Стан виробничого травматизму на підприємствах області та проведення профілактичної роботи Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в І кварталі 2025 року
Впродовж І кварталу 2025 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області поступило 13 повідомлень про нещасні випадки на виробництві, внаслідок яких потерпіло 13 осіб, з них – 4 зі смертельним наслідком.
Також не завершено розслідування 20 нещасних випадків, які сталися в минулому періоді, в яких потерпіло 42 особи (1 нещасний випадок переданий Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області, в якому потерпіло 15 осіб та 19, які сталися в 2023-2024 роках, в яких потерпіло 27 осіб) та 2 нещасні випадки, які сталися на території області, а на обліку знаходяться в інших областях, в яких потерпіло 2 особи.
Протягом січня-березня 2025 року спеціалістами відділу профілактики та розслідування нещасних випадків взято участь у розслідуванні 20 нещасних випадків/гострих професійних захворювань на виробництві, з яких 2 комісії з повторного розслідування нещасних випадків (ТДВ «Івано-Франківський хлібокомбінат»; Солотвинська селищна рада), в т.ч. 5 комісій з розслідування нещасного випадку, які стався на території області, а на обліку знаходяться в інших областях (Філія «Карпатський лісовий офіс» ДП «Ліси України»; Управління нафтопереробного сервісу ПАТ «Укрнафта»; ПАТ «Укрнафта» – м. Київ; ТОВ «СНТ» – Київська обл.; ДП «ЛПП Україна» – Львівська обл.), з яких:
- 0 групових нещасних випадків;
- 4 нещасні випадки зі смертельним наслідком;
- 3 випадки смерті на виробництві;
- 7 випадків з можливою інвалідністю;
- 6 випадків з тимчасовою втратою працездатності.
З 20 розслідувань 12 комісії із спеціального розслідування утворених Південно-Західним міжрегіональним управління Державної служби з питань праці та 8 комісій підприємства.
В січні-березня 2025 року спеціалістами відділу профілактики та розслідування нещасних випадків завершено розслідування 20 нещасних випадків (з врахуванням перехідних нещасних випадків), в яких потерпіло 28 осіб та 5 нещасних випадків, в яких потерпіло 5 осіб, які сталися на території області, а на обліку знаходяться в інших областях.
По наслідках розслідування складено 27 актів форми Н- 1/П, як такі що пов’язані з виробництвом (24 акти форми Н-1/П взято на облік та 3 акти на обліку в інших областях) та 6 актів форми Н-1/НП, як такі що не пов’язані з виробництвом (4 акти форми Н-1/НП взято на облік та 2 акти на обліку в інших областях).
З 24 нещасних випадків, що пов’язані з виробництвом – 1 зі смертельним наслідком.
З 4 нещасних випадків, що не пов’язаний з виробництвом – 3 зі смертельним наслідком (2 – випадки смерті на підприємстві).
Загальний рівень травматизму в І кварталі 2025 року збільшився на 11 нещасних випадків в порівнянні з І кварталом 2024 року (24 випадки проти 13), в т.ч. із смертельним наслідком зменшився на 1 випадок (1 випадок проти 2).
Складено 2 протоколи про адміністративні правопорушення (щодо несвоєчасного інформування про нещасні випадки на виробництві).
Нещасні випадки на виробництві сталися з потерпілими із наступних причин:
- технічні – 1 нещасний випадок або 4,17 %, в т.ч. неякісне виконання будівельних робіт – 1 або 4,17 %;
- організаційні – 16 нещасних випадків або 66,66 %, в т.ч. порушення трудової і виробничої дисципліни – 9 нещасних випадків або 37,5 % (із них невиконання вимог інструкцій з охорони праці — 9 або 37,5 %); порушення вимог безпеки під час експлуатації транспорту загального користування (автомобільного, водного, залізничного, повітряного) – 4 або 16,67 %; порушення технологічного процесу – 1 або 4,17 %; виконання робіт з відключеними або несправними засобами колективного захисту – 1 або 4,17 %; допуск до роботи без навчання та перевірки знань з охорони праці — 1 або 4,17 %;
- психофізіологічні – 0 нещасних випадків;
- техногенні, природні, екологічні та соціальні – 7 нещасних випадків або 29,17 %. в т.ч. соціальний конфлікт (неоголошена війна) — 6 або 25 %.
———-
Основні види події, що призвели до нещасного випадку
протягом 1 кварталу 2025 року:
- падіння потерпілого — 3 нещасні випадки або 12,5 %, в т.ч. під час пересування – 1 або 4,17 %; з висоти — 2 або 8,33 %;
- падіння, обрушення, обвалення предметів, дерев, матеріалів, породи, грунту тощо — 4 нещасні випадки або 16,67 %, в т.ч. падіння предметів, матеріалів, дерев, гілок дерев, матеріалів, інструментів, пристроїв тощо — 2 або 8,33 %; обрушення, обвалення будівель, споруд та їх елементів — 1 нещасний випадок або 4,17 %; обвалення та обрушення породи грунту тощо — 1 нещасний випадок або 4,17 %;
- дія предметів та деталей, що рухаються, розлітаються, обертаються — 6 нещасних випадків або 25 %;
- пригоди під час руху транспортних засобів — 4 нещасні випадки або 16,67 %, в т.ч. дорожньо-транспортна пригода на дорогах (шляхах) загального користування – 4 нещасні випадки або 16,67 %;
- подія суспільного життя (неоголошена війна) — 6 нещасних випадків або 25 %;
- інші види подій — 1 нещасний випадок або 4,17 %.
Одним із основних завдань Пенсійного фонду України є здійснення профілактичних заходів спрямованих на запобігання нещасним випадкам, усунення загрози здоров’ю працівників, спричиненої умовами праці.
З метою запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням спеціалістами відділу профілактики та розслідування нещасних випадків управління протягом 1 кварталу 2025 року:
– проведено 6 позапланових перевірок стану профілактичної роботи щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці на підприємствах та в організаціях області. За результатами перевірок виявлено 38 порушень законодавства про охорону праці. По виявлених порушеннях 6 роботодавцям винесено подання;
– 82 підприємствам області надано допомогу в опрацюванні та впровадженні системи управління охороною праці;
– з питань підвищення стану умов безпеки праці та запобігання випадкам виробничого травматизму надано 220 консультацій роботодавцям;
– взято участь у проведенні 4 семінарів, 38 нарад, 10 круглих столів,1 конкурсу;
– надано допомогу 39 підприємствам у розробленні нормативних актів про охорону праці;
– взято участь у роботі 3 комісії з питань охорони праці підприємств;
– взято участь у роботі 95 комісій з перевірки знань з охорони праці працівників підприємств;
– вивчено та поширено позитивний досвід роботи з охорони праці на 1 підприємстві (КП “Івано-Франківськводоекотехпром”);
– розповсюджено 139 пам’яток з охорони праці серед 35 страхувальників області;
– розміщено на сторінці Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в мережі Facebook, сайтах органів влади та профспілок 40 інформацій з питань профілактичної роботи у сфері охорони праці;
– взято участь у інформаційному зборі даних щодо дотримання умов і безпеки праці, спрямованих на запобігання нещасним випадкам на виробництві на 68 підприємствах житлово-комунальної сфери.