ПРОВЕДЕННЯ РОЗ’ЯСНЮВАЛЬНОЇ РОБОТИ СЕРЕД РОБОТОДАВЦІВ ЩОДО ОФОРМЛЕННЯ ПРАЦІВНИКІВ БЕЗ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області бере участь у виконанні Урядових доручень (№ 2313/0/1-20 від 22.01.2020 та № 6698/0/1-20 від 17.02.2020) щодо проведення роз’яснювальної роботи серед роботодавців щодо недопустимості допуску до роботи працівників без оформлення трудових відносин. Така робота проводиться шляхом безпосередніх відвідин суб’єктів господарювання, розповсюдження інформаційних матеріалів, масових заходів, проведення семінарів та ін. Першочергово роботу проведено серед СПД, що проводять діяльність у сфері торгівлі, тимчасового розміщування та організації харчування, з березня – серед суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сфері будівництва, у червні – в сфері сільського господарства. З цією метою у січні – липні п.р. відвідано 324 роботодавців. За даними інформаційних баз ПФУ проведено моніторинг платників, які займаються діяльністю у цих галузях за «ризикоорієнтованими» показниками. За результатами аналізу, інформацію щодо 308 страхувальників передано для розгляду на засіданнях комісій. Надіслано листи 222 роботодавцям, із роз’ясненням щодо недопустимості допуску до роботи працівників без оформлення трудових відносин.
Органи Пенсійного фонду в області, в рамках виконання урядового Плану заходів щодо координації спільних дій із контролюючими органами по виявленню фактів використання праці неоформлених працівників, здійснюють аналіз даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування з метою виявлення фактів мінімізації заробітної плати, а також виявлення фактів відсутності документального оформлення трудових відносин з працівником. Результати моніторингу передаються для розгляду на засіданнях обласної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення. За окремими «ризиковими» критеріями показників інформація для вжиття заходів надається до територіальних органів Державної фіскальної служби та Державної служби України з питань праці.
У січні – липні 2020 року за результатами аналізу звітності страхувальників передано інформацію:
– територіальним органам Державної фіскальної служби по 119 випадках, коли роботодавці нараховували заробітну плату нижче законодавчо встановленого мінімального розміру за основним місцем роботи, по 602 випадках, коли у роботодавців були наявні ознаки порушення вимоги ч.5 ст.8 Закону України №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», та щодо 86 випадків, коли страхувальники подали повідомлення про прийняття працівника на роботу, але не відобразили дані про нараховану йому заробітну плату за відповідний місяць. В результаті перевірок органами ДФС у 111 страхувальників виявлені порушення, донараховано єдиного внеску на суму 11,1 тис.грн.;
– органам Держпраці – по 1111 випадках щодо страхувальників, які мають ознаки можливих порушень чинного законодавства про працю, для вжиття відповідних заходів реагування. За результатами 17 перевірок, здійснених управлінням Держпраці, у 9 перевірених роботодавців виявлені порушення щодо 51 застрахованої особи. Складено та передано до суду 2 протоколи про адміністративні правопорушення, на усунення виявлених порушень внесено приписи.
Органи місцевого самоврядування поінформовані про 2244 суб’єктів господарювання щодо виплати ними найманим працівникам заробітної плати менше законодавчого мінімуму, соціальні партнери – 231.
Органи Пенсійного фонду в області брали активну участь у інформаційно-роз’яснювальної кампанії з метою виконання розпорядження КМУ від 05.09.2018 № 649-р «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення». Видано наказ Головного управління ПФУ в області від 21.09.18 № 288, яким затверджено План заходів проведення інформаційно – роз’яснювальної роботи щодо детінізації ринку праці. Інформація про проведену роз’яснювальну роботу передавалась управлінню Держпраці в області.
За даними головного управління Держпраці в області за період з 05.10.2018 року проінспектовано 487 страхувальників, з них у 70 виявлені порушення. Також виявлено 172 осіб, які працювали без оформлення трудових договорів. В результаті проведеної роботи з 48 найманими працівниками укладено трудові договори.
Під час інспекційних відвідувань проведено 487 заходів згідно п.33 Порядку №295. Легалізовано 644 робочих місця. Крім того, протягом 2-х робочих днів до початку інспекційних відвідувань роботодавцями офіційно оформлено 98 працівників.
У січні – липні 2020 року з метою детінізації доходів та відносин у сфері зайнятості в області проведені 1 нарада та 5 засідань обласної та 23 засідання робочих груп райдержадміністрацій і виконкомів міських рад міст обласного значення.
За поданням органів Пенсійного фонду в області на комісіях з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення розглянуто 85 суб’єктів господарювання стосовно виплати ними найманим працівникам низької заробітної плати.
Проводиться робота і серед фізичних осіб – підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та членів фермерського господарства щодо впливу суми сплаченого єдиного внеску або наявності заборгованості за цим платежем на розмір майбутньої пенсії. Протягом січня – липня 2020 року таку роботу проведено із 4,6 тис. фізичних осіб – підприємців. В результаті 2,8 тис. підприємців самостійно погасили борг на суму 10,8 млн.грн.