Повідомити про корупційне правопорушення
Шановні відвідувачі!
У разі наявності обґрунтованого переконання, що інформація є достовірною про факти порушень вимог Закону України «Про запобігання корупції», правопорушень, пов’язаних з корупцією, працівниками Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Ви можете повідомити працівників відділу з питань запобігання та виявлення корупції
Через спеціальні комунікаційні канали:
спеціальна лінія зв’язку – 04563-90-134 (відділ з питань запобігання та виявлення корупції),
начальник відділу з питань запобігання та виявлення корупції – 067 727 46 05,
електронний зв’язок з обмеженим доступом (відділ з питань запобігання та виявлення корупції): anticorup@ko.pfu.gov.ua
Пенсійного фонду України
Графік роботи:
понеділок–четвер: 08-00 до 17-00
п’ятниця: 08-00 до 15-45
(із щоденною перервою з 12-00 до 12-45)
Розгляд повідомлень здійснюється відповідно до статті 53 Закону України “Про запобігання корупції”. Надана Вами інформація використовуватиметься керівництвом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області як джерело для прийняття рішення щодо необхідності проведення перевірки або іншого реагування згідно Закону України «Про запобігання корупції». Для надання можливості розпочати перевірку повідомлення повинно мати такі реквізити:
- прізвище, ім’я, по батькові особи, яка ймовірно вчинила правопорушення, її посада та місце роботи;
- текст повідомлення, що містить детальну інформацію про факти вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, іншого порушення Закону України “Про запобігання корупції”, яка може бути перевірена;
- прізвище, ім’я, по батькові, адресу та підпис особи, яка надіслала повідомлення (автор повідомлення).
Інформація може надаватися також анонімно. Анонімне повідомлення про порушення вимог антикорупційного законодавства підлягатиме розгляду, якщо зазначена в ньому інформація стосується конкретної особи, містить фактичні дані, які можуть бути перевірені. Водночас, відсутність контактних даних унеможливлює отримання додаткової інформації від автора повідомлення, необхідність в якій може виникнути в ході розгляду повідомлення.
Зразок форми повідомлення про корупцію
Інформація у повідомленні про факти порушення посадовими особами Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області вимог Закону України “Про запобігання корупції” має містити одну або декілька з таких ознак:
- порушення обмежень щодо отримання подарунка (стаття 23 Закону);
- не вжиття заходів запобігання та врегулювання конфлікту інтересів;
- порушення встановлених Законом обмежень щодо одержання пільг, послуг і майна органами державної влади та органами місцевого самоврядування;
- порушення вимог щодо обмеження спільної роботи близьких осіб (стаття 27 Закону);
- порушення вимог стосовно обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності (стаття 25 Закону);
- недотримання актів законодавства з питань етичної поведінки;
- порушення вимог фінансового контролю (статті 45-46, 48-52 Закону);
- порушення, пов’язані з організацією роботи із запобігання і виявлення корупції.
Корупційне правопорушення – діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Правопорушення, пов’язане з корупцією – діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у
ч. 1 ст. 3 України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Гарантії захисту викривачів
Інформація про викривача може бути розголошена лише за його згодою, крім випадків, встановлених законом.
(ч. 3 ст. 53 Закону України «Про запобігання корупції»)
Повідомлення про порушення вимог цього Закону може бути здійснене працівником відповідного органу без зазначення авторства (анонімно).
(ч. 5 ст. 53 Закону України «Про запобігання корупції»)
За наявності загрози життю, житлу, здоров’ю та майну осіб, які надають допомогу в запобіганні і протидії корупції, або їх близьких осіб, у зв’язку із здійсненим повідомленням правоохоронними органами до них можуть бути застосовані заходи, передбачені Законом України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві».
(ч. 2 ст. 53 Закону України «Про запобігання корупції»)
Викривач або член його сім’ї у зв’язку з повідомленням ним про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою не може бути:
звільнений чи примушений до звільнення;
притягнутий до дисциплінарної відповідальності;
підданий з боку керівника або роботодавця іншим негативним заходам впливу (переведення, атестація, зміна умов праці, відмова в призначенні на вищу посаду, скорочення заробітної плати тощо) або загрозі таких заходів.
(ч. 3 ст. 53 Закону України «Про запобігання корупції»)
У разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв’язку з повідомленням про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
У разі наявності підстав для поновлення на роботі працівника, який був звільнений у зв’язку із здійсненим ним або членом його сім’ї повідомленням про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою, та за його відмови від такого поновлення орган, який розглядає трудовий спір, приймає рішення про виплату йому компенсації у розмірі шестимісячного середнього заробітку.
(ст. 235 Кодексу законів про працю України)
У разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв’язку з повідомленням про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
У разі наявності підстав для поновлення на роботі працівника, який був звільнений у зв’язку із здійсненим ним або членом його сім’ї повідомленням про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою, та за його відмови від такого поновлення орган, який розглядає трудовий спір, приймає рішення про виплату йому компенсації у розмірі шестимісячного середнього заробітку.
(ст. 235 Кодексу законів про працю України)
Постанова Верховного Суду
від 15.08.2019 у справі
№ 815/2074/18
Правовий захист викривачів
З 01.01.2020 викривач матиме право:
– на безоплатну правову допомогу у зв’язку із захистом прав викривача;
– на залучення адвоката самостійно та отримання відшкодування витрат на адвоката у зв’язку із захистом прав особи як викривача, витрат на судовий збір;
– на представництво НАЗК його інтересів у суді.
Хто отримає винагороду
З 01.01.2020 право на винагороду матиме викривач, який повідомив про корупційний злочин, грошовий розмір предмета якого або завдані державі збитки від якого у п’ять тисяч і більше разів перевищують розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на час вчинення злочину
(10,035 млн. грн).
Розмір винагороди становить 10 відсотків від грошового розміру предмета корупційного злочину або розміру завданих державі збитків від злочину після ухвалення обвинувального вироку суду та не може перевищувати трьох тисяч мінімальних заробітних плат, установлених на час вчинення злочину (12,5 млн. грн).
Суд встановлює конкретний розмір винагороди, що підлягає виплаті, з урахуванням критеріїв персональності та важливості інформації.
(ст. 130-1 Кримінального процесуального кодексу України)
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ
У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Н А К А З
10.02.2022 м. Київ № 247
Про затвердження Положення про впровадження механізмів заохочення та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень інших порушень Закону України «Про запобігання корупції»
На виконання вимог пункту 1 частини другої статті 531 Закону України «Про запобігання корупції» та з метою впровадження у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області (далі – Головне управління) механізмів заохочення та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції»
НАКАЗУЮ:
- Затвердити Положення про впровадження механізмів заохочення та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Положення), що додається.
- Керівникам самостійних структурних підрозділів Головного управління забезпечити ознайомлення з цим наказом та Положенням всіх працівників.
- Відділу з питань запобігання та виявлення корупції при прийнятті осіб на державну службу надавати для ознайомлення пам’ятки, зазначені у пункті 8 розділу V Положення.
- Відділу організаційно-інформаційної роботи забезпечити оприлюднення цього наказу на інформаційній сторінці Головного управління вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України.
- Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Начальник
Головного управління Василь ФАТХУТДІНОВ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Головного управління
Пенсійного фонду України у Київській області
від 10.02.2022 № 247
ПОЛОЖЕННЯ
про впровадження механізмів заохочення та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції»
- Загальні положення
1.1. Це Положення розроблено з метою впровадження Головним управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі – Головне управління) механізмів заохочення та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон).
1.2. Головне управління заохочує викривачів та сприяє їм у повідомленні про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону.
1.3. Це Положення поширюється на всіх працівників Головного управління.
1.4. У цьому Положенні терміни вживаються у такому значенні:
– механізми заохочення та формування культури повідомлення − це сукупність закріплених у локальному акті засобів, за допомогою яких у Головному управлінні формується уявлення про належне повідомлення, повага до викривачів, а працівники заохочуються до повідомлення про корупцію;
– повідомлення про корупцію.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі.
1.5. Положення регламентує:
– мету заохочення та формування культури повідомлення;
– правову основу механізмів заохочення та формування культури повідомлення;
– форми заохочення та формування культури повідомлення;
– організаційні засади щодо функціонування механізму заохочення та формування культури повідомлення;
– права та гарантії захисту працівників Головного управління, як викривачів;
– проведення аналізу та самооцінки успішності заохочення та формування культури повідомлення.
1.6. Особа не є викривачем, якщо повідомила інформацію, що є загальновідомою, або відомості, зазначені у повідомленні, не містять фактичних даних.
- Мета заохочення та формування культури повідомлення
Метою заохочення та формування культури повідомлення є сприяння працівникам Головного управління у виявленні та повідомленні про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону, вчинених іншими працівниками Головного управління, що має призвести до формування поваги до викривачів, як сталої норми та частини корпоративної культури Головного управління.
- Правова основа механізмів заохочення та формування культури повідомлення
3.1. Правову основу формування та функціонування механізму заохочення та формування культури повідомлення складають: Конвенція Організації Об’єднаних Націй проти корупції (стаття 33), Кримінальна конвенція Ради Європи про боротьбу з корупцією (стаття 22), Цивільна конвенція Ради Європи про боротьбу з корупцією (стаття 9), Закон.
3.2. Головне управління забезпечує викривачам умови для здійснення повідомлення шляхом впровадження механізмів заохочення та формування культури повідомлення, передбачених пунктом 1 частини другої статті 531 Закону.
- Форми заохочення та формування культури повідомлення
4.1.Механізм заохочення повідомлення реалізується у таких формах:
– затвердження локальних нормативних актів, які визначають форми заохочення, організаційні засади функціонування механізму заохочення;
– надання методичної допомоги та консультацій щодо здійснення повідомлення;
– впровадження морального та матеріального заохочення викривачів.
Моральне стимулювання може здійснюватися шляхом застосування заходів заохочення, передбачених відповідними нормами законодавства, без розкриття у внутрішньому документі (наказі) про застосування заходу заохочення дійсних підстав заохочення, за винятком випадків, коли викривач надав письмову згоду на розкриття інформації про його особу.
Моральне заохочення ґрунтується на особистій заінтересованості викривача у визнанні його ролі у викритті корупції, високій оцінці його вчинку та заслуг у колективі.
Матеріальне заохочення може здійснюватися шляхом надання підвищеного розміру щомісячних премій, інших витрат, передбачених трудовим законодавством чи колективним договором.
4.2. Механізми формування культури реалізуються у таких формах:
– затвердження локальних нормативних актів щодо етичної поведінки в установі, зокрема формування поваги до викривачів як відповідальних громадян;
– проведення внутрішніх навчань з питань формування культури повідомлення.
Результатами формування культури повідомлення має стати запровадження нульової толерантності до корупції, чіткого розуміння сутності корупції, типових форм корупційних проявів та корупційних ситуацій, що можуть виникати у повсякденній роботі, формування у працівників знань щодо принципів і механізмів запобігання корупції, вмінь та навичок застосування цих знань на практиці, повідомлення працівниками про всі можливі факти корупційних проявів, повага до викривачів як вартових доброчесності.
- Організаційні засади щодо функціонування механізму заохочення та формування культури повідомлення
5.1. Працівник Головного управління, якому стала відома інформація про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону, вчинених іншим працівником Головного управління, зобов’язаний негайно повідомити про це начальника Головного управління або особу, яка заміняє його та Відділ із питань запобігання та виявлення корупції (далі – уповноважений підрозділ).
5.2. Начальник Головного управління організовує та контролює роботу щодо формування культури повідомлення про корупцію та забезпечення функціонування механізму заохочення викривачів.
5.3. Організаційне забезпечення функціонування механізму заохочення та формування культури повідомлення здійснює уповноважений підрозділ.
5.4. Уповноважений підрозділ здійснює заходи заохочення та формування культури повідомлень шляхом:
– організації роботи внутрішніх каналів повідомлення Головного управління;
– якісного та своєчасного розгляду повідомлень, що надійшли через внутрішні та регулярні канали, у частині порушень корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону працівниками Головного управління;
– постійної взаємодії з викривачем та інформування його про стан та результати розгляду повідомлення;
– надання методичної допомоги, консультацій, проведення внутрішніх навчань щодо здійснення повідомлень та захисту викривачів;
– розміщення на офіційному вебсайті Головного управління інформації про внутрішні та регулярні канали для повідомлень.
5.5. Уповноважений підрозділ вживає заходів щодо захисту працівників Головного управління, які є викривачами.
5.6. Заходи заохочення та формування культури повідомлення організовуються за такими напрямками:
– послідовної та систематичної роботи щодо запобігання корупції в Головному управлінні;
– неприпустимості всіх видів корупційних практик у Головному управлінні;
– об’єктивного та неупередженого реагування на кожне обґрунтоване повідомлення про корупцію;
– невідворотності відповідальності у разі виявлення порушень;
– забезпечення конфіденційності у процесі взаємодії із викривачами;
– прийняття найбільш сприятливого для викривача рішення у повсякденній діяльності Головного управління у межах дискреційних повноважень;
– негайного реагування на всі негативні заходи впливу або загрозу їх застосування щодо викривачів.
5.7. Матеріальне стимулювання (у межах фонду оплати праці та чинного законодавства) можливе за дотримання таких умов:
– повідомлення про корупцію скеровано працівником добровільно;
– виплата заохочення не спричинить розкриття особи викривача;
– підтвердження фактів, викладених у повідомленні викривача.
Термін «добровільно» означає те, що особа прийняла рішення без впливу зовнішніх факторів, таких як проведення стосовно заявника службової перевірки чи службового розслідування тощо.
5.8. З метою заохочення та формування культури повідомлення повноважений підрозділ розробляє такі пам’ятки:
– пам’ятку щодо правового статусу викривача, прав та гарантій його захисту (додаток 1);
– пам’ятку щодо каналів повідомлення в Головному управлінні (додаток 2);
– пам’ятку щодо розгляду повідомлень про можливі факти корупційних або
пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону (додаток 3).
- Права та гарантії захисту працівників державного органу як викривачів
6.1. Працівник Головного управління, який є викривачем, згідно із законодавством України має такі права та гарантії захисту:
– бути повідомленим про свої права та обов’язки, передбачені Законом;
– подавати докази на підтвердження свого повідомлення;
– отримувати від уповноваженого підрозділу підтвердження прийняття і реєстрації повідомлення;
– давати пояснення, свідчення або відмовитися їх давати;
– на безоплатну правову допомогу у зв’язку із захистом прав викривача;
– на конфіденційність;
– повідомляти без зазначення відомостей про себе (анонімно);
– у разі загрози життю і здоров’ю на забезпечення безпеки щодо себе та близьких осіб, майна та житла або на відмову від таких заходів;
– на відшкодування витрат у зв’язку із захистом прав викривачів, витрат на адвоката у зв’язку із захистом прав особи як викривача, витрат на судовий збір;
– на винагороду у визначених законодавством випадках;
– на отримання психологічної допомоги;
– на звільнення від юридичної відповідальності у визначених законодавством випадках;
– отримувати інформацію про стан та результати розгляду, перевірки та/або розслідування за фактом повідомлення ним інформації;
– на захист трудових прав.
6.2. Права та гарантії захисту викривачів поширюються на близьких осіб викривача.
6.3. Окрім передбачених Законом гарантій захисту викривача у зв’язку з здійсненим повідомленням, з метою захисту викривача, Головне управління додатково вживає заходів для запобігання дискримінації викривача порівняно з іншими працівниками Головного управління, недопущення зміни посадових обов’язків, будь-яких інших форм психологічного впливу.
6.4. Будь-яке повідомлення є конфіденційним, навіть у тому разі, коли особа не є викривачем в розумінні норм Закону.
6.5. Розкриття (розголошення) інформації про викривача заборонено, крім випадків, встановлених Законом.
Головне управління має право розголосити інформацію, що міститься у повідомленні, лише у порядку та випадках, передбачених Законом.
6.6. Головне управління зобов’язане перевіряти кожен факт розголошення конфіденційної інформації про особу, що здійснила повідомлення, та вжити заходів щодо притягнення до відповідальності винних осіб.
- Проведення аналізу та самооцінки успішності заохочення та формування культури повідомлення
7.1. Головне управління щороку проводить самооцінку впровадження системних заходів, спрямованих на заохочення та формування культури повідомлення.
7.2. Самооцінку здійснює уповноважений підрозділ та затверджує начальник Головного управління.
7.3. Під час проведення самооцінки успішності заохочення та формування культури повідомлення застосовуються такі індикатори:
– кількість методичних та просвітницьких заходів, спрямованих на формування поваги до викривачів;
– кількість працівників, що пройшли навчання;
– кількість звернень щодо порушення прав викривачів через здійснене повідомлення;
– кількість повідомлень від викривачів;
– кількість та види застосованих заохочень тощо.
7.4. Затверджені результати самооцінки доводяться до відома працівникам Головного управління.
Начальник відділу із питань
запобігання та виявлення корупції Валерій КОЗУБ