Пропустити навігацію

Вплив розміру сплаченого єдиного соціального внеску на розмір майбутньої пенсії

1 1 - Вплив розміру сплаченого єдиного соціального внеску  на розмір майбутньої пенсії

Формула розрахунку пенсії встановлює пряму залежність розміру пенсії від страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Чим вищими є ці показники, тим більшим є розмір пенсії. Починаючи з 2004 року до страхового стажу зараховують період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (стаття 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон № 1058).

       Законом  України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі – Закон № 2148), який набув чинності з 11.10.2017, внесено зміни, зокрема, до Закону  № 1058, а саме: з 01.01.2018 до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:

– з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності (свідоцтво підприємця);

– з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).

       Як до ухвалення Закону № 2148, так і після, страховий стаж для розрахунку пенсії з січня 2004 року обчислюють за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, до зазначеної дати – на підставі документів і в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цього Закону. Якщо сума нарахованої заробітної плати менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно нарахованій заробітній платі.

      Низька заробітна плата дає низький коефіцієнт заробітку, який враховується при обчисленні пенсії. Таким чином, чим більший страховий стаж та заробіток, з якого сплачений єдиний соціальний внесок, тим більша пенсія в майбутньому. Нагадуємо, що з 1 січня 2018 року страховий стаж, необхідний для призначення пенсії, складає 25 років і надалі він буде збільшуватися. Для тих, хто досягне пенсійного віку в 2019 році – це 26 років, у 2020 році – 27 років і так до 2028 року, коли необхідний для призначення пенсії страховий стаж становитиме 35 років.

background Layer 1