Донором крові або плазми крові може стати кожен дієздатний громадянин України віком від 18 років, має вагу не менше 50 кг та пройшов відповідне медичне обстеження у медзакладі перед здачею крові і не має протипоказань.
На які пільги донор крові має право?
Допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку із захворюванням виплачується в розмірі 100 % середньої заробітної плати (доходу) донорам, які протягом року безоплатно здійснили донацію крові сумарною кількістю, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам,відповідно до частини першої статті 17 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” або плазми крові сумарною кількістю, що дорівнює чотирьом разовим максимально допустимим дозам (стаття 20 Закону України від 30.09.2020 № 931-IX “Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові”).
У день донації особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та / або компонентів крові, звільняється від роботи на підприємстві ( установі, організації) незалежно від форми власності зі збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства (установи, організації або уповноваженого ним органу).
Особі безпосередньо після кожного дня здійснення донації крові та / або компонентів крові надається день відпочинку зі збереженням середнього заробітку за рахунок коштів власника (підприємства, установи, організації або уповноваженого органу). За бажанням такої особи цей день приєднується до щорічної відпустки.
Почесний донор України ‒ це особа, яка безоплатно здала 40 разових максимально допустимих доз крові або 60 разових максимально допустимих доз плазми крові та має право на отримання надбавки до пенсії у розмірі 10 % затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (292 гривні).
Для призначення відповідної надбавки до пенсії особа має звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України з відповідною заявою та мати документ, який посвідчує особу (паспорт), ідентифікаційний номер та посвідчення донора.