Пропустити навігацію

ПОДАТКОВИЙ РОЗРАХУНОК ТА ЗВІТ З ЄСВ: ВИПРАВЛЯЄМО ПОМИЛКИ!

Помилки з ЄСВ, допущені у звітних періодах до 2021 року, виправляємо за допомогою діючого сьогодні Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Податковий розрахунок, Розрахунок) та його додатків.

Тож шукати бланки старої звітності не потрібно.

Для початку пропонуємо ознайомитися з основними принципами виправлення помилок.

 

Принцип 1. Прийнята звітність, яку необхідно відкоригувати, залишається чинною на момент виправлення помилки.

Тобто здана до закінчення граничного строку подання звітність з ЄСВ, яка прийнята податківцями та пройшла всі контролі, у тому числі під час завантаження до реєстрів страхувальників та застрахованих осіб, залишається актуальною.

Ви можете лише відкоригувати необхідні реквізити та показники прийнятої звітності, як у межах звітного періоду, так і поза його межами.

Принцип 2. Коригування поданої звітності проводимо за допомогою Податкового розрахунку та його додатків з типом «Звітний новий» або «Уточнюючий» залежно від часу його подання.

Так, формуємо Розрахунок з типом:

«Звітний новий» у разі необхідності проведення коригувань Податкового розрахунку з типом «Звітний» чи «Звітний новий» (якщо вже виправляли помилки) до закінчення строку його подання.

Для бухгалтерів-початківців зазначимо, що Податковий розрахунок подають окремо за кожен квартал (податковий період) протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу (п.п. «б» п. 176.2 ПКУ).

Причому якщо останній день строку подання Розрахунку припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважатиметься операційний (банківський) день, наступний за вихідним або святковим.

Поданими до закінчення граничного строку подання вважають усі прийняті податківцями Розрахунки з типом «Звітний» чи «Звітний новий», тобто первинні дані та всі проведені коригування даних за звітний квартал;

«Уточнюючий» — якщо виправляємо помилки після закінчення строку подання звітності з типом «Звітний» та/або «Звітний новий» за попередні періоди, у тому числі до 2021 року.

Принцип 3. Коригуюча звітність повинна містити лише ті додатки, в яких проводиться коригування.

Принцип 4. «Звітний новий» або «Уточнюючий» Податковий розрахунок та його додатки формуємо та заповнюємо за єдиними правилами.

Вони повинні містити інформацію лише за рядками з показниками або сумами, які уточнюються. Рядки з правильною інформацією дублювати не потрібно!

Помилки в Д5 та таблиці 5 Звіту з ЄСВ

У Д5 Податкового розрахунку та таблиці 5 Звіту з ЄСВ зазначаємо відомості про трудові (цивільно-правові) відносини з застрахованими особами. Допущені в них помилки коригуємо так само, як і помилки в 4ДФ.

Тобто за той період, в якому допущено помилку, формуємо з типом «Звітний новий» чи «Уточнюючий» (залежно від того, коли виправляємо помилку)/

У Податковому розрахунку заповнюємо реквізитну частину (рядки 01 — 05) та в рядку 06 вказуємо вид додатка, який подаємо разом з Розрахунком, та кількість аркушів у ньому.

У Д5 заповнюємо «шапку» (рядки 01 — 031). Далі в табличній частині Д5 застосовуємо принцип «Ознака 0, 1». Тобто щоб:

— виключити зайвий рядок у поданому Д5 (таблиці 5), — повторюємо його і в графі 20 «Ознака 0, 1» проставляємо «1»;

— додати забутий рядок, — формуємо його і в графі 20 проставляємо «0»;

— виправити помилкові відомості, — формуємо 2 рядки. В одному повністю повторюємо інформацію з помилкою і в графі 20 Д5 проставляємо «1» — рядок на виключення. У другому — вказуємо правильну інформацію і в графі 20 зазначаємо «0» — рядок на введення.

Помилки в Д5 Податкового розрахунку та таблиці 5 Звіту з ЄСВ виправляють за єдиними правилами, що дуже зручно.

Помилки в Д1 та таблиці 6 Звіту з ЄСВ

Інформація з Д1 Податкового розрахунку, а до 2021 року — з таблиці 6 Звіту з ЄСВ, використовується Пенсійним фондом для формування щодо кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованих їй у звітному місяці видів доходів, які включаються до бази нарахування ЄСВ.

У виправленні помилок важливу роль відіграють два фактори.

Перший — вид помилки:

— несумова (коригування персональних даних та їх доповнення) або

— сумова (помилка в базі нарахування ЄСВ та/або сумі ЄСВ).

Другий — тип Розрахунку, який використовуємо для виправлення помилки, а саме «Звітний новий» чи «Уточнюючий».

За допомогою графи 25 «Ознака 0, 1» Д1 Розрахунку виправляємо:

1) будь-які помилки, допущені у Д1, якщо коригування здійснюємо за допомогою Розрахунку «Звітний новий» до закінчення строку подання Податкового розрахунку за відповідний квартал;

2) несумові помилки (помилки, описки в податковому номері, П. І. Б. застрахованої особи, кількості днів тощо) в Д1 та таблиці 6 Звіту з ЄСВ, якщо коригування проводимо в Розрахунку з типом «Уточнюючий» після закінчення граничного строку подання Розрахунку.

Для того, щоб:

— вилучити рядок, повторюємо його та в графі 25 Д1 проставляємо «1»;

— додати забутий рядок, формуємо його та в графі 25 Д1 — «0»;

— виправити помилки в рядку поданого Д1 чи таблиці 5 — вилучаємо його за допомогою ознаки «1» й додаємо новий — ознака «0».

ВАЖЛИВО!!!

  • Прийнятий Розрахунок з типом «Звітний» залишається чинним під час прийняття податківцями наступного Розрахунку за такий звітний період.
  • Спосіб виправлення помилок у прийнятих Розрахунках залежить від показника, який коригується, та того, коли виправляють помилку (до чи після закінчення періоду для звітування).
background Layer 1