Пропустити навігацію

ПЕНСІЯ У ЗВ’ЯЗКУ З ВТРАТОЮ ГОДУВАЛЬНИКА: ОСНОВНІ УМОВИ ПРИЗНАЧЕННЯ

Pensiya po vtrati goduvalnyka 300x191 - ПЕНСІЯ У ЗВ’ЯЗКУ З ВТРАТОЮ ГОДУВАЛЬНИКА:  ОСНОВНІ УМОВИ ПРИЗНАЧЕННЯПенсія у зв’язку з втратою годувальника  відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності. При цьому дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Заявник може звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України або отримати послугу онлайн через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду: portal.pfu.gov.ua.

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається в розмірі: 

  • на одного непрацездатного члена сім’ї – 50% пенсії за віком померлого годувальника; 
  • на двох та більше непрацездатних членів сім’ї – 100% пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

При цьому, розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника не може бути нижче: 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2 361 грн з 01.01.2024) – на одного непрацездатного члена сім’ї; 120% – на двох (2833,20 грн); 150% – на трьох і більше непрацездатних членів сім’ї (3541,50 грн).

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім’ї померлого годувальника вважається непрацездатним відповідно до частини другої статті 36 Закону, а членам сім’ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону – довічно.

Непрацездатними членами сім’ї вважаються:

  • чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”;
  • діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років. Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах – до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти – до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
  • чоловік (дружина), а в разі їх відсутності – один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

Члени сім’ї вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, якщо вони:

  • були на повному утриманні померлого годувальника;
  • одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Під час дії в Україні воєнного стану та протягом одного місяця після його припинення дітям віком від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, пенсія в разі втрати годувальника призначається, а виплата раніше призначеної пенсії продовжується без надання довідки закладу освіти на підставі даних про навчання за денною формою навчання, отриманих Пенсійним фондом України з Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

 

background Layer 1