Інтерв’ю начальника сервісного центру обслуговування громадян № 6 ГУ ПФУ у Хмельницькій області Оксани ДРАБИК, газета “ПОДОЛЯНИН”
Сервісний центр обслуговування громадян №6 ГУ ПФУ у Хмельницькій області – це місце, знайоме ледь не кожному кам’янчанину: оформити пенсії, субсидії чи пільги або просто отримати консультацію – рано чи пізно сюди приходять усі.
– Оксано Миколаївно, з якими викликами наразі зіткнулася соціальна сфера?
– Найголовніший виклик у всіх один – війна. І соціальна сфера також зазнає її впливу. Сьогоднішні заробітні плати, відрахування, які йдуть до бюджету Пенсійного фонду, не дають можливості забезпечити гідний рівень пенсій для всіх. Хоча, з урахуванням війни та всіх її наслідків, усе-таки вважаю, що держава справляється: затримки пенсій немає, хоч і незначне, але відбувається їх осучаснення. Хай воно невелике, 8-10-15%, але все ж… Крім того, внесені зміни щодо осіб, які досягають 65-80 років. Раніше цього в законі не було, але тепер передбачені добавки для таких категорій.
– Які соцвиплати і пільги для ветеранів цієї війни передбачені державою, чи повністю вона покриває видатки, та скільки людей її отримують на наших теренах?
– Комунальні послуги забезпечуються залежно від того, який статус людина має. Якщо інвалід вій-ни – відповідно має 100% пільги, учасник бойових дій – 75%, якщо це сім’ї загиблих – 50%. Органи Пенсійного фонду всім, хто має право на пільги, їх призначають і виплачують без затримок. Крім того, ми знаємо, що сьогодні й міська влада додатково має можливість надати пільги для цих категорій, але не з Державного бюджету, а коштом місцевого. Щодо кількості – то в нас немає такої цифри, нині це все йде на рівні Головного управління в області, а фінансування – з ПФУ.
– Із підвищенням пенсійного віку та дефіцитом високооплачуваної роботи для людей 55+ чимало українців опиняються у складній ситуації. Є якісь державні програми підтримки для людей, які залишилися без роботи за 2-3 роки до пенсії? І чи багато людей докуповують страховий стаж?
– Наразі пенсійний вік в Україні складає 60 років і для чоловіків, і для жінок. Для призначення пенсії потрібно мати 32 роки стажу. Якщо людина досягає пенсійного віку і не має необхідного стажу, ми приймаємо в неї документи, обраховуємо стаж і визначаємо час, коли вона набуде права на пенсію. Коли стаж від 22 до 31 року, пенсія призначатиметься з 63 років, а за стажу від 15 до 21 року – з 65 років.
Паралельно людині, яка необхідного стажу не має, ми готуємо відмову. Вона з цією відмовою від Пенсійного фонду звертається до органів соціального захисту, де їй призначають, якщо виходить за доходами сім’ї, державну соціальну допомогу до моменту повторного звернення по пенсію, коли матиме всі підстави.
Але є й інший варіант. Декому не вистачає буквально 2-3 місяці до необхідного стажу чи пів року. Для такого випадку в законодавстві передбачена добровільна участь, тобто людина може докупити собі стаж. Правда, є нюанс: якщо це робити наперед, платити потрібно ординарну ставку, тобто 22% від мінімальної зарплати (на сьогодні це 1760 гривень). Але, якщо людина вже досягла пенсійного віку, заздалегідь не прийшла до ПФУ та не дізналася, скільки їй не вистачає до стажу, то ця ставка подвоюється, і платити доведеться вдвічі більше.
Тому рекомендуємо майбутнім пенсіонерам поцікавитися своїм стажем, завітавши до нас, або скористатися вебпорталом Пенсійного фонду – ресурсом, де кожен може знайти та переглянути свої дані. І тоді людина, побачивши, наприклад, що їй до пенсії залишилося ще 5 років, вона не працює, а до стажу не вистачає року чи двох, може спокійно укласти договір добровільної участі та проплачувати щомісячну суму.
– Чи зараховується навчання у вишах до страхового стажу?
– У законі передбачено, що період навчання, період військової служби чи роботи до 31 грудня 2003 року зараховується на підставі відповідних документів. Тобто навчання – за дипломом, військова служба – за військовим квитком, робота – за трудовою. Але з січня 2004 року (коли вступив у дію закон про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування) – тільки за даними персоніфікованого обліку, тобто за даними Пенсійного фонду, де зазначені нарахована зарплата, сплачені страхові внески. Стаття 24 закону чітко передбачає, що стаж – це період, протягом якого особа працює та сплачує внески. Тому, якщо людина почала навчання 2002 року, а завершила 2005-го, до стажу буде зараховане тільки навчання в 2002-2003 роках.
– А правда, що з 2028 року можна буде оформити пенсію навіть без досягнення пенсійного віку, але маючи стаж 40 років?
– Так, у законі так і передбачено.
– Як Ви вважаєте, чи приватні страхові установи є повноцінними конкурентами Пенсійного фонду України?
– Я не можу їх назвати конкурентами, тому що Пенсійний фонд сьогодні – це потужна державна установа, яка об’єднує досить велику кількість людей. Вони не можуть зрівнятися з нами за обсягом. Хоча я за те, щоб усе-таки розвивалася і працювала передбачена законом трирівнева система: солідарна, накопичувальна і недержавні пенсійні фонди.
– І коли в нас запровадять накопичувальну систему?
– Важко сказати, її все відтерміновують, хоча раніше стояло питання про введення вже 2025 року.
– Оксано Миколаївно, а чого чекати пенсіонерам цього року?
– З ухваленням Державного бюджету на 2025 рік ми побачили, що нічого не змінилося: ні мінімальна зарплата, ні прожитковий мінімум. Це означає, що всі виплати, зокрема і пенсійні, залишаються на рівні минулого року. Єдине – Міністерство соціальної політики оголосило, що навесні буде проведене осучаснення пенсій десь на рівні 13-17 відсотків.
– Не є таємницею те, що вдови військових, як правило, переходять на пенсію чоловіків. А чи є можливість у цивільної людини таке зробити?
– Звичайно. Пенсія, у зв’язку із втратою годувальника, зазвичай призначається в розмірі 50% від пенсії померлого. Тобто, треба вирішувати, що вигідніше – отримувати свою пенсію за віком у повному обсязі, чи замість своєї пенсії отримувати лише половину пенсії чоловіка або дружини. Наприклад, якщо чоловік отримував 10 тисяч чистої пенсії без надбавок, а дружина мінімальну – три тисячі, то їй, звичайно, вигідно перейти на чоловікову пенсію, бо вона буде отримувати 5 тисяч.
– Чи вважаєте вдалим рішення про передачу функцій з оформлення субсидій від органів соцзахисту до Пенсійного фонду?
– Вважаю це вдалим, зважаючи на дворічний досвід. І особливо це знадобилося під час війни, адже багато людей змушені були переїхати в інші місця проживання, а ми маємо базу по всій Україні та можемо надати відповідні послуги. Люди задоволені, бо подали заяву, протягом 3-5 днів відбулася перевірка за всіма реєстрами – і готовий результат.
– У зв’язку зі скасуванням МСЕК і реформуванням системи надання статусу інвалідності, багато людей не встигли вчасно пройти медкомісію й опинилися в непевному стані – дія посвідчення закінчилася, з пенсією – невідомо як…
– У всіх нормативних документах, які прийняті у зв’язку з воєнним станом, передбачено, що органи Пенсійного фонду продовжують виплачувати пенсії до 8 серпня 2025 року. Якщо є потреба, то до цього періоду ми можемо продовжити дію посвідчення. Проте особа з інвалідністю зобов’язана пройти медкомісію, де їй мають підтвердити цей статус. Наприклад, у когось інвалідність закінчилася 23-го року, до медкомісії людина не дійшла, або їй не підтвердили статус інвалідності, тоді їй доведеться повернути кошти, які вона отримувала з 23-го року до сьогодні.