуючою системою управління охороною праці рекомендуємо звертатися до Головного управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області  за адресою вул. Шота Руставелі, 1, м. Івано-Франківськ, 76018; робочий телефон: (0342) 783613; електронна пошта — gu@if.pfu.gov.ua.

 

photo collage.png 28 - Позитивний досвід щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці в КП “Івано-Франківськводоекотехпром” photo collage 1.png 27 1 - Позитивний досвід щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці в КП “Івано-Франківськводоекотехпром”

background Layer 1